بوتاکس چیست

بوتاکس چیست و عوارض آن

جراحی زیبایی
بدون دیدگاه

بوتاکس نام تجاری سم بوتولینوم نوع A است. این یک تزریق شل کننده عضلانی است. این یک پروتئین خالص است که از آزاد شدن استیل کولین که باعث انقباض ماهیچه ها می شود، جلوگیری می کند. از سال ۱۹۷۴ در پزشکی بالینی استفاده شده است. همچنین برای رفع چین و چروک های صورت و کاهش خطوط صورت از آن برای زیبایی استفاده می شود.

هر آنچه باید درباره بوتاکس بدانید

بوتاکس ممکن است به پوست یا ماهیچه تزریق شود تا به طور موقت ظاهر خطوط اخم متوسط تا شدید بین ابروها یا خطوط پای کلاغی متوسط تا شدید اطراف چشم را بهبود بخشد. همچنین می‌توان آن را به سایر نواحی صورت که در آن چین و چروک‌ها ایجاد می‌شود یا عضلات حرکت غیرعادی دارند، از جمله اطراف دهان، پیشانی یا ناحیه چانه تزریق کرد.

بوتاکس به ماهیچه ها تزریق می شود و با جلوگیری از انتشار برخی مواد شیمیایی که باعث اسپاسم می شوند، عمل می کند. این اثر بسته به دوز، محل و پاسخ فردی بین ۴ تا ۶ ماه باقی می ماند.

هر آنچه باید درباره بوتاکس بدانید

بوتاکس برای چه مواردی استفاده می شود؟

یکی از چیزهای خارق العاده در مورد بوتاکس این است که کاربردهای زیادی هم در زمینه پزشکی و هم در زمینه زیبایی دارد. برخی از موارد استفاده از بوتاکس بیشتر از موارد دیگر مانند درمان های زیبایی است. بسیاری از کاربردهای بوتاکس در واقع توسط سازمان های پزشکی رسمی مانند آژانس تنظیم مقررات داروها و محصولات بهداشتی تایید شده است. برخی از انواع مختلف بوتاکس عبارتند از:

بوتاکس زیبایی

بوتاکس آرایشی به طور موقت خطوط اخم متوسط تا شدید بین ابروها و چین های افقی روی پیشانی را در بزرگسالان ۱۸ سال یا بالاتر تا ۱۲ ماه بهبود می بخشد. قبل از استفاده از بوتاکس آرایشی، با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود که آیا برای شما مناسب است یا خیر. همچنین بوتاکس زیر بغل برای درمان تعریق بیش از حد و میگرن مزمن تایید شده است.

تزریق بوتاکس زیبایی می تواند خطوط بین ابروها، خطوط اخم بین چشم و پنجه کلاغی نزدیک چشم را از بین ببرد. تزریق بوتاکس به افراد کمک می کند تا با کاهش یا از بین بردن این خطوط و چین و چروک ها جوان تر به نظر برسند. این عمل حدود ۱۰ دقیقه طول می کشد و نیازی به بیهوشی ندارد. اثرات حدود سه ماه قبل از نیاز به درمان دیگری باقی می ماند.

تزریق بوتاکس

بوتاکس برای میگرن

سم بوتولینوم نوع A (BOTOX®) برای بهبود موقت در ظاهر خطوط گلابلار متوسط تا شدید مرتبط با فعالیت عضلات موجدار و پروسروس در بیماران بالغ حداقل ۱۸ سال با خطوط گلابلار شدید مرتبط با ماهیچه موجدار و پروسروس تایید شده است. فعالیت هایی که کاندید جراحی هستند یا گزینه های درمانی کم تهاجمی را ترجیح می دهند.

بوتاکس از چه چیزی ساخته شده است؟

بوتاکس از شکل خالص شده سم بوتولینوم نوع A ساخته می شود که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم مشتق شده است. ماده فعال بوتاکس سم بوتولینوم نوع A است که یک پروتئین بسیار خالص است. بوتاکس همچنین با تعدادی مواد دیگر برای تثبیت پروتئین و حفظ قدرت آن فرموله شده است. این مواد ممکن است شامل سالین، آلبومین و سایر پروتئین ها باشد.

بوتاکس چگونه کار می کند؟

برای فرآیند درمان سم بوتولینوم (بوتاکس) سه مرحله وجود دارد :

مرحله ۱ : به بیمار یک کرم بی حس کننده موضعی داده می شود تا به بی حسی ناحیه تزریق کمک کند.

مرحله ۲ : پزشک از یک سوزن کوچک برای تزریق مقادیر کمی بوتاکس به مناطقی که عضلات باعث ایجاد چین و چروک یا خطوط می شوند، استفاده می کند. این تزریق ها اغلب به صورت شبکه ای انجام می شود به طوری که هر بخش از صورت دوز کمی دریافت می کند.

مرحله ۳ : پس از اتمام کار پزشک، فشار وارد کرده و ناحیه تحت درمان را ماساژ می دهد تا اطمینان حاصل شود که هر قطره دارو جذب شده است.

درمان بوتاکس ضرری ندارد، اما ممکن است در محل های تزریق احساس ناراحتی کنید. تزریق حدود پنج دقیقه طول می کشد و در مطب پزشک یا آبگرم پزشکی انجام می شود. ممکن است متوجه مقداری کبودی یا تورم در محل های تزریق شوید، اما این طبیعی است و باید ظرف چند روز از بین برود.

نتایج درمان بوتاکس فوری است. این اثرات سه تا چهار ماه طول می کشد، بنابراین ممکن است لازم باشد هر سه ماه یکبار برای تزریق بیشتر مراجعه کنید.

سم بوتولینوم نوع A

تفاوت بین بوتاکس و فیلر چیست؟

بوتاکس و پرکننده های پوستی هر دو درمان های تزریقی هستند که برای بهبود ظاهر پوست استفاده می شوند. با این حال، آنها به روش های مختلفی کار می کنند و برای درمان نگرانی های مختلف استفاده می شوند.

بوتاکس نام تجاری نوعی نوروتوکسین به نام سم بوتولینوم است. بیشتر برای درمان چین و چروک و خطوط روی صورت که در اثر حرکت عضلات ایجاد می شود استفاده می شود. هنگامی که بوتاکس به عضله تزریق می شود، سیگنال های عصبی را که باعث انقباض عضله می شوند، مسدود می کند. در نتیجه عضله شل می شود و پوست روی آن صاف تر به نظر می رسد. بوتاکس معمولا برای درمان چین و چروک روی پیشانی، دور چشم و بین ابروها استفاده می شود.

از طرف دیگر فیلر های پوستی، مواد تزریقی هستند که برای حجم دادن به پوست استفاده می شوند. آنها اغلب از اسید هیالورونیک ساخته شده اند، ماده ای که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. از پرکننده های پوستی می توان برای حجیم کردن لب های نازک، صاف کردن چین و چروک ها، تقویت خطوط کم عمق و بهبود ظاهر اسکارهای فرورفته استفاده کرد. انواع مختلفی از پرکننده های پوستی موجود است که هر کدام برای درمان نگرانی های خاص فرموله شده اند.

به طور خلاصه، بوتاکس برای کاهش ظاهر چین و چروک ها با شل کردن ماهیچه های ایجاد کننده آنها استفاده می شود، در حالی که از پرکننده های پوستی برای افزایش حجم و صاف کردن چین و چروک ها با پر کردن ناحیه زیر پوست استفاده می شود.

عوارض بوتاکس چیست؟

در حالی که معمولاً حداقل است، برخی از عوارض جانبی ممکن عبارتند از:

درد موقت
تورم و یا کبودی در محل های تزریق
سردرد

اگر بوتاکس به خارج از ناحیه درمان گسترش یابد و باعث ضعف موقت ناخواسته عضلات مجاور شود، عوارض نیز ممکن است رخ دهد. در صورت، این می تواند شامل افتادگی موقت پلک بالایی و یا ابرو باشد. در حالی که مطالعات طولانی مدت زیادی وجود ندارد، به نظر نمی رسد که اثرات نامطلوب طولانی مدت استفاده مکرر از بوتاکس وجود داشته باشد.

تزریق سم بوتولینوم

مواردی که باید بعد از درمان بوتاکس از آنها اجتناب کنید

از آفتاب و سایر منابع نور ماوراء بنفش خودداری کنید. این شامل تخت‌های برنزه می‌شود که هم اشعه‌های UVA و هم UVB را ساطع می‌کنند. ممکن است بلافاصله قرمزی یا تورم را مشاهده نکنید، اما آسیب پوست می تواند در کمتر از شش ساعت رخ دهد. اجتناب از نور خورشید به جلوگیری از وقوع این آسیب کمک می کند.

از تعریق بیش از حد یا گرم شدن بیش از حد خودداری کنید، زیرا این امر می تواند باعث پراکنده شدن سم بوتولینوم از عضلات صورت به بافت های مجاور شود و عوارض جانبی ناخواسته ای مانند افتادگی پلک (پتوز) و ضعف عضلانی ایجاد کند.

تا ۲۴ ساعت پس از تزریق، ورزش شدید انجام نشود. ورزش شدید جریان خون را در صورت شما افزایش می دهد که می تواند سم را خیلی سریع به سایر قسمت های بدن پخش کند.

حداقل تا دو روز پس از تزریق از ماساژ دادن یا فشار دادن روی صورت خود اجتناب کنید تا خطر کبودی یا خونریزی زیر پوست ناشی از بلند کردن عضلات تزریق شده کاهش یابد.

حداقل تا دو روز پس از تزریق، نوشیدنی های سرد را روی صورت خود قرار ندهید زیرا این امر می تواند به طور موقت فعالیت عضلات صورت را افزایش داده و بر نتایج تأثیر بگذارد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!