برای زخم معده چی بخوریم؟

برای زخم معده چی بخوریم؟

تغذیه
بدون دیدگاه

برای زخم معده چی بخوریم؟ غذاهای سالم برای بیماران زخم معده برای مبارزه با این بیماریضروری است.  اصطلاح “زخم معده” به این دلیل استفاده می شود که زخم معده مواردی است که با عفونت هایی مرتبط است که هم معده و هم روده کوچک را تحت تأثیر قرار می دهد. در بدن انسان، به طور دقیق معده، لایه ضخیم مخاطی وجود دارد که از آن (معده) در برابر برخی اسیدهای گوارشی محافظت می کند.  اگر رژیم غذایی زخم معده در نظر گرفته شود و مصرف شود، درمان آنها بسیار ساده است.

در این مطلب از سلول سبز غذاهای سالم را برای بیماران مبتلا به زخم را بررسی می کنیم و به شما می گوییم برای زخم معده چی بخورید و نخورید؟

چی بخوریمچی نخوریم
میوه هاالکل
سبزیجاتقهوه
حبوباتغذاها و نوشیدنی های کافئین دار
گوشت های بدون چربی مانند مرغ بدون پوست و گوشت گاو بدون چربیشیر یا خامه
ماهی و غذای دریاییگوشت های چرب
تخم مرغغذاهای سرخ شده یا پرچرب
لبنیات تخمیر شده مانند ماستغذاهای پر ادویه
چربی های سالم مانند روغن زیتون، آووکادو و آجیلغذاهای شور
چای سبزمرکبات و گوجه فرنگی

رژیم غذایی زخم معده

منوی رژیم غذایی زخم معده فهرستی از غذاهایی است که باید برای بیماران زخم معده مناسب در نظر گرفته شود. که حاوی غذاهای سالم برای زخم معده است و نسبتاً فقط در نوک انگشتان بیماران است. به جای این، این منوی رژیم غذایی زخم معده با مقدار زیادی میوه و سبزیجات و سایر غذاهای آنتی بیوتیکی برای جلوگیری از این بیماری کشنده ارتباط دارد. این به این دلیل است که میوه ها و سبزیجات سرشار از آنتی اکسیدان هستند که سرعت التهاب را در بدن کاهش می دهد و همچنین به عنوان محافظت در برابر بسیاری از بیماری های بدن عمل می کند.

کلم بروکلی

اولین پاسخ به سوال برای زخم معده چی بخوریم؟ کلم بروکلی است. کلم بروکلی، نوعی سبزی، غذای سالم برای زخم معده است. بروکلی سرشار از یک ماده آنتی اکسیدانی به نام سولفورافان است. این ماده یک موضع محکم در برابر یک سری از باکتری ها ایجاد می کند که در برابر اکثر آنتی بیوتیک های رایج مقاومت می کنند. باکتری رایجی که این ماده از بین می برد هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori) است. بروکلی همچنین با تولید عفونت های ضد پیلوری از بدن در برابر زخم جلوگیری می کند. از این رو، کلم بروکلی باید به عنوان غذای سالم برای زخم معده مصرف شود.

کلم بروکلی

کلم

کلم یک سبزی سبز برگی است که دارای فیبر بسیار بالایی است که قدرت پرنشاطی در برابر بیماری ها و عفونت ها ایجاد می کند. این سبزی برگ سبز دارای اسید آمینه ای به نام گلوتامین است. این به تقویت پوشش مخاطی معده کمک می کند و همچنین جریان مداوم خون را به معده توسعه می دهد. ویتامین C نیز به طور قابل توجهی در کلم وجود دارد. ویتامین C آنتی اکسیدان های قوی دارد و همچنین سیستم ایمنی را تقویت می کند.

اسفناج

اسفناج به عنوان یک سبزی یکی از مواد غذایی مفید برای زخم معده است. خواص اسفناج یک منبع غنی از نیترات است که چشم انداز پوشش معده را تقویت می کند و از بدن در برابر زخم معده محافظت می کند. وقتی نیترات ها مصرف می شوند و در روده جذب می شوند، وارد جریان خون می شوند. پس از بلعیده شدن در بزاق، به نیترات یا اکسید نیتریک تبدیل می شوند. این اکسید نیتریک پوشش مخاطی معده را غلیظ و تقویت می کند. این واقعیت شگفت انگیز باید بیماران مبتلا به زخم را متقاعد کند که اسفناج را به فهرست رژیم غذایی زخم معده خود اضافه کنند.

اسفناج برای زخم معده

ماست

ماست یک محصول تخمیر شده بر پایه شیر است که توسط یک باکتری غلیظ می شود. ماست منبع سالم آنتی بیوتیک است که اثرات باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori) را سرکوب می کند. ماست حاوی ماده‌ای به نام ایمونوگلوبولین Y است که بر باکتری‌های مورد بحث در بالا تأثیر می‌گذارد و از بین می‌برد. با این حال، این آنتی بیوتیک کار قابل توجه دیگری را در بدن انجام می دهد. این کار این است که پروتئینی به نام اوریکاز را که توسط باکتری H.pylori برای محافظت در برابر اسید معده استفاده می شود، غیرفعال می کند. بیماران زخم معده باید ماست را به عنوان یک غذای سالم در نظر بگیرند و آن را در فهرست رژیم غذایی زخم معده قرار دهند.

هویج

یکی از مناسب ترین پاسخ ها برای زخم معده چی بخوریم؟ هویچ می باشد. هویج یکی از غذاهای سالم ثابت شده برای بیماران مبتلا به زخم معده است زیرا دارای مواد مغذی ویتامین A است. این ویتامین A از پوشش معده در برابر میکروارگانیسم ها محافظت می کند. این ویتامین A همچنین از تجزیه کامل مخاط معده جلوگیری می کند و در نتیجه پوشش مخاطی معده را ضخیم می کند. هویج در مورد غذاهای سالم برای زخم معده صادق است.

درمان خانگی زخم معده هویچ

بلوبری

اگر منوی رژیم غذایی زخم معده می تواند حاوی مواد غذایی حاوی آنتی اکسیدان های زیادی باشد، بلوبری مطمئن ترین گزینه است. بلوبری منبع ویتامین C است و حملات عفونت هایی مانند باکتری ها و ویروس ها را دفع می کند. باز هم، مطالعات نشان می دهد که تولید فنولیک از آب بلوبری وحشی، دشمن سرسخت باکتری هلیکوباکتر پیلوری (H.pylori) است. این محتوای فنلی مسئول مهار رشد این باکتری و سلول های آن در بدن انسان است. بیماران مبتلا به زخم باید زغال اخته را به عنوان یکی از مواد غذایی سالم برای زخم معده در نظر بگیرند و آن را جبران کنند.

تربچه

یکی دیگر از تغذیه های سالم برای پاسخ به سوال برای زخم معده چی بخوریم؟  تربچه است. تربچه سبزیجات ریشه ای است که تقریباً دست کم گرفته شده است که برای برخی از بیماری ها، به ویژه زخم ها بسیار مفید است. مطالعات نشان داده اند که آب تربچه با محافظت از بافت معده و تقویت لایه ضخیم پوشش معده به درمان زخم کمک می کند. همچنین سرشار از ویتامین C است که به تنظیم متابولیسم بدن و ساخت کلاژن کمک می کند. کلاژن به تقویت دیواره رگ های خونی کمک می کند.

تربچه

عسل

عسل علاوه بر اینکه از نظر شیرینی با هیچ غذای دیگری قابل مقایسه نیست، در برابر زخم معده نیز قدرت مطلوبی دارد. علاوه بر این، عسل زخم ها را درمان می کند و آنها را سریع تر بهبود می بخشد. برای زخم معده، در دسترس بودن فلاونوئیدها در عسل یک مزیت بزرگ برای درمان زخم آن است. فلاونوئیدها یک عامل ضد ترشح و آنتی اکسیدان قوی هستند. بیماران زخم معده باید سعی کنند مصرف این غذای سالم را برای زخم معده افزایش دهند. عسل را می توان به عنوان مکمل یکی از غذاهای سالم برای زخم معده که در بالا مورد بحث قرار گرفت مصرف کرد.

ماهی و غذاهای دریایی

اکثر ماهی های آب سرد مانند سالمون، ساردین، شاه ماهی و ماهی تن و همچنین غذاهای دریایی مانند صدف سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که التهاب را کاهش می دهد و با کاهش اثرات مخرب گاستریت به پیشگیری از زخم بیشتر کمک می کند.

ماهی ساردین

غلات کامل

غلات کامل مانند غلات، جو، نان سبوس دار، برنج قهوه ای و ارزن سرشار از فیبر هستند که به کاهش اسیدیته معده کمک می کند. این غذاها هیچ واکنش منفی در افراد مبتلا به زخم معده ایجاد نمی کنند و همچنین سرشار از ریزمغذی هایی مانند آهن، منیزیم، سلنیوم و ویتامین های B هستند که به سلامت کلی شما کمک می کنند.

برای زخم معده چی نخوریم؟

کافئین

باید نوشیدن قهوه، چای و نوشابه های کافئین دار را کاهش دهید یا آن را متوقف کنید. آنها می توانند تولید اسید معده را افزایش دهند.

برای زخم معده چی نخوریم کافئین

الکل

تمام الکل ها محرک معده هستند و بهبودی را به تاخیر می اندازند. از شراب، آبجو و ارواح خودداری کنید.

برخی از گوشت‌ها

از مصرف گوشت‌های پر طعم، سوسیس، و گوشت‌ها و پروتئین‌های سرخ شده یا چرب خودداری کنید.

سوسیس

غذاهای پرچرب

سعی کنید از مقادیر زیاد چربی های اضافه شده خودداری کنید، زیرا می تواند اسید معده را افزایش دهد و باعث رفلاکس شود. ممکن است لازم باشد از سوپ، سوپ خامه‌ای و سس‌های سالاد خودداری کنید، اما چربی‌های سالم موجود در لیست مشکلی ندارند.

غذاهای تند

ممکن است بخواهید از هر چیزی که «تند» است، مانند فلفل چیلی، ترب کوهی، فلفل سیاه و سس ها و چاشنی هایی که حاوی آنها هستند، صرف نظر کنید.

غذاهای تند

غذاهای شور

محققان دریافته‌اند که غذاهای شور ممکن است باعث رشد هلیکوباکتر پیلوری شود. ترشی‌ها، زیتون، و سایر سبزیجات آب‌جوش شده یا تخمیر شده سرشار از نمک هستند و با خطر بالاتر ابتلا به زخم هلیکوباکتر پیلوری مرتبط هستند.

شکلات

شکلات می تواند تولید اسید معده را افزایش دهد و برخی افراد متوجه می شوند که باعث ایجاد علائم رفلاکس می شود.

برای زخم معده چی بخوریم

سوالات متداول

آیا شیر برای زخم معده ضرر دارد؟

بله. شیر ممکن است به طور موقت درد زخم را تسکین دهد زیرا پوشش معده را می پوشاند. اما شیر همچنین باعث می شود معده شما اسید و شیره گوارشی بیشتری تولید کند که می تواند زخم را بدتر کند.

آیا چای برای زخم معده ضرر دارد؟

بله. چای می تواند اسید معده را افزایش دهد و زخم را تحریک کند.

ماهی برای زخم معده خوب است؟

اکثر ماهی های آب سرد مانند سالمون، خال مخالی، ساردین، شاه ماهی و ماهی تن و همچنین غذاهای دریایی مانند صدف سرشار از اسیدهای چرب امگا ۳ هستند که التهاب را کاهش می دهد و با کاهش اثرات مخرب گاستریت به پیشگیری از زخم بیشتر کمک می کند.

منبع : thesuperhealthyfood

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!