انواع سرطان چشم

انواع سرطان چشم

انواع مختلفی از سرطان چشم از جمله ملانوما، لنفوم و رتینوبلاستوما وجود دارد که همگی نادر هستند. سرطانی که ابتدا در چشم شروع می شود به عنوان سرطان اولیه چشم شناخته می شود. سرطانی که از قسمت دیگری از بدن به چشم سرایت کرده است به عنوان سرطان ثانویه شناخته می شود. سرطان چشم که در داخل چشم ایجاد می شوند، سرطان های داخل چشمی هستند و می توانند کره چشم و قسمت های داخلی چشم مانند شبکیه را تحت تاثیر قرار دهند. سرطان هایی که نواحی اطراف چشم مانند حفره و پلک را درگیر می کنند، سرطان های خارج چشمی هستند.

سرطان چشم می‌تواند بدون ایجاد علائم ایجاد شود و سایر بیماری‌های شایع‌تر چشم نیز می‌توانند علائم مشابهی ایجاد کنند. آزمایش‌های منظم چشمی بینایی و سلامت چشم‌های شما را بررسی می‌کنند و می‌توانند تغییرات را قبل از اینکه متوجه شوید، تشخیص دهند. اگر بینایی‌شناس شما مشکوک به سرطان چشم باشد، می‌تواند شما را به یک چشم‌پزشک (یک پزشک متخصص چشم) ارجاع دهد.

هرچه سرطان چشم زودتر تشخیص داده شود، معمولاً چشم انداز درمان بهتر است. گزینه های درمانی بسته به نوع سرطان چشم متفاوت است، اما شیمی درمانی و رادیوتراپی رایج هستند. تیم مراقبت های بهداشتی شما در مورد برنامه درمانی شما و هر گونه عوارض جانبی احتمالی با شما صحبت خواهد کرد.

انواع سرطان چشم ملانوم چشم

ملانوم ها یکی از انواع سرطان چشم هستند که شامل تومورهایی که از سلول هایی به نام ملانوسیت رشد می کنند. این سلول ها رنگدانه تولید می کنند و زمانی که تقسیم می شوند و به طور غیر طبیعی رشد می کنند باعث ایجاد ملانوم می شوند. بیشتر مردم نام ملانوم پوست را شنیده‌اند، اما ملانوم ممکن است در چشم‌ها نیز رخ دهد که به ملانوم چشمی معروف است.

ملانوم چشم می تواند قسمت های مختلف چشم را تحت تاثیر قرار دهد. شایع ترین نوع ملانوم چشم شامل یووه، قسمت میانی چشم است.

انواع سرطان چشم ملانوم چشم

ملانوم Uveal

Uvea قسمت میانی چشم است که شامل عنبیه، جسم مژگانی و مشیمیه است. ملانوم Uveal می تواند بر هر یک از این قسمت های مختلف یووه تأثیر بگذارد.

ملانوم مشیمیه

ملانوم مشیمیه شایع ترین نوع سرطان چشم است. مشیمیه لایه نازکی از بافت است که خون را به چشم از جمله شبکیه می رساند. از آنجا که ملانوم مشیمیه در کنار شبکیه قرار دارد، می تواند منجر به جدا شدن شبکیه شود. همچنین می تواند از چشم به سایر قسمت های بدن سرایت کند.

علائم ملانوم مشیمیه می تواند شامل تاری دید، از دست دادن دید جانبی، دیدن شناورها و درد چشم باش.

ملانوم عنبیه

قسمت رنگی چشم در جلو عنبیه است. ملانوم عنبیه کمترین نوع ملانوم یووه است. این احتمال در افرادی که چشمان آبی، خاکستری و سبز دارند بیشتر است. پیش آگهی ملانوم عنبیه بهتر از سایر انواع ملانوم یووه است.

ملانوم ملتحمه

ملانوم ملتحمه ملتحمه، لایه نازکی را که جلوی چشم و داخل پلک را می پوشاند، درگیر می کند. می تواند به صورت لکه های تیره روی چشم که صورتی یا قهوه ای به نظر می رسند نشان دهد. این موارد را می توان با سایر بیماری ها اشتباه گرفت و تشخیص را دشوار می کند و گاهی اوقات لکه های رنگدانه به طور طبیعی در سفیدی چشم ایجاد می شود. ملانوم ملتحمه معمولاً افراد پنجاه ساله و بالاتر را تحت تأثیر قرار می دهد.

لنفوم چشم

یکی دیگر از انواع سرطان چشم لنفوم چشم است. سلول های لنفاوی بخشی از سیستم ایمنی بدن ما را تشکیل می دهند و در سراسر بدن وجود دارند. لنفوم در این سلول های لنفاوی ایجاد می شود و می تواند در چشم ایجاد شود که به عنوان لنفوم چشمی شناخته می شود. تشخیص لنفوم چشمی دشوار است، زیرا علائم مشابه یووئیت مزمن است.

انواع سرطان چشم لنفوم چشم

لنفوم داخل چشمی اولیه

لنفوم داخل چشمی یک لنفوم غیر هوچکین است که زمانی اتفاق می افتد که سرطان در بافت یووئال چشم ایجاد می شود. معمولاً هر دو چشم را درگیر می کند و می تواند به سیستم عصبی مرکزی از جمله مغز سرایت کند. افراد معمولاً در دهه پنجاه یا شصت زندگی خود تشخیص داده می شوند (منبع: چشم پزشکی بالینی). تشخیص می تواند آهسته باشد زیرا افراد اغلب قبل از اینکه لنفوم آنها تشخیص داده شود برای یوئیت درمان می شوند.

لنفوم آدنکس چشمی

لنفوم آدنکس چشمی در اطراف چشم ایجاد می شود و می تواند حفره چشم، پلک، غده اشکی (که اشک تولید می کند) و ملتحمه، غشایی که بیرون چشم را می پوشاند، درگیر کند. می تواند باعث درد چشم و توده شود، اما ممکن است در ابتدا علائم واضحی نداشته باشد. پس از درمان، از جمله پرتودرمانی و شیمی‌درمانی، قرار ملاقات‌های پیگیری منظم بررسی می‌شود که سرطان گسترش نیافته یا عود نکرده است.

رتینوبلاستوما

رتینوبلاستوما بر اعصاب شبکیه، لایه حساس به نور سلول های پشت چشم تأثیر می گذارد. رتینوبلاستوما بسیار نادر است و به طور معمول در کودکان بسیار خردسال زیر پنج سال ایجاد می شود.

سرطان چشم رتینوبلاستوما

انواع سرطان چشم کارسینوم سلول سنگفرشی

سرطان سلول سنگفرشی اغلب در پوست ایجاد می شود، اما چندین سرطان سلول سنگفرشی وجود دارد که می تواند چشم را تحت تاثیر قرار دهد.

کارسینوم سلول سنگفرشی ملتحمه

کارسینوم سلول سنگفرشی شایع ترین نوع سرطان در ملتحمه، غشایی است که چشم را می پوشاند. به طور کلی رشد کندی دارد و به ندرت در سایر نقاط بدن پخش می شود. علائم و نشانه ها می تواند شامل قرمزی چشم، تحریک و حساسیت به نور باشد که معمولاً در یک چشم به جای هر دو چشم است.

کارسینوم سلول سنگفرشی پلک

کارسینوم سلول سنگفرشی نوعی سرطان پوست است که می تواند روی پلک ایجاد شود. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش یک عامل خطر است. سرطان می‌تواند به لایه‌های عمیق‌تر پوست سرایت کند، اما تمایلی به گسترش فراتر از چشم ندارد.

کارسینوم سلول بازال پلک

سرطان سلول های بازال (که گاهی اوقات به عنوان زخم جوندگان شناخته می شود) در پوست ایجاد می شود و می تواند روی پوست پلک ها یا پوست نزدیک چشم رشد کند. قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش یک عامل خطر است. سرطان سلول بازال اغلب بیشتر گسترش نمی یابد، اما بزرگتر می شود مگر اینکه درمان شود.

انواع سرطان چشم سرطان غده اشکی

غدد اشکی مایعی (از جمله اشک) تولید می کنند که به محافظت از چشم ما کمک می کند. آنها در پلک بالایی قرار دارند. سرطان غدد اشکی شامل لنفوم و کارسینوم است. همه نادر هستند سرطان غده اشکی گاهی اوقات می تواند از یک تومور خوش خیم که سرطانی می شود ایجاد شود.

منبع : guidedogs

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!