آیا سرطان دهانه رحم درمان دارد؟

آیا سرطان دهانه رحم درمان دارد؟

اگر سرطان دهانه رحم برای شما تشخیص داده شده است، اولین سوال شما آیا سرطان دهانه رحم درمان دارد؟، زمانی که سرطان دهانه رحم زود تشخیص داده شود، قابل درمان است.

موارد پیشرفته‌تر سرطان دهانه رحم نیز می‌توانند درمان شوند که اغلب نتایج موفقیت‌آمیزی دارند.

رحم و واژن از طریق یک لوله توخالی به نام دهانه رحم به هم متصل می شوند. سرطان دهانه رحم از سلول هایی که دهانه رحم را پوشانده اند شروع می شود.

تشخیص زودهنگام از طریق آزمایش هایی از جمله پاپ اسمیر اغلب سلول های غیرطبیعی را در مرحله پیش سرطانی یا مرحله اولیه سرطان دهانه رحم تشخیص می دهد. مرحله سرطانی که در هنگام تشخیص دارید و مسائلی مانند پاسخ به درمان و سلامت کلی نقش مهمی در پیش آگهی احتمالی شما دارند.

این مقاله ابتدا پاسخ سوال آیا سرطان دهانه رحم درمان دارد؟ را می دهد و بر روی عواملی تمرکز خواهد کرد که بر میزان بقا و پیش آگهی (نتیجه احتمالی) سرطان دهانه رحم تأثیر می گذارد. همچنین در مورد گزینه های درمانی و اقداماتی که در صورت بازگشت سرطان دهانه رحم باید انجام دهید، صحبت خواهد شد.

عوامل موثر بر پیش آگهی

میزان سرطان در دهانه رحم و میزان گسترش آن عوامل تعیین کننده قابل توجهی برای میزان بقا هستند. عوامل دیگری که بر پیش آگهی تأثیر می گذارند عبارتند از پاسخ به درمان و سلامت کلی.

نرخ بقای نسبی پنج ساله برای سرطان دهانه رحم به این سه گروه تقسیم می شود :

موضعی : ۹۲% (سرطان به خارج از دهانه رحم یا رحم گسترش نیافته است)
منطقه ای : ۵۸٪ (سرطان به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته است)
دور : ۱۷٪ (سرطان به اندام های مجاور و یا قسمت های دور بدن گسترش یافته است)

این داده ها توسط پایگاه داده نظارت، اپیدمیولوژی و نتایج نهایی (SEER) ردیابی می شود. موسسه ملی سرطان پایگاه داده SEER را نگهداری می کند.

نرخ بقای نسبی تخمین زده می شود. آنها بر اساس تجربه بیماران سرطان دهانه رحم هستند که بیش از پنج سال پیش تشخیص داده شده بودند. اعداد نرخ بقای نسبی درمان های جدید و بهبود یافته یا عوامل فردی را در نظر نمی گیرند. آنها به سنگ نمی زنند و نشان نمی دهند که در مورد شما چه اتفاقی خواهد افتاد.

عوامل موثر بر پیش آگهی سرطان دهانه رحم

مرحله سرطان دهانه رحم

مرحله سرطان بر اساس میزان گسترش رخ داده تعیین می شود. هر چه مرحله پایین تر باشد، سرطان کمتر گسترش یافته است. سرطانی که زود تشخیص داده می شود و با انتشار کم یا بدون گسترش، نسبت به مراحل بعدی که با انتشار به سایر اندام ها و قسمت های دوردست بدن مشخص می شود، درمان و درمان آن آسان تر است. همچنین با دانستن مرحله سرطان می توانیم پاسخ درست تری درباره آیا سرطان دهانه رحم درمان دارد؟ بدهیم.

سرطان دهانه رحم به مراحلی تقسیم می شود که شدت آن از ۱ تا ۴ متغیر است. سیستم مرحله بندی فدراسیون بین المللی زنان و زایمان (FIGO) برای طبقه بندی هر مرحله بر اساس آن استفاده می شود:

مرحله ۱ : این سرطان موضعی است که از دهانه رحم پخش نشده است. اگر سرطان دهانه رحم مرحله ۱ دارید، سرطان شما از سطح دهانه رحم عمیق تر به بافت های دهانه رحم گسترش یافته است. این مرحله معمولاً بدون علامت است (بدون علامت). مرحله ۱ سرطان دهانه رحم اغلب به خوبی به درمان پاسخ می دهد. بسیاری از درمان های مرحله ۱ بیماری بر باروری تأثیر نمی گذارد.

مرحله ۲ : این سرطان منطقه ای است که به خارج از دهانه رحم و رحم گسترش یافته است. به غدد لنفاوی یا اندام های مجاور نرسیده است. ممکن است علائمی مانند درد لگن یا خونریزی از رابطه جنسی واژینال داشته باشید. همچنین ممکن است متوجه خونریزی غیرطبیعی قاعدگی، مانند لکه بینی بین قاعدگی یا خونریزی شدیدتر در طول قاعدگی شوید.

مرحله ۳ : در این مرحله، سرطان دهانه رحم به خارج از دهانه رحم به دیواره های لگن یا قسمت پایینی واژن گسترش یافته است. همچنین ممکن است به غدد لنفاوی مجاور گسترش یافته باشد. تومورها ممکن است به اندازه ای بزرگ باشند که بر عملکرد کلیه تأثیر منفی بگذارند. ممکن است علائمی مانند مشکل در ادرار کردن، کمردرد، تورم پاها و مشاهده خون در ادرار داشته باشید.

مرحله ۴ : مرحله ۴ سرطان دهانه رحم به اندام های مجاور یا سایر نواحی بدن مانند استخوان ها، ریه ها، کبد یا مغز گسترش یافته است. سرطان عود کننده دهانه رحم (سرطانی که بازگشته است) در این مرحله گنجانده شده است. علائم شما در مرحله ۴ تحت تأثیر محل متاستاز (گسترش) خواهد بود. آنها ممکن است شامل خستگی، ضعف و مشکلات تنفسی باشند.

نوع سرطان دهانه رحم

دهانه رحم از دو قسمت تشکیل شده است. هر قسمت در نوع متفاوتی از سلول پوشیده شده است.

دو قسمت دهانه رحم عبارتند از :

اندوسرویکس : اندوسرویکس بخشی از دهانه رحم است که به داخل رحم منتهی می شود. با سلول های غده ای پوشیده شده است. سرطان های دهانه رحم که از سلول های غدد ایجاد می شوند، آدنوکارسینوم نامیده می شوند.
اکتوسرویکس : به این قسمت از دهانه رحم، اگزوسرویکس نیز گفته می شود. قسمت بیرونی دهانه رحم است. اکتوسرویکس با سلول های سنگفرشی پوشیده شده است. از هر ۱۰ سرطان دهانه رحم، ۹ مورد سرطان سلول سنگفرشی هستند که از اکتوسرویکس شروع می شوند.

کارسینوم سلول سنگفرشی و آدنوکارسینوم شایع‌ترین انواع سرطان دهانه رحم هستند. برخی از تومورها ممکن است حاوی هر دو نوع سلول باشند، اگرچه کمتر شایع است.

برخی از داده‌ها نشان می‌دهند که درمان آدنوکارسینوم‌ها سخت‌تر است و نتایج بدتری نسبت به کارسینوم‌های سلول سنگفرشی ایجاد می‌کنند. یک مطالعه اشاره می‌کند که تفاوت در میزان بقا بین این دو تنها زمانی مشاهده شده است که گسترش منطقه‌ای وجود داشته باشد، نه گسترش موضعی یا دور.

پاسخ به درمان

درمان سرطان دهانه رحم برای جلوگیری از رشد یا گسترش سرطان طراحی شده است. گاهی اوقات، درمان‌ها ممکن است به اندازه‌ای که شما و تیم مراقبت‌های بهداشتی‌تان امیدوار بودید مؤثر نباشند.

در برخی موارد، سلول‌های سرطانی ممکن است حتی قبل از آزمایش به داروهای سرطان واکنش نشان ندهند. درمان هایی که در ابتدا موثر بودند نیز می توانند از کار بیفتند. این به عنوان مقاومت درمانی، مقاومت در برابر شیمی درمانی یا مقاومت دارویی شناخته می شود. مقاومت دارویی می تواند در عرض چند هفته یا به تدریج طی ماه ها یا سال ها رخ دهد.

وقتی پاسخ شما به درمان کمتر از حد مطلوب باشد، به سلول های سرطانی فرصتی برای رشد و تشکیل تومورهای جدید می دهد. این می تواند باعث عود یا عود شود.

پزشکان اغلب با استفاده از روش های درمانی جدید با این پدیده مبارزه می کنند. اینها شامل ترکیب و تجویز همزمان ترکیبات مختلف داروهای سرطان است

سلامت کلی

هرچه قوی‌تر باشید، بهتر می‌توانید از پس سختی‌های درمان‌هایی مانند شیمی‌درمانی و جراحی برآیید. این یکی از دلایلی است که مراقبت از خود و تغذیه خوب پس از تشخیص سرطان بسیار مهم است.

همچنین ممکن است شرایط سلامتی مزمنی داشته باشید که انتخاب های درمانی شما را پیچیده می کند یا بر بهبودی تأثیر می گذارد. درمان‌های سرطان، از جمله شیمی‌ درمانی و رادیوتراپی، می‌تواند نارسایی قلبی (قلب خون کافی برای نیازهای بدن پمپاژ نمی‌کند)، ریتم غیرطبیعی قلب و فشار خون بالا را بدتر کند.

اگر دیابت دارید، درمان‌های سرطان ممکن است مدیریت سطح گلوکز خون را برای شما دشوارتر کند. این ممکن است به بهبود ضعیف زخم منجر شود. همچنین ممکن است به معنای تاخیر در درمان سرطان مانند جراحی باشد.

اگر یک یا چند بیماری همزمان دارید، با همه متخصصان مسئول مراقبت از شما گفتگوی باز داشته باشید. مدیریت چندین شرایط می تواند چالش برانگیز باشد، اما غیر معمول یا غیرممکن نیست.

سرطان دهانه رحم درمان دارد

آیا سرطان می تواند برگردد؟

شاید اولین سوال آیا سرطان دهانه رحم درمان دارد؟ باشد اما بعد از درمان سوال دیگری پیش می آید که آیا سرطان می تواند برگردد. سرطان دهانه رحم می تواند ماه ها یا سال ها پس از درمان و بهبودی عود کند. بهبودی به کاهش یا ناپدید شدن کامل علائم و نشانه های سرطان اشاره دارد. بهبودی می تواند جزئی یا کامل باشد.

سرطانی که عود می کند به عنوان عود شناخته می شود. عود سرطان دهانه رحم ممکن است ناشی از سلول های سرطانی باشد که در زمان درمان شناسایی نشده بودند. همچنین می تواند ناشی از رشد سلول های سرطانی جدید باشد.

سرطان عودکننده دهانه رحم می‌تواند موضعی (در دهانه رحم)، منطقه‌ای (در غدد لنفاوی یا بافت‌های مجاور) یا دور (در سایر قسمت‌های بدن) باشد. محل عود درمان شما را تعیین می‌کند.

فهمیدن بازگشت سرطان می تواند ترسناک و ناراحت کننده باشد، به خصوص اگر مدتی در حال بهبودی بوده باشد. درمان عود سرطان دهانه رحم می تواند چالش برانگیز باشد.

با این حال، ممکن است از درمان‌ها برای طولانی‌تر کردن عمر و راحت، فعال و شکوفا نگه داشتن شما استفاده شود. اینها شامل شیمی درمانی، درمان هدفمند، و جراحی است. همچنین ممکن است بخواهید با تیم مراقبت های بهداشتی خود در مورد شرکت در یک کارآزمایی بالینی صحبت کنید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!