اسپاسم مری چیست؟

اسپاسم مری چیست؟

اسپاسم مری زمانی رخ می دهد که مری به طور غیر طبیعی منقبض می شود و می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد. هنگامی که آنها رخ می دهند، حرکت غذا و نوشیدنی به سمت معده مختل شده و کارایی کمتری دارد.

مری از دهان به معده می رود و بخشی از دستگاه گوارش فرد است. با انقباض هماهنگ غذا را از گلو به معده منتقل می کند.

مری لوله ای است که غذا و نوشیدنی را که فرد می خورد به معده خود می برد. طول آن حدود ۲۵ سانتی متر است و دارای دیواره های عضلانی است که با غشاهای مخاطی پوشانده شده اند.

برای برخی، اسپاسم مری به طور مکرر اتفاق می افتد و در توانایی خوردن و نوشیدن به طور معمول اختلال ایجاد می کند. در این حالت معمولاً نیاز به درمان است.

مری چگونه کار می کند؟

ماهیچه های تشکیل دهنده مری به روش های پیچیده ای با هم کار می کنند. اسفنکترها (دریچه های عضلانی) در دو انتهای مری باز و بسته می شوند تا غذا و نوشیدنی ها از دهان شما به معده شما منتقل شوند. این دریچه ها همچنین مانع از برگشت غذا یا مایع به مری (مانند معده) بدون دلیل می شوند.

پس از بلع ماهیچه های مری منقبض می شوند (خم می شوند و شل می شوند). وقتی مری آنطور که باید کار می کند، این موج انقباضات هماهنگ غذا یا مایع را به سمت معده شما منتقل می کند. این سری از انقباضات را پریستالیس می نامند.

اگر اسپاسم مری دارید این انقباضات به درستی کار نمی کنند. انقباضات ماهیچه ای غیرمعمول قوی یا غیر موثر در مری می تواند حرکت غذا یا مایع را در مری شما دشوار کند.

اسپاسم مری

انواع اسپاسم مری

اسپاسم مری می تواند بر ماهیچه های مری شما تأثیر متفاوتی بگذارد. دو نوع اصلی عبارتند از :

اسپاسم منتشر مری : اسپاسم منتشر علامتدار مری بخشی از طیفی از اختلالات حرکتی است که با انقباضات غیر پیشرانه و انقباضات هیپردینامیک، گاهی همراه با افزایش فشار اسفنکتر تحتانی مری مشخص می شود. علائم آن درد قفسه سینه و گاهی دیسفاژی است. تشخیص با بلع باریم یا مانومتری است. درمان دشوار است اما شامل نیترات ها، مسدود کننده های کانال کلسیم، تزریق سم بوتولینوم، میوتومی جراحی یا آندوسکوپی و درمان ضد رفلاکس است.

مری فندق شکن : این وضعیت مشابه بر نحوه عملکرد ماهیچه های مری نیز تأثیر می گذارد. در مری فندق شکن انقباضات ماهیچه ای بسیار قوی یا شدید هستند. این می تواند باعث درد شود به ویژه هنگام بلع می شود. درد می تواند شدید باشد و ممکن است احساس فشار در قفسه سینه داشته باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  التهاب مری چیست؟

علل اسپاسم مری چیست؟

علت دقیق اسپاسم مری ناشناخته است. برخی در جامعه پزشکی معتقدند که این مشکل ناشی از اعصاب معیوب است که مسئول عملکرد ماهیچه های مری هستند. اسید زیاد در مری نیز می تواند منجر به این مشکل شود. اسید اضافی می تواند به دلیل داشتن سوزش سر دل برای مدت طولانی باشد.

بسیاری از مردم متوجه می شوند که محرک های خاصی وجود دارد که باعث اسپاسم مری می شود. این شامل :

غذا و نوشیدنی، مانند شراب قرمز یا غذاهای تند
دمای غذا، خیلی گرم یا خیلی سرد
دارو و درمان سرطان، از جمله پرتودرمانی یا جراحی روی مری
استرس، افسردگی یا اضطراب
بیماری رفلاکس معده به مری، در صورت ایجاد اسکار یا باریک شدن مری

علائم اسپاسم مری چیست؟

اسپاسم مری می تواند علائم خفیف تا شدید ایجاد کند. برخی افراد هیچ علامتی را تجربه نمی کنند.

در برخی موارد اسپاسم می تواند باعث درد قفسه سینه شود که احساس می کنید دچار حمله قلبی شده اید. در صورتی که درد قفسه سینه بدتر از ۵ دقیقه شد با پزشک خود تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید.

علائم اسپاسم مری معمولاً می آیند و می روند. ممکن است علائم را در زمان های خاصی مشاهده کنید ، مانند خوردن یا نوشیدن چیزی بسیار گرم یا سرد. یا علائم ممکن است ناگهان از هیچ جا ظاهر شوند. علائم ممکن است چند دقیقه یا بیش از یک ساعت طول بکشد.

اسپاسم مری چه حسی دارد؟

اسپاسم مری چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص اسپاسم مری می تواند مشکل باشد. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ابتدا شما را از نظر فیزیکی معاینه می کند تا علائم شما را ارزیابی کند. اگر درد قفسه سینه دارید پزشک شما ممکن است آزمایش هایی مانند نوار قلب را برای رد بیماری قلبی درخواست دهد.

سایر آزمایشاتی که به تشخیص اسپاسم مری کمک می کند عبارتند از :

بلع باریم : در این آزمایش شما باید محلول حاوی باریم را ببلعید. در حالی که باریم به سمت مری شما حرکت می کند اشعه ایکس گرفته می شود. در صورت وجود تنگی (باریک شدن) باریم ممکن است گیر کرده یا کند شود.
آندوسکوپی : در این آزمایش اگر پزشک شما مشکوک به وجود اختلال ساختاری باشد یک لوله باریک به نام آندوسکوپ به مری شما وارد می شود. آندوسکوپ دارای یک دوربین سبک و کوچک در یک طرف است تا ارائه دهنده شما بتواند داخل مری شما را مشاهده کند.
مانومتری مری : اگر هیچ ناهنجاری ساختاری تشخیص داده نشود این آزمایش برای اندازه گیری امواج فشار داخل مری انجام می شود. وجود تعداد زیادی غیرعادی انقباض همزمان در مری تحتانی شاخص اصلی اسپاسم است.

درمان اسپاسم مری چگونه انجام می شود؟

یافتن نوع اسپاسم مری ضروری است که فرد بتواند آن را به درستی درمان کند.

اسپاسم منتشر مری را می توان با ارزیابی غذاها و نوشیدنی ها و حذف آنها از رژیم غذایی درمان کرد.

نگه داشتن یک دفتر خاطرات غذایی از آنچه مصرف می شود، و همچنین دما و اندازه سهم، به رمزگشایی اینکه در کجا باید تغییر در رژیم غذایی ایجاد شود، کمک می کند.

سایر تغییرات رژیم غذایی و سبک زندگی که می تواند به کاهش اسپاسم مری کمک کند عبارتند از :

خوردن وعده های غذایی کوچکتر و مکرر و پرهیز از وعده های غذایی بزرگ
افزایش مصرف فیبر روزانه
ترک سیگار
کاهش وزن در صورت لزوم
خوردن زودتر غذا در عصر
کاهش یا حذف الکل
پوشیدن لباس گشاد

درمان گیاهی اسپاسم مری

درمان‌های طبیعی نیز می‌توانند درمان‌های مؤثری برای اسپاسم مری باشند.

عصاره شیرین بیان استاندارد شده گلیسیرریزه شده (DGL) که به شکل پودر یا قرص جویدنی موجود است، می تواند قبل و بعد از غذا برای کاهش اسپاسم مصرف شود.

روغن نعناع همچنین می تواند برای افرادی که اسپاسم مری را تجربه می کنند مفید باشد. تهیه محلولی از روغن و آب نعناع یا مکیدن قرص نعناع می تواند به کاهش علائم کمک کند.

درمان خانگی اسپاسم مری روغن نعنا

دارو

پزشک همچنین ممکن است برای کمک به افرادی که دچار این اسپاسم های گوارشی هستند، دارو تجویز کند.

به افراد مبتلا به GERD ممکن است یک مهارکننده پمپ پروتون یا مسدود کننده H2 داده شود. با این حال، اینها بدون عوارض جانبی نیستند، و برخی تحقیقات نشان می دهد که مهارکننده های پمپ پروتون، که برای مدت طولانی استفاده می شوند، می توانند باعث بیماری کلیوی شوند.

اگر اضطراب یا افسردگی محرک اسپاسم مری باشد، ممکن است داروهای ضد افسردگی تجویز شود.

بوتاکس

تزریق بوتاکس و مسدودکننده‌های کلسیم نیز می‌توانند با شل کردن ماهیچه‌های بلع عمل کنند، که ممکن است به کاهش موارد اسپاسم مری کمک کند.

عمل جراحی

جراحی گزینه دیگری برای موارد شدیدتر است که دارو کمکی نکرده است.

میوتومی آندوسکوپی پری (POEM) روشی است که در آن جراح یک آندوسکوپ را از طریق دهان فرد وارد می‌کند و عضله پایین مری را برش می‌دهد، که باید منجر به کاهش شدت انقباضات شود.

روش دیگر، میوتومی هلر یک جراحی متفاوت است که ممکن است به افراد مبتلا به اسپاسم مری کمک کند.

در این جراحی لاپاراسکوپی، عضله اسفنکتر مری بریده می شود و اجازه می دهد غذا و نوشیدنی راحت تر به معده منتقل شود.

رژیم غذایی برای اسپاسم مری

یک رژیم غذایی ملایم ممکن است از انقباض مری جلوگیری کند ممکن است متوجه شوید که برخی از غذاهای موجود در لیست غذاهای مجاز شما هنگام خوردن آنها باعث ایجاد اسپاسم مری می شوند و بهترین راه این است که از این غذاها خودداری کنید.

میوه ها و سبزیجات

شما می توانید بیشتر میوه ها و سبزیجات پخته شده و کنسرو شده و آب آنها را مصرف کنید. پوست یا دانه‌های میوه‌ها را نخورید زیرا ممکن است خراشیده شوند و هنگام قورت دادن آنها باعث ایجاد اسپاسم مری شوند. میوه یا سبزیجات خام یا سیب زمینی سرخ کرده نخورید و از سبزیجاتی که احتمال ایجاد گاز معده دارند مانند کلم بروکلی، خیار، کلم و ذرت اجتناب کنید. از سبزیجات بسیار چاشنی، مانند کلم ترش یا ترشی پرهیز کنید، زیرا می توانند منجر به اسپاسم شوند.

دانه ها

یک رژیم غذایی ملایم برای اسپاسم مری به غلات تصفیه شده اجازه می دهد که برای مری راحت تر از غلات کامل هستند زیرا به اندازه غلات کامل فیبر ندارند. کراکر و پاستا و همچنین غلات پخته و صاف مانند خامه گندم مصرف کنید. محصولات غلات کامل یا سبوس دار مانند غلات صبحانه، نان سبوس دار یا ماکارونی سبوس دار مصرف نکنید.

مایعات و غذاهای نرم

مصرف غذاهای گرم مانند سوپ، چای یا قهوه و همچنین غذاهای سرد مانند بستنی یا نوشیدنی های یخ خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث ایجاد اسپاسم مری شوند. همچنین، شراب قرمز ممکن است محرک اسپاسم مری باشد. از نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای یا شکلات داغ خودداری کنید.

آیا اسپاسم مری خطرناک است؟

این بیماری می تواند اختلال ایجاد کند. گاهی اوقات باعث درد یا مشکل در بلع می شوند. اما این وضعیت تهدیدی جدی برای سلامتی شما محسوب نمی شود. مشخص نیست که اسپاسم مری باعث سرطان مری می شود.

درد شبیه به سوزش سر دل و مشکل در بلع اغلب علائم یک مشکل معمول است (مانند رفلاکس معده). به ندرت ، این علائم ممکن است نشان دهنده بیماری جدی تری (مانند سرطان) باشد. اگر علائم مشابهی را بیش از دو هفته تجربه کردید همیشه با ارائه دهنده خود تماس بگیرید.

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟

گاهی اوقات می تواند علائمی ایجاد کند که بسیار شبیه حمله قلبی هستند. حمله قلبی در صورت عدم درمان فوری می تواند تهدید کننده زندگی باشد. در صورت مشاهده موارد زیر با ۱۱۵ تماس بگیرید یا به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید.

سفتی یا سفتی در قفسه سینه که بعد از پنج دقیقه برطرف نمی شود.
درد در سایر نواحی نزدیک قفسه سینه مانند شانه، بازو یا گردن.
مشکل در حبس نفس (به نام تنگی نفس).
تپش قلب، مانند ضربان قلب سریع یا نامنظم.
سرگیجه یا احساس ضعف یا ضعف (مثل اینکه ممکن است بیهوش شوید).
عرق سرد.
تهوع یا استفراغ.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!