آیا سونا کالری می سوزاند

آیا سونا کالری می سوزاند؟

سونا اغلب برای آرامش یا فواید سلامتی استفاده می شود، اما برخی از افراد ممکن است تعجب کنند که سونا کالری می سوزاند. سونا یک اتاق گرم است که ممکن است میزان کالری سوزانده شده را در ۱۰ یا ۲۰ دقیقه که شخص از آن استفاده می کند افزایش دهد. داده های کمی وجود دارد که این اثر موقت را نشان می دهد. اما به طور کلی، مزایای سلامتی سونا هنوز در حال بررسی است.

این مقاله نحوه استفاده از سونا، تأثیرات آن بر بدن و چه کسانی ممکن است در هنگام استفاده از سونا در معرض خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی باشند را پوشش خواهد داد.

نحوه استفاده از سونا

سونا می تواند یک اتاق یا خود یک ساختمان جداگانه باشد. سوناها با درجه حرارت کنترل می شوند تا هوا را بین ۶۵ درجه سانتیگراد و ۹۰ درجه سانتیگراد گرم کنند. سونای گرمای خشک و گرمای مرطوب هم وجود دارد.

سوناها اغلب در سالن‌های ورزشی یا اسپا قرار دارند، اگرچه برخی از افراد ممکن است آن‌ها را در خانه‌های خود داشته باشند. سونا ممکن است بعد از تمرین برای شل کردن عضلات استفاده شود.

سونا مکان هایی برای استراحت هستند، بنابراین افراد معمولا روی نیمکت می نشینند. بسته به سونا و عمومی یا خصوصی بودن آن، ممکن است دما قابل تنظیم باشد. در اسپاهای عمومی، پوشیدن لباس شنا یا حوله ممکن است توصیه یا لازم باشد. با این حال، برخی از سوناها ممکن است امکان برهنگی کامل را فراهم کنند.

سونا ممکن است به طور منظم یا به ندرت استفاده شود. افراد بسته به تحمل گرما ممکن است بین ۱۰ تا ۲۰ دقیقه را در سونا بگذرانند.

برخی از کاربران ممکن است بیش از ۲۰ دقیقه در سونا سپری کنند، اما ملاحظات ایمنی وجود دارد که باید با گذراندن مدت زمان طولانی در گرما در نظر داشت. احساس سرگیجه یا ضعف دلیلی برای خروج از سونا به یک منطقه خنک تر است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  آیا سونا می تواند به شما در غلبه بر سرماخوردگی کمک کند؟

کالری سوزانده شده در سونا

بدن همیشه حتی در حالت استراحت کالری می سوزاند. سونا یک فضای گرم است که باعث تعریق می شود. بدن سعی می کند خود را خنک کند، که منجر به افزایش مصرف کالری می شود.

تحقیقات در مورد کالری سوزانده شده هنگام استفاده از سونا وجود ندارد. مطالعات به اندازه کافی بزرگ یا قوی نیستند که بفهمند جنس ها و تیپ های مختلف بدن چگونه به زمان در سونا واکنش نشان می دهند.

میزان کالری سوزانده شده به عوامل زیادی بستگی دارد، اما یک مطالعه به مدت زمان حضور در سونا و شاخص توده بدنی (BMI) یک فرد، محاسبه‌ای بر اساس قد و وزن، پرداخت.

یک مطالعه با استفاده از آبگرم خشک بر روی مردان جوان کم تحرک انجام شد. از ۴ جلسه ۱۰ دقیقه ای و ۵ دقیقه در بین استفاده شد. مردان در اولین جلسه ۱۰ دقیقه ای حدود ۷۳ کالری سوزاندند. در جلسه ۱۰ دقیقه ای چهارم، میانگین کالری سوزانده شده به ۱۳۴ افزایش یافت. مردانی که BMI بالاتری داشتند، حدود ۲۰ کالری بیشتر از میانگین در آخرین جلسه سوزاندند.

نوع کاهش وزن در سونا

کاهش وزن در طول جلسه سونا از طریق از دست دادن مایعات بدن از طریق تعریق رخ می دهد. ممکن است از سوزاندن ذخایر انرژی تأثیر کمی بر کاهش وزن داشته باشد.

مطالعه ای که در لهستان انجام شد به بررسی وزن از دست رفته پس از استفاده از سونای خشک پرداخت. مردان و زنان جوانی که در این تحقیق شرکت کردند ۱۹ یا ۲۰ ساله بودند. آنها به مدت دو جلسه ۱۰ دقیقه ای در سونا قرار گرفتند و در بین آنها یک استراحت ۵ دقیقه ای وجود داشت.

افراد مورد مطالعه به دلیل از دست دادن مایعات، توده بدنی خود را از دست دادند. افرادی که BMI بالاتری داشتند آب بیشتری از دست دادند و احتمال کم آبی بدنشان بیشتر بود. نویسندگان تاکید دارند که هیدراته کردن در طول جلسه سونا برای جلوگیری از کم آبی بدن مهم است

مطالعه دیگری روی مردان جوان نشان داد که آنها پس از استفاده از سونا توده بدنی خود را از دست دادند. با این حال، این تا حد زیادی به دلیل از دست دادن مایعات بدن از طریق عرق بود. مجدداً، شرکت کنندگان در مطالعه با توده بدنی بالاتر و سطح بدن بیشتر مایعات بیشتری از دست دادند. نویسندگان این مطالعه تاکید کردند که افرادی که BMI بالاتری دارند باید مایعات بیشتری بنوشند تا مایعات از دست رفته در طول جلسه سونا را جایگزین کنند.

فواید سونا برای سلامتی

استفاده منظم از سونا ممکن است فوایدی برای سلامتی داشته باشد. گرمای حاد فراتر از آن چیزی که انسان ها احساس راحتی می کنند، استرس زا است. با این حال، افراد به مرور زمان به گرما عادت کرده و بهتر می توانند آن را تحمل کنند.

یک مقاله مروری به بررسی این موضوع پرداخت که چگونه سونا فنلاند بر سلامتی تأثیر می گذارد. برخی از مزایایی که نویسندگان این مطالعه یافتند عبارتند از:

کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی یا دلایل دیگر
آرامش بهبود یافته
فشار خون پایین
کاهش بروز بیماری آلزایمر و زوال عقل
کاهش بروز بیماری های ریوی
مقاله دیگری بر اساس تأثیرات سلامتی کاربران منظم سونا فنلاند تأکید کرد که حمام کردن سونا برای افرادی که از سلامت قلبی عروقی پایداری برخوردار هستند نسبتاً ایمن است. استفاده از سونا ممکن است همان تأثیر پیاده روی با شدت بالا را بر بدن داشته باشد

تصور می‌شود که مزایای کلی سلامت ممکن است از برخی تغییرات در بدن ناشی شود که شامل کاهش فشار خون، کاهش التهاب، تنظیم سیستم عصبی و کاهش سطح کلسترول می‌شود.

اقدامات احتیاطی و معایب سونا

برای افراد سالم، استفاده از سونا تا زمانی که از آن در حد اعتدال استفاده شود، بی خطر است. استفاده از سونا به صورت مکرر یا طولانی مدت در هر بار می تواند به خطراتی برای سلامتی منجر شود. برخی از این موارد می توانند عبارتند از:

سوختگی
گرمازدگی
کم آبی شدید
سکته

کم آبی خطر استفاده از سونا است. از دست دادن بیش از حد مایعات بدن در اثر استرس گرمایی می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود. از دست دادن بین ۸ تا ۱۰ درصد از مایعات بدن می تواند کشنده باشد.

افراد مبتلا به فشار خون بالا (فشار خون بالا) باید در مورد استفاده از سونا با پزشک خود صحبت کنند. هنگامی که فشار خون به خوبی کنترل شده باشد، استفاده از سونا ممکن است بی خطر باشد. مراقبت از حرکت آهسته از منطقه ای با گرمای شدید به منطقه ای که خنک تر است، مهم است.

هر کسی که از سونا استفاده می کند باید از خطرات کم آبی بدن آگاه باشد. جایگزینی مایعات از دست رفته مهم است. افراد سالم می توانند با نوشیدن مایعات بیشتر، از همه مهمتر آب، دوباره پر شوند. افزایش مصرف مایعات هم در حین استفاده از سونا و هم بعد از آن قابل انجام است. فرمول های الکترولیت معمولاً مورد نیاز نیستند.

سایر دستورالعمل ها برای استفاده ایمن از سونا عبارتند از:

اجتناب از الکل
اجتناب از داروهایی که توانایی بدن برای تعریق را کاهش می دهند
اجتناب از استفاده از سونا در هنگام احساس بیماری
به تدریج خنک می شود
فقط به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در یک زمان از سونا استفاده کنید

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!