انسداد ریه

انسداد ریه چیست و چه علائمی دارد

بیماری انسداد ریه یا COPD، یک بیماری پیشرونده است که تنفس را با مشکل مواجه می کند. پیشرونده به این معنی است که بیماری با گذشت زمان بدتر می شود.
بیماری انسداد ریه مزمن می تواند باعث سرفه شود که مقدار زیادی ماده لزج به نام مخاط تولید می کند، خس خس سینه، تنگی نفس، سفت شدن قفسه سینه و علائم دیگر.
اغلب می توان از انسداد ریه جلوگیری کرد. سیگار کشیدن عامل اصلی است. اکثر افرادی که COPD دارند سیگار می کشند. با این حال  تا ۲۵ درصد از افراد مبتلا هرگز سیگار نمی کشیدند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سایر عوامل تحریک کننده ریه، مانند آلودگی هوا، گازهای شیمیایی یا گرد و غبارنیز ممکن است به این بیماری کمک کند. یک بیماری ژنتیکی نادر به نام کمبود آنتی تریپسین آلفا -۱ (AAT) نیز می تواند باعث این بیماری شود.

انسداد ریه

علت انسداد ریه

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض عوامل تحریک کننده ریه که به ریه ها و مجاری تنفسی آسیب می رسانند، معمولاً علت انسداد ریه است.

شایع ترین محرکی که باعث انسداد مزمن ریوی می شود دود سیگار است. انواع دود تنباکو نیز می توانند باعث این بیماری شوند، به ویژه اگر دود استنشاق شود.
تنفس در دود دست دوم، که از طریق سیگار کشیدن سایر افراد در هوا وجود دارد. آلودگی هوا؛ یا دودهای شیمیایی یا گرد و غبار محیط یا محل کار نیز می تواند به انسداد ریه کمک کند.
به ندرت، یک بیماری ژنتیکی به نام کمبود آنتی تریپسین آلفا -۱ ممکن است در ایجاد انسداد مزمن ریوی نقش داشته باشد. افرادی که به این بیماری مبتلا هستند سطوح خونی آلفا -۱ آنتی تریپسین (AAT)- پروتئینی که در کبد ساخته می شود پایین است. در صورت قرار گرفتن در معرض دود یا سایر محرک های ریه ، داشتن سطح پایین پروتئین AAT می تواند منجر به آسیب ریه و انسداد ریوی شود. اگر کمبود آنتی تریپسین آلفا ۱ دارید و همچنین سیگار می کشید، COPD می تواند به سرعت بدتر شود.
برخی از افرادی که مبتلا به آسم هستند می توانند به انسداد ریه مبتلا شوند. آسم یک بیماری مزمن ریوی است که مجاری تنفسی را ملتهب و تنگ می کند. درمان معمولاً می تواند التهاب و تنگی ایجاد شده در آسم را معکوس کند.

علت انسداد ریه

انسداد ریه چه علائمی دارد؟

انسداد ریه در ابتدا ممکن است هیچ علامتی نداشته باشد یا فقط علائم خفیفی داشته باشد. با تشدید بیماری علائم معمولاً شدیدتر می شوند. علائم و نشانه های شایع عبارتند از :

سرفه مداوم یا سرفه ای که مقدار زیادی مخاط تولید می کند. این اغلب سرفه سیگاری نامیده می شود.
تنگی نفس، به ویژه با فعالیت بدنی
هنگام نفس کشیدن  خس خس سینه یا صدای سوت کشیدن
تنگی قفسه سینه

اگر انسداد ریه دارید ممکن است اغلب دچار سرماخوردگی یا سایر عفونت های تنفسی مانند آنفولانزا شوید.
همه کسانی که علائم ذکر شده در بالا را دارند بیماری انسداد مزمن ریوی ندارند. به همین ترتیب، همه کسانی که COPD دارند این علائم را ندارند. برخی از علائم شبیه علائم سایر بیماری ها و شرایط است. تنها پزشک شما می تواند نوع بیماری را به درستی تشخیص بدهد.
اگر علائم شما خفیف هستند ممکن است متوجه آنها نشوید یا ممکن است شیوه زندگی خود را برای سهولت تنفس تنظیم کنید. به عنوان مثال، ممکن است به جای پله از آسانسور استفاده کنید.
با گذشت زمان، علائم ممکن است به حدی شدید شوند که باعث مراجعه شما به پزشک شوند. به عنوان مثال ممکن است در حین انجام فعالیت بدنی دچار تنگی نفس شوید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  انسداد ریه و تنگی نفس

شدت علائم شما بستگی به میزان آسیب ریه شما دارد. اگر سیگار را ادامه دهید آسیب سریعتر از زمانی که ترک سیگار را انجام دهید.
انسداد ریه شدید می تواند علائم دیگری مانند تورم در مچ پا یا پا ایجاد کند. کاهش وزن؛ و استقامت عضلات را کاهش می دهد.

برخی از علائم شدید ممکن است نیاز به درمان در بیمارستان داشته باشد. شما در صورت مشاهده موارد زیر باید به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید :
به سختی می توانید نفس بکشید یا صحبت کنید.
لب ها یا ناخن های شما آبی یا خاکستری می شوند ، نشانه ای از سطح پایین اکسیژن در خون شما.
اطرافیان متوجه می شوند که شما از نظر ذهنی هوشیار نیستید.
ضربان قلب شما بسیار سریع است.
درمان توصیه شده برای علائمی که وخیم تر می شوند موثر نیست.

علائم انسداد ریه

انسداد ریه و سرطان

بیماران مبتلا به بیماری انسدادی مزمن ریه هم در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه و هم نتایج ضعیف پس از تشخیص و درمان سرطان ریه هستند. به دلیل اختلالات موجود در عملکرد ریه، بیماران مبتلا به این بیماری اغلب معیارهای سنتی برای تحمل درمان قطعی سرطان ریه را ندارند.

در بیماران مبتلا به COPD، توجه بیشتر به برداشتن جراحی با هدف درمانی ممکن است مناسب باشد زیرا برداشتن جراحی محدود یا گزینه های درمانی غیرجراحی بقای پایین تری را فراهم می کند. علاوه بر این، بهینه‌سازی مراقبت‌های پزشکی COPD پس از عمل بر اساس دستورالعمل‌های عمل بالینی از جمله ترک سیگار می‌تواند به طور بالقوه عوارض را به حداقل برساند و وضعیت عملکردی را در این جمعیت بیمار اغلب آسیب‌دیده بهبود بخشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  آمبولی ریه چیست و چگونه درمان می شود

تشخیص انسداد ریه

پزشک در مورد علائم شما سابقه پزشکی شما و اینکه آیا در محل کار سیگار می کشید یا در معرض مواد شیمیایی، گرد و غبار یا دود هستید از شما سوال می کند. آنها همچنین یک معاینه بدنی و آزمایش تنفس انجام می دهند. اگر سرفه مداوم دارید به آنها اطلاع دهید.

رایج ترین آزمایش اسپیرومتری نام دارد. شما در یک لوله انعطاف پذیر بزرگ نفس می کشید که به دستگاهی به نام اسپیرومتر متصل است. این اندازه گیری میزان ریه های شما در هوا و سرعت خروج هوا از آنها را اندازه گیری می کند.

پزشک شما ممکن است آزمایش های دیگری را برای رد سایر مشکلات ریوی ، مانند آسم یا نارسایی قلبی ، انجام دهد. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد :

اشعه ایکس قفسه سینه که می تواند باعث رد شدن آمفیزم ، سایر مشکلات ریوی یا نارسایی قلبی شود.
سی تی اسکن که با استفاده از چندین اشعه ایکس تصویری دقیق از ریه های شما ایجاد می کند و در صورت نیاز به جراحی یا داشتن سرطان ریه می تواند به پزشک اطلاع دهد.
آزمایش گاز خون شریانی، که میزان ریه های شما را در آوردن اکسیژن و خارج کردن دی اکسید کربن اندازه گیری می کند.

COPD Spirometry

آیا انسداد ریه درمان دارد؟

هنوز انسداد ریه درمانی ندارد با این حال تغییر شیوه زندگی و درمان می تواند به شما کمک کند احساس بهتری داشته باشید فعال تر بمانید و پیشرفت بیماری را کند کنید.

اهداف درمان COPD عبارتند از  :

تسکین علائم شما
کند شدن روند پیشرفت بیماری
بهبود تحمل ورزش یا توانایی خود برای فعال ماندن
پیشگیری و درمان عوارض
بهبود سلامت کلی شما

برای کمک به درمان، پزشک خانواده شما ممکن است به شما توصیه کند که به متخصص ریه مراجعه کنید. این پزشک متخصص درمان بیماری های تنفسی است.

اهداف درمان COPD

تغییر سبک زندگی

سیگار را ترک کنید و از عوامل تحریک کننده ریه اجتناب کنید.

سایر تغییرات در شیوه زندگی

اگر انسداد مزمن ریوی دارید به ویژه نوع شدید ممکن است به دلیل علائمی مانند تنگی نفس و خستگی در خوردن کافی مشکل داشته باشید. در نتیجه شما ممکن است تمام کالری و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکنید که می تواند علائم شما را بدتر کرده و خطر ابتلا به عفونت را افزایش دهد.
همچنین ، در مورد نوع فعالیت هایی که برای شما بی خطر است، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است برای شما سخت باشد که با علائم خود فعال باشید. با این حال ، فعالیت بدنی می تواند ماهیچه هایی را تقویت کند که به تنفس شما کمک کرده و سلامت کلی شما را بهبود می بخشد.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله ۱۲ درمان خانگی انسداد ریه را مطالعه کنید.

داروها

گشادکننده برونش : این داروها را استشمام می کنید. آنها به باز شدن مجاری تنفسی کمک می کنند.
کورتیکواستروئیدها : این داروها التهاب مجاری تنفسی را کاهش می دهند. می توانید آنها را استشمام کنید یا به عنوان قرص مصرف کنید.
استنشاقی های ترکیبی : این استنشاقی ها استروئیدها را با یک برش دهنده برونش جفت می کنند.
آنتی بیوتیک ها : ممکن است پزشک برای مقابله با عفونت های باکتریایی این موارد را تجویز کند.
روفلومیلاست : این دارو آنزیمی به نام PDE4 را متوقف می کند. از بروز شعله ور شدن در افرادی که انسداد ریه آنها با برونشیت مزمن مرتبط است جلوگیری می کند.
واکسن آنفلوانزا یا ذات الریه : این واکسن ها خطر ابتلا به این بیماری ها را کاهش می دهد.
توانبخشی ریوی : این برنامه شامل ورزش، مدیریت بیماری و مشاوره برای کمک به شما در حفظ سلامتی و تحرک هرچه بیشتر است.
اکسیژن درمانی : شما ممکن است برای کاهش تنگی نفس ، محافظت از اندام های بدن و افزایش کیفیت زندگی به این درمان نیاز داشته باشید.

اکسیژن درمانی

عمل جراحی

در موارد شدید انسداد ریه، پزشک ممکن است موارد زیر را پیشنهاد کند :

بولکتومی بولها : فضاهای بزرگ هوایی را که هنگام ریزش کیسه های هوا تشکیل می شوند از بین می برد.
جراحی کاهش حجم ریه : بافت ریه بیمار را از بین می برد.
پیوند ریه : ریه بیمار را با ریه سالم جایگزین می کند.

پیشگری از بیماری انسداد ریه

قبل از شروع بیماری می توانید اقدامات لازم را انجام دهید. اگر قبلاً انسداد ریه دارید ، می توانید اقدامات لازم را برای جلوگیری از عوارض و کند کردن پیشرفت بیماری انجام دهید.

قبل از شروع از آن جلوگیری کنید

بهترین راه پیشگیری از بیماری انسداد مزمن ریوی این است که سیگار نکشید یا سیگار را ترک کنید. سیگار کشیدن علت اصلی است. در صورت سیگار کشیدن، با پزشک خود در مورد برنامه ها و محصولاتی که می توانند به شما در ترک سیگار کمک کنند مشورت کنید.

اگر برای ترک سیگار به تنهایی مشکل دارید، به پیوستن به گروه پشتیبانی فکر کنید. بسیاری از بیمارستان ها ، محل های کار و گروه های اجتماعی برای کمک به ترک سیگار کلاس هایی برگزار می کنند. از اعضای خانواده و دوستان خود بخواهید در تلاش برای ترک سیگار از شما حمایت کنند.

همچنین ، سعی کنید از عوامل تحریک کننده ریه که می توانند به انسداد کمک کنند، مانند آلودگی هوا، گازهای شیمیایی، گرد و غبار و دود سیگار که دود ناشی از سیگار کشیدن سایر افراد در هوا است دوری کنید.

گردوغبار

جلوگیری از عوارض و کند شدن پیشرفت COPD

اگر به این بیماری مبتلا هستید، مهمترین اقدامی که می توانید انجام دهید ترک سیگار است. ترک سیگار می تواند به جلوگیری از عوارض و کند شدن پیشرفت بیماری کمک کند. همچنین باید از قرار گرفتن در معرض عوامل تحریک کننده ریه که در بالا ذکر شد اجتناب کنید.

درمانهای خود را برای انسداد مزمن ریوی دقیقاً همانطور که پزشک تجویز کرده است دنبال کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا راحت تر نفس بکشید ، فعال تر بمانید و از علائم شدید جلوگیری یا مدیریت کنید.

با پزشک خود در مورد اینکه آیا و چه موقع باید واکسن آنفولانزا و ذات الریه را دریافت کنید مشورت کنید. این واکسن ها می توانند شانس شما را برای ابتلا به این بیماری ها کاهش دهند.

منبع : nhlbi.nih

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

۱ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!