بوی بد دهان کودکان

۱۲ علت بوی بد دهان کودکان + روش های درمانی

دهان و دندان
بدون دیدگاه

شما با کودکتان در آغوش می‌شوید و وقتی دهانش را باز می‌کند، متوجه می‌شوید که نفس‌هایش کمتر از آن خوشبو می‌شود. خواه اولین باری باشد که بوی بد دهان کودکان را تشخیص می دهید یا مدتی است که ادامه دارد، شما تنها والدینی نیستید که با آن دست و پنجه نرم می کنید. در واقع، در یک مطالعه در سال ۲۰۱۴ که در مجله بین المللی بهداشت دندان منتشر شد، ۳۷.۶ درصد از کودکان شرکت کننده بوی بد دهان داشتند.

یکی از سوالاتی که والدین همیشه می پرسند این است که چرا نفس کودک نوپا اینقدر بوی بد می دهد؟ آیا باید نگران باشم که فرزندم زبان سفید و بوی بد دهان دارد؟

در ادامه این مطلب در مورد علل رایج بوی بد دهان در کودکان، نحوه خلاص شدن از شر آن و زمانی که باید توسط دندانپزشک اطفال ارزیابی شود، صحبت خواهیم کرد.

علت بوی بد دهان کودکان

۱. بهداشت ضعیف دهان

شایع ترین علت بوی بد دهان در کودکان عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. اگر پلاک (فیلم چسبنده باکتریایی که روی دندان ها تشکیل می شود) و بقایای مواد غذایی با مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مناسب پاک نشوند، باکتری های دهان چیزی برای تغذیه دارند. هنگام غذا خوردن، ترکیبات گوگرد فرار بدبو را آزاد می کنند.

بهداشت ضعیف دهان

 

۲. خوردن غذاهای تند

خوردن غذاهای با بوی تند می تواند منجر به بوی بد دهان کودک شما شود. هضم غذا در واقع با اولین لقمه غذا شروع می شود و هر چیزی که کودک شما می خورد در دهانش تجزیه می شود که می تواند باعث بوی نامطبوع شود.

غذاهای تولید گوگرد مانند سیر و پیاز به خصوص برای ایجاد بوی بد دهان در کودکان (و بزرگسالان) بدنام هستند. ترکیبات گوگرد در دهان کودک شما ساکن می شود و حتی در جریان خون او جذب می شود. تا چند ساعت پس از غذا خوردن، بوی ترکیبات با بازدم کودک شما همچنان آزاد می شود. خوشبختانه، موقتی است و جای نگرانی نیست. با این حال، متأسفانه، مسواک زدن دندان ها از شر آن خلاص نمی شود.

۳. پوشش زبان

آیا کودک شما زبان سفید و بوی بد دهان دارد؟ یکی دیگر از دلایل بسیار رایج بوی بد دهان در کودکان نوپا، کودکان و نوجوانان، ایجاد پوشش زبان است. باکتری های ایجاد کننده بو، غذا و سلول های پوست در حال تجزیه اغلب در یک سوم پشت زبان گیر می کنند.

بنابراین، چرا زبان کودک علاوه بر بوی بد دهان، سفید هم می شود؟ ظاهر سفید از تمام انبوهی است که در بین برجستگی های ریز روی زبان به دام افتاده است که به پاپیلا معروف است. مسواک زدن زبان هنگام مسواک زدن به خلاص شدن از شر بوی بد دهان و پوشش سفید زبان کودک شما کمک می کند.

بوی بد دهان کودک زبان سفید

۴. پوسیدگی دندان و عفونت های دندانی

یک حفره یا پوسیدگی دندان می تواند پشت بوی بد دهان کودک شما باشد. باکتری های ایجاد کننده حفره نه تنها بو را آزاد می کنند، بلکه غذا نیز بیشتر در قسمت آسیب دیده دندان گیر می کند و به سختی می توان آن را مسواک زد، که این بو را ترکیب می کند. سایر مسائل مانند زخم دهان یا آبسه دندان، از آنجایی که عفونت است، نیز می تواند باعث بوی بد دهان شود.

۵. بیماری لثه

بیماری لثه با بوی بد دهان در افراد در هر سنی از جمله کودکان مرتبط است. بیماری لثه چیست؟ بیماری لثه به التهاب یا عفونت بافت لثه ای که از دندان ها حمایت می کند، اشاره دارد. در حالی که کودکان به احتمال زیاد به پریودنتیت، شکل پیشرفته بیماری لثه، مبتلا نمی شوند، معمولاً به نوع کمتر شدیدتری به نام ژنژیویت مبتلا می شوند.

ژنژیویت زمانی رخ می دهد که پلاک نرم و تارتار (پلاک سفت شده) روی دندان ها و زیر خط لثه ایجاد شود. باکتری ها و سموم موجود در پلاک، لثه ها را آلوده می کنند و باعث التهاب و بوی بد دهان می شوند که پس از مسواک زدن از بین نمی رود. عفونت ها معمولا بوی خوبی ندارند و بیماری لثه نیز از این قاعده مستثنی نیست.

بیماری لثه

۶. شل شدن روکش یا پرکردن کودکان

اگر روکش یا پرکردگی دندان کودک شما آسیب دیده یا شل شده باشد، غذا و باکتری می تواند زیر آن گیر کند. جای تعجب نیست که این امر باعث ایجاد هالیتوزیس در کودکان می شود.

۷. بزاق کافی نیست

قبلاً گفته‌ایم و باز هم خواهیم گفت، بزاق یک ابرقهرمان سلامت دهان است. تف به شستن بقایای غذا و باکتری ها در دهان کمک می کند و اسیدهای ایجاد کننده حفره را خنثی می کند. هنگامی که بزاق جاری می شود، بوی بد دهان معمولاً از خود دور می شود.

شب‌ها، زمانی که بچه‌ها می‌خوابند، تولید بزاق کند می‌شود و باکتری‌های دهانشان آویزان می‌شود، به همین دلیل است که اغلب با نفس صبحگاهی از خواب بیدار می‌شوند. تنفس صبحگاهی حتی می تواند باعث ایجاد بوی بد دهان در نوزادان و کودکان نوپا شود زیرا همه افراد، فرقی نمی کند چه سن و چه جوان، باکتری در دهان خود دارند. این نوع بوی بد دهان موقتی است و زمانی که کودک شما دندان های خود را مسواک زد و بزاق او دوباره از بین می رود، از بین می رود.

خشکی دهان که از نظر فنی خشکی دهان نامیده می شود نیز باعث بوی بد دهان در کودکان می شود. با خشکی دهان، بزاق کافی تولید نمی شود و مانند نفس صبحگاهی، ذرات غذا و باکتری ها روی دندان می نشینند و بوی بدی ایجاد می کنند. با این حال، برخلاف نفس صبحگاهی، بوی بد دهان ناشی از خشکی دهان همیشه موقتی نیست، زیرا این وضعیت می‌تواند مزمن باشد و به دلیل برخی داروها یا مشکلات سلامتی باشد.

۸. لوزه های بزرگ

بچه‌هایی که لوزه‌های بزرگ دارند یا لوزه‌هایی که گودال‌های عمیقی در آن‌ها وجود دارد ممکن است بوی بدی پیدا کنند. این به این دلیل است که لوزه ها به آهنربایی برای تجمع مواد غذایی، باکتری ها و ترشحات بینی تبدیل می شوند. سنگ‌های لوزه‌ها که تونسیلولیت نامیده می‌شوند نیز می‌توانند در چاله‌ها تشکیل شوند و در حین تجزیه بویی از خود منتشر کنند.

۹. آلرژی یا عفونت در گوش، بینی یا گلو

عفونت های ویروسی و باکتریایی مانند گلودرد استرپتوکوکی می توانند بوی بدی را در حفره دهان ایجاد کنند. علاوه بر این، چکه های بعد از بینی، مانند آلرژی یا عفونت سینوسی در کودکان، با بوی بد دهان مرتبط است. باکتری موجود در دهان از مخاط و ترشحاتی که در گلو و روی زبان می چکد تغذیه می کند. هنگامی که باکتری ها میان وعده می خورند، گازهایی از خود خارج می کنند که بوی خوبی ندارند. این دلایل بوی بد دهان اغلب با آبریزش بینی، احتقان و تب همراه است. برای تایید تشخیص و در صورت نیاز درمان، به پزشک اطفال خود مراجعه کنید.

عفونت گوش

۱۰. تنفس دهانی

مطالعه ای که در مجله Clinics منتشر شد، ارتباط بین تنفس دهانی و بوی بد دهان در کودکان را نشان داد. محققان معتقدند که دهان خشک می شود، زیرا در تمام شب باز است، که منجر به بوی بد دهان در صبح می شود. تنفس دهانی می تواند موقتی باشد و به دلیل گرفتگی بینی کودک یا عادت باشد.

۱۱. برخی شرایط بهداشتی

برخی از بیماری ها از جمله دیابت، رفلاکس معده، برفک دهان و در موارد نادر مشکلات کبدی و کلیوی می توانند باعث بوی بد دهان در کودکان شوند. در حالی که اکثر موارد هالیتوز جدی نیستند، اگر سایر علل بوی بد دهان رد شده اند، آن را با پزشک اطفال در میان بگذارید.

۱۲. چیزی در بینی گیر کرده است

و، در آخر اما نه کم‌اهمیت، در مورد عواملی که می‌تواند باعث ایجاد بوی بد دهان در کودکان نوپا شود، باید به یک شی گیر کرده در بینی اشاره کنیم. شناخته شده است که نوزادان و کودکان نوپا غذا و اسباب بازی ها را در بینی خود قرار می دهند و اگر بدن جلویی در آنجا گیر کند، ممکن است منجر به التهاب، آبریزش بینی و بوی بد شود. اگر فکر می کنید فرزندتان چیزی به بینی خود چسباند و تب و مخاط سبز تیره نیز دارد، فورا به پزشک مراجعه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  کراس بایت چیست و چگونه درمان می شود؟

چگونه بوی بد دهان کودک را از بین ببریم؟

اگر کودک شما بوی بد دهان دارد، وسوسه انگیز است که مقداری نعناع یا نوار تنفسی به او بدهید، اما اینها فقط مشکل را پنهان می کنند و حتی آنقدرها هم موثر نیستند. در حالی که این امر به علت اصلی بوی بد دهان کودک شما بستگی دارد، درمان‌ها و نکات زیر در مورد بوی بد دهان در بیشتر موارد موفقیت‌آمیز خواهند بود :

به کودکان بیاموزید که بهداشت دهان و دندان را رعایت کنند.

از آنها بخواهید حداقل دو بار در روز دندان های خود را هر بار به مدت دو دقیقه مسواک بزنند و یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنند. هنگام مسواک زدن، مطمئن شوید که کودک شما تمام سطح هر دندان و در امتداد خط لثه را مسواک می‌زند و همچنین زبان خود را به‌طور کامل مسواک می‌زند تا هر گونه پوشش از بین برود.

برای خلاص شدن از بوی بد دهان در نوزادان یا کودکان نوپا، باید مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را برای آنها انجام دهید. در حالی که کودکان نوپا و پیش دبستانی بزرگتر می توانند مسواک زدن را خودشان شروع کنند، تا حدود ۷ یا ۸ سالگی بر روال بهداشت دهان و دندان آنها نظارت داشته باشید.

درمان بوی بد دهان در کودکان

از یک رژیم غذایی سالم و کامل پیروی کنید.

و از غذاهای شیرین و غذاهای نشاسته ای مانند چیپس در حد اعتدال لذت ببرید. باکتری های موجود در دهان عاشق قند و نشاسته هستند، بنابراین محدود کردن این نوع غذاها به جلوگیری از بوی بد دهان و پوسیدگی دندان کمک زیادی می کند.

با نوشیدن مقدار زیادی آب، کودک خود را هیدراته نگه دارید.

آب به ارسال پلاک، باکتری و ذرات غذا کمک می کند و با خشکی دهان مبارزه می کند.

قدرت صبحانه را دست کم نگیرید.

وقتی بچه‌ها صبح می‌خورند و می‌نوشند، تولید بزاق آنها را تحریک می‌کند و تنفس صبحگاهی را کاهش می‌دهد.

از بچه ها بخواهید بعد از غذا و میان وعده یا هر زمان که احساس می کنند دهانشان خشک می شود آدامس های بدون قند حاوی زایلیتول بجوند.

اگرچه این نکته یکی از بهترین درمان‌ها برای بوی بد دهان در کودکان نوپا نیست، اما می‌تواند برای کودکان بزرگ‌تری که آدامس را قورت نمی‌دهند یا آن را در مکان‌های عجیب و غریب رها نمی‌کنند، مفید باشد. جویدن آدامس میزان بزاق دهان را افزایش می دهد که به نوبه خود مانند حمام دندان است و باکتری های بدبو را از بین می برد. تصور می شود زایلیتول میزان پلاک و باکتری را کاهش می دهد و خطر ایجاد حفره را کاهش می دهد.

با معاینات و تمیز کردن منظم دندانپزشکی کودک خود همراه باشید.

دندانپزشک دندان‌ها و لثه‌های کودک شما را معاینه می‌کند تا مطمئن شود که در سطح بالایی هستند. اگر کودک شما ترمیم هایی مانند تاج یا پر کردن دندان داشته باشد، آنها را نیز بررسی می کند. اگر دندانپزشک مشکلی را شناسایی کند، تشخیص زودهنگام آن، درمان را آسان تر و کمتر تهاجمی می کند و از ایجاد هالیتوز جلوگیری می کند. به علاوه، در حین تمیز کردن، پلاک های سخت شده برداشته می شود که به بخش بوی بد دهان و همچنین در جلوگیری از پوسیدگی و التهاب لثه کمک می کند.

اگر بیماری یا دارو باعث بوی بد دهان کودک شما می شود، با پزشک اطفال او صحبت کنید.

اغلب، درمان این عارضه باعث توقف بوی بد دهان می شود. اگر دارویی پشت خشکی دهان و بوی بد دهان است و باعث شرمندگی کودک شما می شود، دیدن اینکه آیا داروی جایگزینی وجود دارد که می تواند امتحان کند، ضرری ندارد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!