انواع آریتمی

انواع آریتمی (فیبریلاسیون دهلیزی، فلاتر دهلیزی، برادی کاردی و…)

انواع آریتمی یا ضربان قلب نامنظم وجود دارد. این اختلالات در ریتم طبیعی قلب می تواند منجر به ضربان قلب سریع، ضربان قلب آهسته یا ضربان قلب نامنظم شود. ممکن است تپش قلب از دست دادن تحمل ورزش، تنگی نفس یا غش را تجربه کنید. برخی از آریتمی ها خطرناک نیستند، اما برخی دیگر نیاز به مراقبت فوری دارند. انواع آریتمی قلبی عبارتند از :

فیبریلاسیون دهلیزی

فیبریلاسیون دهلیزی که AFib نیز نامیده می شود، شایع ترین شکل از انواع آریتمی است و با افزایش سن بیشتر اتفاق می افتد. زمانی اتفاق می‌افتد که اتاق‌های بالایی به جای ضربان منظم و مؤثر، می‌لرزند. افراد مبتلا به AFib اغلب تپش قلب، خستگی، ناراحتی قفسه سینه یا تنگی نفس را تجربه می کنند. با این حال، برخی از افراد ممکن است هیچ علامتی را احساس نکنند، و ما اغلب آن را در یک معاینه معمول کشف می کنیم.

در صورت عدم درمان، فیبریلاسیون دهلیزی یکی از علل اصلی سکته مغزی است و می تواند قلب را ضعیف کرده و باعث نارسایی قلبی شود. درمان‌ها شامل داروها، جراحی قلب، فرسایش و دستگاه‌های کاشتنی است. زنان ممکن است واکنش متفاوتی نشان دهند یا عوارض جانبی متفاوتی نسبت به داروهایی که برای درمان آریتمی استفاده می‌شوند داشته باشند.

دوره‌های فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است بیایند و بروند (به نام فیبریلاسیون دهلیزی حمله‌ای) یا ممکن است برای مدت طولانی‌تری ادامه داشته باشند (فیبریلاسیون دهلیزی مداوم). به طور معمول، AFib تا ۲۴ ساعت دوام می آورد. زمانی که یک اپیزود بیش از ۷ روز طول بکشد، این وضعیت را فیبریلاسیون دهلیزی پایدار می نامیم.

فیبریلاسیون دهلیزی

فلاتر دهلیزی

فلوتر دهلیزی شبیه فیبریلاسیون دهلیزی است، اگرچه ضربان قلب سریع می تواند منظم تر باشد. بسیاری از افراد مبتلا به فلوتر دهلیزی به مرور زمان دچار فیبریلاسیون دهلیزی می شوند. فلاتر دهلیزی همچنین می‌تواند فشار خون را به داخل بطن‌ها، که حفره‌های پایینی قلب هستند، برای قلب شما سخت‌تر کند. این به نوبه خود به این معنی است که قلب شما خون کمتری را در سراسر بدن شما ارسال می کند. علائم شامل احساس بال زدن در قفسه سینه، تپش قلب، فشار در قفسه سینه، تنگی نفس، اضطراب، سبکی سر و غش است. این وضعیت خطر سکته مغزی و نارسایی قلبی را افزایش می دهد.

فلاتر دهلیزی می تواند مزمن باشد یا می تواند بیاید و برود. ما آن را با کاهش سرعت تکانه های الکتریکی که از حفره های بالای قلب به حفره های پایینی می روند درمان می کنیم. برای انجام این کار، ما داروها را تجویز می کنیم و از دفیبریلاتور خارجی برای اعمال شوک الکتریکی استفاده می کنیم. بیشتر اوقات ما درمان فرسایش کاتتر را انجام می دهیم، یک روش کاتتر غیر جراحی که می تواند بیمار را با این ریتم درمان کند.

برادی کاردی

یکی دیگر از انواع آریتمی برادی کاردی است. برادی کاردی همچنین به عنوان ضربان قلب آهسته شناخته می شود، ممکن است ناشی از مشکلات سیستم الکتریکی قلب باشد. این می تواند ناشی از افزایش سن، ناهنجاری های الکترولیت، داروها و عملکرد غیر طبیعی تیروئید باشد. گاهی اوقات این وضعیت در افراد ورزشکار یا کسانی که دارو مصرف می کنند رخ می دهد. ضربان قلب آهسته می تواند باعث خستگی، سرگیجه و غش شود. ما معمولاً برادی کاردی های علامت دار را با کاشت ضربان ساز درمان می کنیم.

انواع آریتمی برادی کاردی

تاکی کاردی فوق بطنی

تاکی کاردی فوق بطنی، که SVT نیز نامیده می شود، معمولاً توسط یک مدار الکتریکی غیرطبیعی یا شلیک سریع سلول ها در اتاقک های فوقانی قلب ایجاد می شود. SVT می تواند از چند ثانیه تا چند ساعت دوام بیاورد. علائم می تواند شامل تپش قلب، سبکی سر، تپش قفسه سینه و تنگی نفس به ویژه در حین ورزش باشد. اپیزودها معمولاً تهدید کننده زندگی نیستند، اما می توانند آزاردهنده و ناتوان کننده باشند. ما اغلب SVT را با یک روش فرسایشی درمان می‌کنیم.

آریتمی های بطنی

آریتمی بطنی وضعیتی است که در حفره‌های پایینی قلب (بطن‌ها) ایجاد می‌شود. ما معمولاً با شنیدن سه یا بیشتر ضربان پشت سر هم از یکی از بطن ها مشکل را پیدا می کنیم. اگر بیش از ۳۰ ثانیه طول بکشد، آریتمی را پایدار می دانیم. آریتمی بطنی پایدار باعث می شود که حفره های پایینی قلب نتوانند جریان خون مناسب را در سراسر بدن شما حفظ کنند. این وضعیت می تواند فشار خون شما را کاهش دهد و باعث نارسایی قلبی شود.

آریتمی بطنی می تواند باعث تپش قلب، تنگی نفس، غش، سبکی سر، ناراحتی قفسه سینه و رنگ پریدگی پوست شود. تشخیص این وضعیت می تواند دشوار باشد زیرا اغلب در شرایط اضطراری رخ می دهد. گزینه های درمانی شامل احیای قلبی ریوی، دفیبریلاتورها، داروها، روش های ابلیشن کاتتر و جراحی قلب باز است. گاهی اوقات ما یک دفیبریلاتور خودکار را در قلب شما نصب می کنیم تا در صورت نیاز، ضربان قلب شما را ثابت نگه دارد.

انواع آریتمی بطنی

سندرم ولف پارکینسون وایت

برخی از افراد با یک مسیر الکتریکی اضافی بین حفره های بالا و پایین قلب متولد می شوند که ما آن را سندرم ولف پارکینسون وایت (WPW) می نامیم. این وضعیت باعث تشکیل مدارهای غیر طبیعی می شود و منجر به ریتم سریع قلب می شود. ما معمولاً این سندرم را در طول یک نوار قلب معمولی پیدا می کنیم. حتی اگر هیچ علامتی نداشته باشید می تواند خطرناک باشد. ما اغلب WPW را با روش فرسایش درمان می کنیم. با همراه باشید تا با انواع آریتمی آَنا شوید.

آریتمی های بطنی

دو نوع آریتمی بطنی وجود دارد که ضربان قلب غیرطبیعی در حفره های پایینی قلب (به نام بطن) است. نوع اول، تاکی کاردی بطنی، ریتم سریع قلب است که می تواند باعث سرگیجه، تپش قلب و غش شود. تاکی کاردی بطنی اغلب با بیماری عروق کرونر و سایر مشکلات قلبی همراه است و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.

نوع دوم آریتمی بطنی، به نام فیبریلاسیون بطنی (VF) یک اورژانس پزشکی است. سیگنال های الکتریکی در اتاقک های پایینی نامنظم می شوند و قلب از تپش باز می ایستد. اگر فورا درمان نشود، VF می تواند منجر به مرگ ناگهانی شود.
ضربان زودرس

ضربان‌های زودرس، ضربان‌های زودهنگام و اضافی هستند که اغلب «ضربان‌های پرش شده» نامیده می‌شوند. ضربان‌های زودرس می‌توانند از حفره‌های بالایی یا پایینی قلب ایجاد شوند. اگرچه به طور معمول خطرناک نیستند، اما می توانند با سایر بیماری های قلبی مرتبط باشند یا مشکلات قلبی یا آریتمی های آینده را پیش بینی کنند. این وضعیت می تواند با سیگار کشیدن یا مصرف بیش از حد کافئین تشدید شود. اگر مکرراً ضربان‌های زودرس را تجربه می‌کنید یا اگر علائمی ایجاد می‌کنند، ممکن است درمان لازم باشد.

مجتمع های زودرس بطنی

کمپلکس های زودرس بطنی (VPCs) ضربان های منفردی هستند که توالی معمول ضربان قلب را مختل می کنند و از انواع آریتمی قلبی است. فرکانس VPC ها ممکن است به ندرت یا هزاران بار در روز رخ دهد. صرف نظر از محرک، VPC ها می توانند نشان دهنده اختلال احتمالی قلب باشند و شما باید وضعیت را ارزیابی کنید. در حالی که بیشتر مردم VPC را احساس نمی کنند، برخی از آنها تپش قلب یا بال زدن در قفسه سینه را تجربه می کنند، به خصوص در حالت استراحت و زمانی که به پشت دراز می کشند.

مجتمع های زودرس بطنی

مجتمع های زودرس دهلیزی

مانند VPC ها، کمپلکس های زودرس دهلیزی شامل ضربان های اضافی قلب است که به تنهایی یا پشت سر هم رخ می دهد. علائم نیز مشابه کمپلکس های زودرس بطنی است.

سندرم سینوس بیمار

سندرم سینوس بیمار زمانی اتفاق می‌افتد که ضربان‌ساز طبیعی قلب، به نام گره سینوسی، دچار اختلال شود. در نتیجه ضربان قلب کند می شود که می تواند منجر به خستگی، سرگیجه و غش شود. این عارضه عموماً افراد بالای ۶۵ سال را مبتلا می کند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!