انسداد ریه و تنگی نفس

انسداد ریه و تنگی نفس

تنگی نفس اثر بارز بیماری انسداد ریه (COPD) است. در انسداد ریه خفیف یا اولیه، تنگی نفس با فعالیت بدنی بدتر می شود. با پیشرفت بیماری، ممکن است حتی زمانی که در حالت استراحت هستید احساس تنگی نفس کنید.

شما می توانید دلایل دیگری برای تنگی نفس داشته باشید (حتی اگر انسداد ریه دارید) بنابراین ممکن است برای ارزیابی شدت بیماری ریوی خود و شناسایی سایر نگرانی هایی که ممکن است در تنگی نفس نقش دارند، مانند بیماری قلبی، نیاز به آزمایش های تشخیصی ریوی داشته باشید.

اگر به دلیل COPD خود برای نفس کشیدن مشکل دارید، باید دارو مصرف کنید. ممکن است لازم باشد از مکمل های اکسیژن یا کمک های تنفسی مکانیکی نیز استفاده کنید.

علائم تنگی نفس در انسداد ریه

هنگامی که انسداد ریه دارید، تنگی نفس می تواند باعث شود که احساس کمبود هوا داشته باشید. همچنین ممکن است احساس کنید برای نفس کشیدن مشکل دارید و این اغلب منجر به اضطراب یا حتی احساس وحشت می شود.

شایع ترین علائم تنگی نفس در انسداد ریه عبارتند از :

نفس های سریع و کم عمق
سخت تلاش کردن برای نفس کشیدن
تنفس بلند، اغلب همراه با صداهای خس خس سینه
مشکلات هنگام غذا خوردن

تنگی نفس و انسداد ریه

موارد پیشرفته انسداد ریه

انسداد ریه در مرحله آخر می تواند باعث تنگی نفس شدیدتر شود، با علائمی که کل بدن شما را تحت تاثیر قرار می دهد

با COPD پیشرفته، تنگی نفس شما می تواند باعث شود :

نفس نفس زدن برای هوا
تقلا برای نفس کشیدن
حرکات کل قفسه سینه، عضلات شکم و یا گردن شما هنگام نفس کشیدن
گشاد شدن سوراخ های بینی در هنگام نفس کشیدن
اضطراب همراه با تنفس
تنفس آهسته
ناراحتی هنگام تنفس

این علائم می‌تواند نشانه‌ای باشد که نشان می‌دهد انسداد ریه شما در حال پیشرفت است یا اینکه شما در حال ابتلا به یک عفونت تنفسی، مانند ذات‌ الریه یا برونشیت هستید. حتی عفونتی مانند ویروس معده می تواند شما را خسته کند و تنگی نفس شما را در هنگام ابتلا به COPD تشدید کند.

حتماً علائم تنگی نفس پیشرفته مرتبط با COPD را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

تقلا برای نفس کشیدن

علت تنگی نفس در انسداد ریه

تنگی نفس که در نتیجه انسداد ریه رخ می دهد به اثرات این بیماری بر ریه ها مربوط می شود. آسیب ریه مرتبط با COPD به دلیل آسیب التهابی مزمن رخ می دهد که معمولاً در اثر سیگار کشیدن، استنشاق مواد شیمیایی سمی یا عفونت های مزمن تنفسی ایجاد می شود.

هنگامی که ریه ها در COPD آسیب می بینند، هوا آنطور که باید به طور موثر از آن عبور نمی کند و برای رسیدن به هر تنفس، تلاش بیشتری لازم است. همچنین ممکن است احساس کنید که هوای کافی دریافت نمی کنید، حتی زمانی که برای نفس کشیدن سخت کار می کنید. این به این دلیل است که جذب اکسیژن بدن که در آلوئول ها (کیسه های هوایی) اتفاق می افتد، در COPD تا حدی مسدود می شود.

هنگامی که تشدید COPD را تجربه می کنید، به احتمال زیاد دچار تنگی نفس ناشی از انسداد ریه می شوید. این اپیزودها می توانند در اثر یک بیماری یا عفونت ایجاد شوند.

ورزش و فعالیت بدنی (به عنوان مثال بالا رفتن از پله ها) می تواند باعث تنگی نفس در انسداد ریه نیز شود. این اغلب به عنوان عدم تحمل ورزش توصیف می شود. هوای سرد همچنین می‌تواند باعث تنگی نفس در هنگام ابتلا به انسداد ریه شود.

تشخیص انسداد ریه و تنگی نفس

راه های مختلفی برای تشخیص تنگی نفس در انسداد ریه وجود دارد. احساس ذهنی شما بسیار مهم است. اگر احساس تنگی نفس می کنید یا در مورد توانایی نفس کشیدن خود مضطرب هستید، به درمان نیاز دارید.

با این حال، گاهی اوقات افراد متوجه کاهش علائم بیماری مزمن نمی شوند. بنابراین، هنگام ابتلا به COPD، تنفس شما باید بطور دوره ای مورد ارزیابی قرار گیرد.

معاینه ی جسمی

وقتی تنگی نفس دارید، ممکن است از عضلات بیشتری نسبت به حالت عادی برای تنفس استفاده کنید. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند شما را مشاهده کند تا به دنبال الگوی استفاده غیرارادی از عضلات گردن و شکم برای کمک به تنفس باشید. این نشانه ناراحتی تنفسی است.

اگر تنگی نفس دارید، تعداد تنفس شما ممکن است سریعتر یا کندتر از حد متوسط باشد. میانگین تعداد تنفس برای بزرگسالان بین ۱۲ تا ۱۸ تنفس در دقیقه است. تیم پزشکی شما پیگیری می کند که آیا نفس های شما در فواصل زمانی منظم رخ می دهد یا نامنظم است. تنفس نامنظم نشانه ناراحتی تنفسی است.

تست های عملکرد ریوی

تیم پزشکی شما ممکن است از برخی آزمایشات برای ارزیابی میزان موثر تنفس شما استفاده کند. این آزمایشات ممکن است برای نظارت بر درمان شما نیاز به تکرار داشته باشند، و همچنین ممکن است در صورت تجربه تنگی نفس شدیدتر یا ناراحت کننده، نیاز به تکرار آنها داشته باشید.

پالس اکسیمتری : این یک آزمایش غیر تهاجمی است که میزان اشباع اکسیژن شما (O2 sat.) را اندازه گیری می کند، که درصدی از هموگلوبین موجود در گلبول های قرمز خون است که با اکسیژن اشباع شده (پر شده است). این بازتابی از چگونگی جذب اکسیژن توسط بدن شما است.

پالس اکسیمتری

گاز خون شریانی : این یک آزمایش خون است که میزان اشباع اکسیژن و فشار و همچنین میزان دی اکسید کربن و بی کربنات را در خون شریانی شما اندازه گیری می کند. این یک آزمایش استاندارد نیست، بنابراین شما فقط در صورتی گاز خون شریانی خود را بررسی می کنید که تیم پزشکی شما نگران ناراحتی تنفسی باشد.

اسپیرومتری : این یک آزمایش غیر تهاجمی است که شما را ملزم می‌کند تا در یک دستگاه دستی کوچک تنفس کنید که میزان هوای شما را اندازه‌گیری می‌کند.

تست انتشار ریه : این یک آزمایش غیر تهاجمی است که نیاز به تنفس و بازدم به داخل قطعه دهانی دارد. هوایی که بیرون می دهید برای اندازه گیری دی اکسید کربن جمع آوری می شود. این نتیجه برای ارزیابی سلامت آلوئول ها در ریه های شما استفاده می شود.

تست انتشار ریه

تست های تصویربرداری: ساختار ریه شما را می توان با اشعه ایکس قفسه سینه یا توموگرافی کامپیوتری (CT) مشاهده کرد. این آزمایش‌ها همچنین می‌توانند مشکلاتی مانند ذات‌الریه را شناسایی کنند که می‌تواند باعث تشدید COPD شود.

تست های قلب

تنگی نفس با انسداد ریه می تواند با مشکلات قلبی مرتبط باشد. ممکن است به آزمایشاتی نیاز داشته باشید که بتواند چنین نگرانی هایی را تشخیص دهد.

الکتروکاردیوگرام (EKG) : این یک آزمایش الکتریکی غیر تهاجمی است که در آن صفحات فلزی کوچک روی پوست قفسه سینه قرار می گیرد. این صفحات فلزی (اغلب لید نامیده می‌شوند) ضربان قلب شما را شناسایی و تولید می‌کنند که می‌تواند برخی از انواع بیماری‌های قلبی مانند آریتمی (ریتم نامنظم) را شناسایی کند.

اکوکاردیوگرام (اکو) : اکو یک سونوگرافی غیر تهاجمی است که حرکت قلب شما را روی صفحه نمایش می‌دهد. این آزمایش می تواند مشکلات دریچه قلب، نارسایی قلبی و مشکلات ساختاری قلب را که می تواند باعث تنگی نفس شود را شناسایی کند.

درمان

راهبردهای مدیریت تنگی نفس در انسداد ریه شامل دارو، توانبخشی ریوی، اکسیژن و در برخی موارد جراحی است. ممکن است به ترکیبی از این رویکردها نیاز داشته باشید.

درمان تنگی نفس ناشی از انسداد ریه

دارو

هنگامی که به دلیل یک بیماری یا عفونت کوتاه مدت دچار تنگی نفس مرتبط با انسداد ریه هستید، داروهایی مانند استروئیدهای تجویزی یا استنشاقی می توانند به بهبود توانایی شما در تنفس کمک کنند.

استروئیدها می توانند التهاب را کاهش دهند، به خصوص اگر دچار تشدید COPD هستید. استنشاق‌ها با گشاد کردن برونش‌ها (لوله‌های تنفسی) کار می‌کنند تا هنگام تنفس، هوای بیشتری عبور کند.

در صورت ابتلا به عفونت باکتریایی، پزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند.

توانبخشی ریه

چندین کار وجود دارد که ممکن است به عنوان بخشی از برنامه توانبخشی ریوی به شما دستور داده شود که انجام دهید.

اسپیرومتری انگیزشی نوعی تمرین تنفسی است که می توانید در خانه انجام دهید. شما از یک اسپیرومتر برای دم و بازدم استفاده می کنید، با اهدافی که به تدریج توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا درمانگر تعیین می شود. این نوع ورزش می تواند ماهیچه های شما را تقویت کند و کنترل شما بر تنفس را بهبود بخشد.

تمرینات بدنی می تواند در COPD مفید باشد. شما باید تحت نظر یک فیزیوتراپیست که در کار با COPD تجربه دارد، یک رژیم ورزشی را شروع کنید. فعالیت بدنی می تواند تحمل ورزش شما را بهبود بخشد.

پشتیبانی از اکسیژن و تنفس

اکسیژن مکمل نمی تواند تنگی نفس را اصلاح کند، اما می تواند به بهبود سطح اکسیژن شما کمک کند. شما ممکن است نیاز به تامین اکسیژن از طریق کانولای بینی (لوله کوچکی که در سوراخ های بینی شما قرار می گیرد) داشته باشید.

عمل جراحی

گاهی اوقات، COPD می تواند باعث آسیب شدید ریه شود که ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. تورم بیش از حد، یکی از عوارض COPD، ممکن است با جراحی ریه که شامل برداشتن مناطق آسیب دیده ریه است، بهبود یابد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!