انواع سل

انواع سل به همراه علائم

انواع سل شامل سل فعال و نهفته می باشد.

در سل فعال، فردی که حامل این ارگانیسم است علائم فعال دارد و می تواند عفونت را به افراد دیگر منتقل کند.

در سل نهفته، فرد حامل باکتری است اما هیچ علامتی از خود نشان نمی دهد. این به این دلیل است که ایمنی با عفونت مبارزه می کند و می تواند آن را تا حدی سرکوب کند. افراد مبتلا به سل نهفته نمی توانند این بیماری را به دیگران منتقل کنند. با این حال، در برخی از مراحل زندگی، باکتری ها می توانند دوباره فعال شوند و عفونت می تواند به سل فعال تبدیل شود.

روش دیگر طبقه بندی انواع سل بر اساس اندام های آسیب دیده است. به عنوان مثال، اگر باکتری روی ریه ها تأثیر بگذارد، منجر به بیماری به نام سل ریوی می شود. اگر باکتری بر مثانه تأثیر بگذارد، می تواند باعث سل مثانه شود. به طور مشابه، اگر ستون فقرات را تحت تاثیر قرار دهد، می تواند منجر به سل ستون فقرات شود که به آن بیماری پاتس یا ستون فقرات پاتس نیز می گویند. سل همچنین می تواند پوست، مغز و حتی قلب را تحت تاثیر قرار دهد.

گاهی اوقات، عفونت سل توسط مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد نمی شود. در عوض، آنها توسط ارگانیسم هایی به نام مایکوباکتریوم آتیپیک ایجاد می شوند. اینها شامل مجموعه مایکوباکتریوم آویوم، مایکوباکتریوم کانزاسی و مایکوباکتریوم فورتیوتوم است.

انواع بیماری سل به همراه علائم

۱. سل ریوی

شایع ترین علامت در سل ریه تب است. تب می تواند تبی با درجه پایین باشد که به ندرت از ۳۷.۷ درجه سانتی گراد عبور می کند. به طور کلی، بیماران ممکن است تب را در دمای ۳۷.۲ درجه سانتی گراد یا کمی بیشتر احساس نکنند. با این حال، آنها ممکن است بیش از حد احساس خستگی کنند و شاید بدون هیچ دلیلی وزن خود را کاهش دهند.

در کسانی که سل پیشرفته ریه دارند، سرفه می تواند مشکل مهمی باشد. همراه با سرفه تولید مقادیر زیادی بلغم است. این بلغم می تواند خون آلود و غلیظ باشد.

کاهش وزن غیرقابل توضیح در غیاب تغییر در رژیم غذایی یا افزایش ورزش گاهی اوقات می تواند نشان دهنده بیماری سل باشد.

انواع سل ریوی

۲. سل پلور

اگر سل روی پوشش ریه یعنی پلورا تأثیر بگذارد، ممکن است مایعی در بین دو لایه ساختار تجمع پیدا کند. به این پلورال افیوژن می گویند. پلورال افیوژن بزرگ در سل دیده می شود. گاهی اوقات، آنها می توانند آنقدر بزرگ باشند که شروع به فشرده سازی ریه زیرین می کنند. این امر می تواند باعث شود که ریه در هنگام نفس عمیق منبسط نشود. این می تواند فرد را نسبتاً نفس تنگ کند.

به عبارت دیگر، تنگی نفس یکی از علائم سل ریه است. علاوه بر این، تب، کاهش وزن و سایر علائمی که قبلا توضیح داده شد نیز وجود خواهد داشت.

گاهی اوقات، مایع جنب می تواند به شدت عفونی شده و مانند چرک غلیظ شود. این حالت آمپیم نامیده می شود و برای تخلیه و درمان نیاز به بستری اورژانسی دارد.

۳. سل اسکلتی

یکی دیگر از انواع سل نوع اسکلتی است که باکتری سل بر ستون فقرات تأثیر می گذارد. همانطور که قبلاً گفته شد، بیماری پات نامیده می شود.

در سل اسکلتی، علامت اولیه درد در امتداد ستون فقرات است. همانطور که عفونت ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد، عضلات مجاور شروع به تحریک می کنند و می توانند دچار اسپاسم شوند. این می تواند منجر به سفتی شدید کمر شود.

اگر سل درمان نشود، می تواند سلامت ستون فقرات را بدتر کند و شروع به تأثیر بر خود نخاع کند. در موارد نادر، می تواند منجر به فلج شود.

با علائم سل اسکلتی نیز علائم عمومی ضعف، خستگی و تب همراه است.

سل اسکلتی

۴. سل مغز

سل مغزی مننژیت سلی یا مننژیت سل نامیده می شود. در اینجا، بیماران درجات مختلفی از سردرد مرتبط با تغییر وضعیت سلامت روان را تجربه می کنند. اعضای خانواده معمولاً متوجه می شوند که بیماران گیج شده اند و به شیوه ای نامنظم رفتار می کنند که برخلاف رفتار عادی آنها است. اگر عفونت ادامه یابد و به زودی درمان نشود، ممکن است به کما بروند که درمان آن دشوار است.

۵. سل مثانه و کلیه

سل همچنین می تواند بر مثانه تأثیر بگذارد و منجر به بیماری به نام سیستیت سل شود. در اینجا، وجود چرک در ادرار همراه با احساس سوزش وجود دارد. با این حال، هنگامی که آزمایش کشت ادرار انجام می شود، هیچ شواهدی از وجود موجودات زنده وجود ندارد. به این بیماری پیوری استریل می گویند.

گاهی اوقات، سل می تواند بر کلیه ها نیز تأثیر بگذارد. این می تواند منجر به درد در پهلوها، افزایش تکرر ادرار و احساس ناخوشی عمومی شود.

۶. سل مفاصل

یکی از انواع سل همچنین می تواند مفاصل را تحت تاثیر قرار دهد که منجر به بیماری به نام آرتریت سل می شود. شایع ترین مفاصل آسیب دیده مفصل ران در مفصل زانو است. علائم شامل درد و محدودیت تحرک همراه با تب کم است. اغلب با آرتریت ساده اشتباه گرفته می شود، بنابراین مهم است که شک بالینی بالایی داشته باشید.

سل مفاصل

۷. سل دستگاه گوارش

یکی دیگر از انواع سل مرتبط با دستگاه گوارش است که می تواند هر بخشی از دستگاه گوارش را از لوله غذا تا آخرین قسمت روده درگیر کند. این می تواند به تعدادی از علائم مختلف مانند مشکل در بلع، اسهال، جذب ضعیف مواد مغذی، درد شکم و حتی زخم معده منجر شود. همراه با این وجود تب با درجه پایین و خستگی عمومی است.

۸. سل نظامی

در این نوع سل، ریه به طور گسترده در سراسر آن درگیر می شود. در عکس رادیوگرافی قفسه سینه لکه های متعددی در سراسر ریه ها دیده می شود.

دو نوع سل وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید.

یک نوع آن عینک مقاوم به چند دارو یا سل MDR نام دارد. در این نوع سل، بیماران به داروهایی که معمولاً برای مدیریت این بیماری داده می‌شوند، مقاوم هستند. در اینجا، داروهای مختلفی که کمتر مورد استفاده قرار می گیرند باید تجویز شوند تا به درمان کامل برسند.

با این حال، در برخی از افراد، حتی داروهایی که به ندرت استفاده می شوند نیز موثر نیستند. به این نوع سل، سل مقاوم به دارو یا XDR TB می گویند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!