بوی واژن نشانه چیست

بوی واژن نشانه چیست؟

بیماری, زنان
بدون دیدگاه

اگر چه یک واژن سالم بویی دارد که ممکن است در هنگام تحریک جنسی تغییر کند یا قوی تر شود، اما نباید بوی نامطبوعی داشته باشد. بوی قوی یا بد واژن ممکن است نشانه‌ای از عفونت باشد. چندین عفونت واژن، هم عفونت های مقاربتی (STIs) و هم عفونت های مرتبط با جنسی، می توانند بر بوی واژن تأثیر بگذارند.

اگر بوی واژن شما تغییر کرده یا ناخوشایند شده است، یا اگر ترشحات واژن شما تغییر کرده است، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید. پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا شما عفونتی دارید که باید درمان شود یا اینکه تغییر در بوی واژن شما فقط بازتابی از تغییرات دیگر در زندگی شما است، مانند رژیم غذایی یا تغییرات هورمونی.

عفونت هایی که باعث تغییر بوی واژن می شوند

این عفونت ها ممکن است باعث تغییر در بوی واژن شوند.

واژینوز باکتریایی (BV)

عفونتی که بیشتر با تغییر بوی واژن مرتبط است، واژینوز باکتریایی است. واژینوز باکتریایی ناشی از رشد بیش از حد باکتری‌هایی است که معمولاً در واژن یافت می‌شوند و تعادل طبیعی را از بین می‌برند. BV لزوماً یک بیماری مقاربتی نیست، اگرچه با رفتار جنسی مرتبط است و می تواند در زنانی که با زنان رابطه جنسی دارند، از طریق جنسی منتقل شود.

یکی از علائم اصلی BV بوی قوی و ماهی است که به ویژه بعد از رابطه جنسی آلت تناسلی-واژن برجسته می شود.

بو در آن زمان افزایش می یابد زیرا مایع منی اسیدیته را کاهش می دهد و ترکیبات شیمیایی که بو را ایجاد می کنند در pH بالاتر بیشتر قابل توجه هستند.

عفونت هایی که باعث تغییر بوی واژن می شوند

تریکومونیازیس

تریکومونیازیس همچنین می تواند باعث تغییر در بوی واژن شود، در حالی که مردان به ندرت علائمی دارند.

این عفونت یک بیماری مقاربتی است که توسط انگل تریکوموناس واژینالیس ایجاد می شود. زنان ممکن است بوی قوی واژن همراه با خارش یا ناراحتی در حین رابطه جنسی یا ادرار ایجاد کنند. ترشحات واژن آنها نیز ممکن است از نظر ظاهری تغییر کند، کف آلود یا تغییر رنگ دهد.

عفونت مخمری

عفونت‌های مخمری عفونت‌های قارچی هستند که باعث تحریک در ناحیه فرج و واژن و همچنین تغییر در بوی واژن می‌شوند. عفونت های مخمری از طریق جنسی منتقل نمی شوند و اگرچه گاهی اوقات با رابطه جنسی همراه هستند، اما برخی افراد به دلایل دیگری مستعد ابتلا به آن هستند.

به عنوان مثال، افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به عفونت های قارچی باشند، زیرا مخمرها دوست دارند از قند اضافی موجود در ادرار خود تغذیه کنند.

علل دیگر

تغییرات بوی واژن همچنین می‌تواند نشانه‌ای از سایر عفونت‌های مقاربتی و شرایط تولید مثل باشد، به‌ویژه اگر این شرایط شدید و یا همراه با ترشح باشد. با این حال، اغلب اوقات، تغییر در بو ناشی از شرایطی است که تشخیص و درمان نسبتاً ساده است.

این بدان معنا نیست که دریافت مراقبت مناسب از اهمیت کمتری برخوردار است. برای مثال، اگر واژینوز باکتریایی درمان نشود، به طور بالقوه می تواند شما را در برابر عفونت های جدی تر آسیب پذیر کند. این شامل بیماری التهابی لگن (PID) می شود که زمانی ایجاد می شود که باکتری از واژن به رحم منتقل می شود و می تواند بر باروری تأثیر بگذارد.

از دئودورانت ها و دوش های واژن خودداری کنید

اگر متوجه شده اید که واژن شما بوی متفاوتی دارد، ممکن است وسوسه شوید که این مشکل را با استفاده از دئودورانت واژینال یا دوش واژینال برطرف کنید. اما این ایده بدی است. بوی عجیب یا ناخوشایند راهی است که بدن شما به شما می گوید چیزی اشتباه است و باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

در واقع، دوش گرفتن در صورت ابتلا به عفونت واژن می تواند باعث آسیب شود. برخی تحقیقات انجام شده است که نشان می دهد دوش گرفتن در صورت ابتلا به عفونت می تواند خطر انتقال آن به رحم و ایجاد PID را افزایش دهد.

علاوه بر این، دوش می تواند فلور طبیعی واژن را تغییر دهد، که ممکن است شما را مستعد ابتلا به شرایطی مانند BV کند. بنابراین، مگر اینکه یک دوش دارویی توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برای شما تجویز شده باشد، دوش احتمالا بهترین انتخابی نیست که می توانید برای رفع بوی واژن یا بهبود سلامت باروری خود انجام دهید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!