آیا زونا واگیردار است

آیا زونا واگیر دار است؟

آیا زونا واگیر دار است؟ زونا یک بیماری دردناک است که اغلب باعث ایجاد جوش می شود. ویروس عامل آبله مرغان، ویروس واریسلا زوستر (VZV) نیز باعث زونا می شود. افرادی که به آبله مرغان مبتلا می شوند با VZV مواجه می شوند که سپس در بدن خوابیده می شود.
حدود یک سوم افرادی که به آبله مرغان مبتلا شده اند در بزرگسالی عود ویروس را تجربه می کنند. اما بار دوم باعث آبله مرغان نمی شود، بلکه باعث زونا می شود.

هنگامی که مبتلا به زونا هستید، می توانید ویروس را منتقل کنید و آبله مرغان را به فردی بدهید که قبلاً هرگز آن را نداشته است.

چگونه به ویروس واریسلا-زوستر مبتلا می شوید

پاسخ سوال آیا زونا واگیر دار است؟ خیر است. شما نمی توانید زونا را از کسی بگیرید. با این حال، فرد مبتلا به زونا می تواند از طریق VZV به افرادی که هرگز به آبله مرغان مبتلا نشده اند منتقل شود.
VZV می تواند از طریق تماس مستقیم با مایع ناشی از راش یا تاول های زونا از یک فرد مبتلا به زونا به فردی که هرگز آبله مرغان نداشته است منتقل شود. قبل از ظاهر شدن تاول های زونا یا بعد از ایجاد پوسته ضایعات، امکان عبور VZV وجود ندارد.
با این حال، زونا بسیار کمتر از آبله مرغان مسری است. با پوشاندن بثورات پوستی خود می توانید از انتشار ویروس جلوگیری کنید.
زونا معمولا سال ها پس از عفونت اولیه آبله مرغان اتفاق می افتد. اولین علائم فعال شدن مجدد ویروس (پیش راش) کسالت، تب، احساس گزگز یا سوزش موضعی و درد است. در عرض چند روز یک بثورات یک طرفه روی صورت یا بدن ایجاد می شود. ممکن است تا ۱۰ روز طول بکشد تا بثورات و تاول ها پوسته شوند. چند هفته بعد کاملاً پاک خواهد شد.

زونا مسری است

آیا زونا در هوا منتقل می شود؟

در حالی که آبله مرغان یک بیماری منتقله از هوا است، ویروس زونا تنها از طریق تماس با مایع بثورات یا تاول‌ها قابل انتقال است که فرد مبتلا به زونا دارای بثورات موضعی و دارای سیستم ایمنی مناسب باشد. در چنین افرادی، انتقال از طریق هوا نگران کننده نیست.
با این حال، برای افرادی که دارای نقص ایمنی هستند یا دارای زوستر منتشر شده با ضایعات خارج از ناحیه اولیه هستند، انتقال از طریق هوا امکان پذیر است.

چگونه زونا ایجاد می شود

افرادی که به VZV آلوده می شوند به آبله مرغان مبتلا می شوند. سپس ویروس به حالت خفته در می آید. در برخی افراد، در بزرگسالی دوباره فعال می شود و باعث بیماری دردناکی به نام زونا می شود.

همه کسانی که به آبله مرغان مبتلا می شوند بعداً در زندگی به زونا مبتلا نمی شوند.  در موارد نادر، زونا ممکن است چندین بار در طول زندگی فرد رخ دهد.

گروه های در معرض خطر

برخی از افراد پس از ابتلا به آبله مرغان بیشتر احتمال دارد زونا را تجربه کنند، از جمله:
افرادی که به دلیل شرایط سلامتی سیستم ایمنی بدنشان به خطر افتاده است
افرادی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند
زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به زونا هستند. علاوه بر این، افراد سیاه پوست نسبت به افراد سفیدپوست کمتر احتمال دارد که به زونا مبتلا شوند.
اگر آبله مرغان نداشته اید یا هرگز واکسن آبله مرغان را دریافت نکرده اید، در معرض خطر ابتلا به VZV.2 هستید.

آبله مرغان

چگونه مراقبین می توانند از خود محافظت کنند

مراقبانی که از فرد مبتلا به زونا حمایت می کنند می توانند اقدامات زیر را برای محافظت از خود در برابر ویروس انجام دهند:
پوشاندن بثورات و تاول ها برای جلوگیری از انتشار ویروس
شستن مکرر دست ها
شستشوی مکرر لباس
دور انداختن سریع باندهای استفاده شده

چگونه از انتشار زونا جلوگیری کنیم

موثرترین راه برای افراد مبتلا به زونا برای جلوگیری از گسترش VZV این است که:
بثورات را بپوشانید
مرتب دست ها را بشویید
از خراشیدن خودداری کنید
علاوه بر این، در صورت ابتلا به زونا، باید از تماس با افراد آسیب پذیر خودداری کنید. تا زمانی که بثورات شروع به التیام و پوسته شدن نکند، باید از افرادی که در معرض خطر بالاتر عوارض VZV هستند، از جمله افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف و افراد باردار، اجتناب کنید.

فرد مبتلا به زونا واگیر دار است تا زمانی که بثوراتش پوسته پوسته شود.

آیا می توانم با زونا سر کار بروم؟

اگر زونا دارید و دیگر مسری نیستید می توانید سر کار بروید. با این حال، ممکن است لازم باشد صبر کنید تا احساس بهتری داشته باشید. زونا می تواند آزاردهنده و ناتوان کننده باشد.

هنگامی که بثورات و تاول ها شروع به پوسته شدن می کنند، دیگر مسری نیستید. این معمولاً ۱۰ روز پس از ظهور اولین بثورات است.

آیا می توانم با زونا سر کار بروم

واکسن ها

دو واکسن ممکن است به پیشگیری از زونا کمک کند.

واکسن آبله مرغان احتمال ابتلای فرد به زونا را کاهش می دهد. اما علیرغم اینکه واکسینه شده اید، هنوز هم می توانید به آبله مرغان مبتلا شوید، به این معنی که می توانید در آینده نیز به طور بالقوه به زونا مبتلا شوید.

واکسن فعلی زونا، Shingrix، برای بزرگسالان ۵۰ سال و بالاتر توصیه می شود. یک فرد می تواند واکسن زونا را دریافت کند حتی اگر قبلاً یک دوره زونا را تجربه کرده باشد.

اگر افراد مطمئن نباشند که در کودکی به آبله مرغان مبتلا بوده اند، می توانند واکسن شینگریکس را نیز دریافت کنند. شینگریکس یک واکسن دو دوز است. برای حداکثر اثر، فرد باید دوز دوم را ۲ تا ۶ ماه پس از اولین دوز دریافت کند

واکسن شینگریکس را دریافت نکنید اگر:

حساسیت شدید به هر یک از ترکیبات واکسن
مبتلا به زونا یا هر بیماری شدید/متوسط
حامله
اگر شک دارید، با ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی خود صحبت کنید تا مشخص شود آیا زدن واکسن زونا برای شما منطقی است یا خیر.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!