انواع نارسایی قلبی

انواع نارسایی قلبی (سمت چپ،سمت راست و دو بطنی)

نارسایی قلبی زمانی اتفاق می افتد که قلب شما خون کافی را در سراسر بدن پمپاژ نمی کند. این بدان معنا نیست که قلب از کار افتاده است. در عوض، به این معنی است که قلب شما به اندازه کافی قوی نیست که بتواند خون را به درستی پمپ کند یا قادر به پر کردن مقدار کافی خون نیست. این مقاله از سلول سبز انواع مختلف نارسایی قلبی را مورد بحث قرار می دهد.

بررسی اجمالی نارسایی قلبی

نارسایی قلبی می تواند حاد باشد، به این معنی که به سرعت اتفاق می افتد. یا می تواند در طول زمان با ضعیف شدن قلب شما ایجاد شود. این نارسایی مزمن قلبی در نظر گرفته می شود.

نارسایی قلبی اغلب به دلیل شرایط پزشکی دیگری که باعث آسیب قلبی می شود رخ می دهد، از جمله:

کاردیومیوپاتی یا بیماری های عضله قلب
بیماری دریچه ای قلب
بیماری عروق کرونر قلب، یا تجمع پلاک در عروق کرونر
دیابت
التهاب قلب
فشار خون بالا
دوره های طولانی تاکی کاردی (ضربان قلب سریع)

نارسایی قلبی می تواند سایر قسمت های بدن از جمله کلیه ها و کبد را تحت تاثیر قرار دهد. به همین دلیل مراجعه به پزشک برای نارسایی قلبی و مدیریت صحیح آن بسیار مهم است. با درمان های مناسب، بسیاری از افراد مبتلا به نارسایی قلبی می توانند زندگی طولانی و رضایت بخشی داشته باشند.

انواع نارسایی قلبی

چندین نوع آناتومیک نارسایی قلبی وجود دارد:

نارسایی قلبی سمت چپ
نارسایی قلبی سمت راست
نارسایی قلبی دو بطنی

احتمالاً در مورد نارسایی احتقانی قلب نیز شنیده اید. این یک نوع نارسایی قلبی نیست. بلکه یک علامت است که می تواند در هر یک از سه نوع ذکر شده در بالا رخ دهد.

همچنین ممکن است بیش از یک نوع نارسایی قلبی داشته باشید.

انواع نارسایی قلبی سمت راست چپ و دوبطنی

نارسایی قلبی سمت چپ

سمت چپ قلب شما خون را در سراسر بدن پمپاژ می کند. با نارسایی سمت چپ قلب، بطن چپ، که به عنوان اتاقک پایین چپ نیز شناخته می شود، خون را آنطور که باید یا نمی تواند به درستی با خون پر شود پمپاژ نمی کند. نارسایی قلبی سمت چپ شایع ترین از انواع نارسایی قلبی است.

علائم نارسایی قلبی سمت چپ

درد قفسه سینه
عدم تحمل ورزش
ضربان قلب سریع یا نامنظم
سرفه مزمن یا خس خس سینه
خستگی
ادم (تورم در بافت ها، مانند مچ پا یا مچ دست)
تنگی نفس
افزایش وزن سریع
ضعف

تشخیص و نوع نارسایی قلبی سمت چپ

یک نوع اندازه گیری به نام کسر جهشی برای ارزیابی میزان موثر پمپاژ خون توسط قلب استفاده می شود. اندازه گیری کسر جهشی می تواند به نشان دادن نوع نارسایی قلبی سمت چپ شما کمک کند:

نارسایی سیستولیک قلب برای نشان دادن اینکه عضله بطن چپ نمی تواند خون را به خوبی پمپاژ کند استفاده می شود. کسر جهشی زیر نرمال است. این نارسایی قلبی با کاهش کسر جهشی نیز نامیده می شود.
نارسایی دیاستولیک قلب برای نشان دادن اینکه بطن چپ آنطور که باید در مرحله دیاستولیک با خون پر نمی شود استفاده می شود. کسر جهشی نرمال یا نزدیک به نرمال است. این نارسایی قلبی با کسر جهشی حفظ شده نیز نامیده می شود. با نارسایی دیاستولیک قلب، بطن چپ به درستی پمپاژ می کند اما خون کمتری را نسبت به حالت عادی پمپاژ می کند.

اگر نارسایی قلبی دارید، دانستن کسر جهشی مفید است. معنی اعداد کسر جهشی چیست :

کسر جهشی ۵۵ تا ۷۰ درصد : قلب به طور طبیعی پمپاژ می کند. ممکن است عملکرد قلب طبیعی یا نارسایی قلبی با کسر جهشی حفظ شده داشته باشید.

کسری جهشی ۴۰ تا ۵۴ درصد : توانایی پمپاژ قلب کمی کمتر از حد طبیعی است.

کسر جهشی ۳۵ تا ۳۹ درصد : قلب توانایی پمپاژ نسبتاً کمتر از حد طبیعی دارد. این نشان دهنده نارسایی خفیف قلبی با کاهش کسر جهشی است.

کسر جهشی کمتر از ۳۵٪ : توانایی پمپاژ قلب به شدت کمتر از حد طبیعی است. اغلب نارسایی قلبی متوسط تا شدید با کاهش کسر جهشی وجود دارد.

نارسایی قلبی سمت چپ

درمان نارسایی قلبی سمت چپ

اگرچه نارسایی قلبی سمت چپ قابل درمان نیست، اما درمان هایی برای کمک به مدیریت آن وجود دارد. درمان ها معمولا بسته به علت نارسایی قلبی تنظیم می شوند. درمان های نارسایی قلبی سمت چپ عبارتند از :

ایجاد تغییراتی در سبک زندگی، مانند فعالیت بدنی بیشتر و خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب
کاهش مصرف نمک برای کمک به جلوگیری یا کاهش تجمع مایعات در بدن
مصرف داروهایی مانند مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE)، مهارکننده‌های SGLT2، مسدودکننده‌های بتا و دیورتیک‌ها. انواع مختلفی از داروها برای نارسایی سمت چپ قلب استفاده می شود.
انجام جراحی برای کمک به ترمیم شریان مسدود شده یا دریچه قلب باریک یا نشتی

نارسایی قلبی سمت راست

نارسایی قلبی سمت چپ یکی از علل شایع نارسایی قلبی سمت راست است. با این حال، سایر شرایط می توانند باعث نارسایی قلبی سمت راست شوند، از جمله برخی بیماری های ریوی مانند بیماری مزمن انسداد ریه یا فشار خون بالا.

علائم نارسایی قلبی سمت راست

علائم نارسایی قلبی سمت راست مشابه علائم نارسایی قلبی سمت چپ است، اگرچه می تواند شدیدتر باشد. این علائم عبارتند از:

ضعف و خستگی
تنگی نفس، حتی پس از مدت کوتاهی فعالیت
ادم : تورم در پاها، مچ پا و ساق پا، شکم و یا قفسه سینه
درد و یا ناراحتی قفسه سینه
علاوه بر این، نارسایی سمت راست قلب می تواند علائم مربوط به احتقان اندام های شکمی را ایجاد کند و ممکن است باعث احتباس مایعات بیشتر از آنچه معمولاً در نارسایی سمت چپ قلب مشاهده می شود، شود. این علائم عبارتند از:

آب آوردن شکم (اتساع شکم به دلیل تجمع مایعات)
اشتهای ضعیف
تهوع و استفراغ
تورم در قسمت پایین کمر
کبد متورم و دردناک

نارسایی قلبی سمت راست

رفتار نارسایی قلبی سمت راست

درمان نارسایی قلبی سمت راست به علت آن بستگی دارد. درمان های رایج عبارتند از :

اگر علت بیماری دریچه ای قلب باشد، ترمیم جراحی
استفاده از داروها
تغییرات سبک زندگی مانند رژیم غذایی کم چرب/کم سدیم و ورزش های هوازی ملایم
در موارد شدید، پیوند قلب
مانند نارسایی قلبی سمت چپ، نارسایی قلبی سمت راست درمانی ندارد. با این حال، می توانید از درمان های مختلف برای کمک به مدیریت آن استفاده کنید.

نارسایی قلبی دو بطنی

یکی دیگر از انواع نارسایی قلبی نارسایی قلبی دو بطنی است. نارسایی قلبی بیشتر در سمت چپ قلب رخ می دهد اما می تواند به سمت راست گسترش یابد. نارسایی قلبی دو بطنی برای توصیف نارسایی قلبی که در هر دو سمت چپ و راست قلب وجود دارد استفاده می‌شود. علائم شامل خستگی، تنگی نفس و تورم است. شما باید درمان‌هایی را که پزشکتان توصیه می‌کند، از جمله داروها، جراحی و تغییر سبک زندگی دنبال کنید.

نارسایی قلبی دو بطنی

در مورد نارسایی احتقانی قلب چطور؟

ممکن است بشنوید که برخی از متخصصان بهداشت از اصطلاح نارسایی احتقانی قلب یا CHF استفاده می کنند. CHF در واقع یکی از انواع جداگانه ای از نارسایی قلبی نیست، اما یک اصطلاح توصیفی است که می تواند برای هر یک از سه نوع نارسایی قلبی که قبلاً بحث شد استفاده شود. هنگامی که علائم اصلی نارسایی قلبی از هر نوع ناشی از تجمع بیش از حد مایعات است که منجر به علائم احتقان ریه و ادم می شود، پزشک احتمالاً از آن به عنوان نارسایی احتقانی قلب یاد می کند.

نارسایی قلبی با ایست قلبی متفاوت است، اصطلاحی که برای توصیف زمانی که قلب از تپش می ایستد استفاده می شود.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!