آیا خرما باعث کاهش وزن می شود

آیا خرما باعث کاهش وزن می شود؟

یک میوه مغذی که می تواند به کنترل وزن کمک کند، میوه خرما است که معمولاً به آن خرما می گویند. این میوه ها سرشار از فیبر و سرشار از مواد مغذی هستند. بسیاری از فواید سلامتی با خوردن خرما مرتبط است، اما آیا آیا خرما باعث کاهش وزن می شود؟ خوردن خرما ممکن است مورد توجه قرار گیرد. به خواندن این مطلب از سلول سبز ادامه دهید تا متوجه شوید که آیا آنها چیزی هستند که می خواهید به رژیم کاهش وزن اضافه کنید.

به طور کلی، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه خوردن خرما به تنهایی منجر به کاهش وزن شود، وجود ندارد. با این حال، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهد میوه ها و سبزیجات باید بخشی از یک رژیم غذایی سالم باشند و باید روزانه در رژیم غذایی شما گنجانده شوند. تحقیقات نشان داده است که افزایش مصرف میوه و سبزیجات با کاهش وزن مرتبط است، با تغییر در کاهش وزن زمانی که مصرف میوه و سبزیجات جایگزین مصرف مواد غذایی ناسالم شود، افزایش می یابد.

این به این دلیل است که میوه‌ها و سبزیجات کالری کمتری دارند، محتوای کم‌چربی دارند، معمولاً شاخص گلیسمی پایین‌تری دارند، فیبر غذایی بالایی دارند و تمایل به کاهش سرعت غذا خوردن دارند. در حالی که می توانید بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی را از طریق مکمل های غذایی دریافت کنید، به خاطر داشته باشید که رژیم غذایی شما همچنان باید شامل میوه ها و سبزیجات باشد.

مصرف چند خرما در طول هفته کاملاً قابل قبول است، زیرا میوه ای مغذی و منبع فیبر غذایی است. بنابراین ترکیب خرما در یک رژیم غذایی سالم و پر از تنوع مطمئنا می تواند به کاهش وزن شما کمک کند. پس پاسخ سوال آیا خرما باعث کاهش وزن می شود؟ بله است.

اگر از کنترل وعده غذایی استفاده می کنید، نباید هیچ نگرانی در مورد خوردن خرما برای افزایش وزن وجود داشته باشد.

حقایق تغذیه ای خرما

ترکیب غذایی ۱۰۰ گرم خرما تقریباً چهار خرما :

انرژی (کالری) : ۲۷۷ کیلو کالری
آب : ۲۱.۳ گرم
پروتئین : ۱.۸۱ گرم
چربی : ۰.۱۵ گرم
کربوهیدرات : ۷۵ گرم
فیبر : ۶.۷ گرم
منیزیم : ۵۴ میلی گرم
پتاسیم : ۶۹۶ میلی گرم
آهن : ۰.۹ میلی گرم
مس : ۰.۳۶۲ میلی گرم
منگنز : ۰.۲۹۶ میلی گرم
ویتامین ب ۶ : ۰.۲۴۹ میلی گرم
ویتامین آ : ۱۴۹ واحد بین المللی

حقایق تغذیه ای خرما

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بهترین رژیم غذایی برای لاغری در سال ۲۰۲۲ به گفته کارشناسان

چگونه برای کاهش وزن خرما بخوریم؟

چند عدد خرما در روز بخوریم؟

تعداد خرماهایی که در روز می خورید واقعاً به شما و اهداف وزنی شما و همچنین اندازه و نوع خرما بستگی دارد! کلید رژیم غذایی که به کاهش وزن شما کمک می کند این است که انواع غذاهای کامل را انتخاب کنید و حتما شامل میوه ها، سبزیجات، غلات کامل و پروتئین باشد.

خوردن یک مشت خرما یا گنجاندن آن در یک وعده غذایی، راه های عالی برای افزودن خرما به رژیم غذایی شماست. مراقب نوع خرمایی که می خورید باشید. همانطور که در بالا ذکر شد، چهار عدد خرمای دگلت نور تقریباً همان کالری چهار خرمای مدجول را دارد. کاهش وزن مستلزم ایجاد کسری کالری در روز است که می تواند در حین لذت بردن از بخش های متوسط خرما انجام شود.

چگونه برای کاهش وزن خرما بخوریم

راه هایی برای افزودن خرما به رژیم غذایی

خرما یک میوه بسیار پرکاربرد است! آنها به طور طبیعی شیرین هستند، بنابراین می توانند یک خوراکی خوب درست کنند یا به هر وعده غذایی طعمی اضافه کنند. برخی از پیشنهادات زیر را امتحان کنید.

صبحانه

کلوچه خرما را بپزید و برای صبحانه با میوه تازه میل کنید.
با ماست مورد علاقه خود یک پارفی ماست خرما درست کنید.
سعی کنید خرما را به اسموتی های مختلف اضافه کنید.

ناهار یا شام

خرمای خرد شده را به هر سالادی که دوست دارید اضافه کنید.

دسر

خرما را به یک سالاد میوه خوشمزه اضافه کنید.

دسر خرما برای کاهش وزن

میان وعده سالم

خرماهای خشک را برای یک میان وعده اضافه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  رژیم بدون شکر ؛ مزایا، معایب، فهرست غذاها و برنامه غذایی

سایر فواید خرما برای سلامتی

فعالیت ضد التهابی

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ فعالیت ضد التهابی مرتبط با مصرف غلیظ دانه خرما را در میان زنان میانسال بررسی کرد. این مطالعه نشان داد که چهار نشانگر التهابی در بین زنان مصرف کننده دانه خرما کاهش یافته است. این نشان می دهد که مصرف خرما می تواند با افزایش ایمنی بدن و پیشگیری از بیماری های مزمن مرتبط باشد.

پیشگیری بالقوه سرطان

یک مطالعه مروری در سال ۲۰۲۰ مصرف میوه‌های خشک را با کاهش سرطان دستگاه گوارش ارزیابی کرد، زیرا به خوبی تحقیق شده است که مصرف کامل میوه و سبزیجات با کاهش خطر سرطان مرتبط است. نتایج حاکی از آن است که افزایش مصرف میوه خشک ممکن است بروز سرطان را کاهش دهد و از سرطان دستگاه گوارش پیشگیری کند.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۵ با بررسی تأثیر مصرف خرما بر رشد میکروبیوتای روده بزرگ و نشانگرهای خطر سرطان روده بزرگ، یافته های مشابهی را یافت. این مطالعه نشان داد که هیچ تغییر قابل توجهی در میکروبیوتای کولون وجود ندارد. با این حال، اثرات محافظتی بالقوه در برابر خطر سرطان روده بزرگ از طریق کاهش سمیت ژنتیکی آب مدفوع و افزایش دفعات اجابت مزاج شناسایی شد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  رژیم لاغری سیب زمینی : قوانین، مزایا، معایب، چه بخوریم و از آن اجتناب کنیم

مدیریت دیابت

یک مطالعه مروری در سال ۲۰۲۱ با هدف تعیین تأثیر مصرف خرما بر گلوکز خون در بیماران دیابتی انجام شد. این مطالعه نشان داد که مصرف خرما با کاهش سطح گلوکز خون ناشتا، یعنی قند خون پس از حداقل هشت ساعت ناشتا بودن، و سطح گلوکز خون پس از غذا، یعنی قند خون پس از خوردن غذا مرتبط است.

هیچ تاثیری روی هموگلوبین گلیکوزیله، یعنی اندازه گیری میانگین سطح قند خون در سه ماه گذشته یافت نشد.

این نشان می دهد که خوردن خرما می تواند برای کنترل کوتاه مدت قند خون مفید باشد. این با سایر تحقیقات موافق است که خرماهای تعیین شده غذایی با شاخص گلیسمی پایین هستند، به این معنی که تأثیر کمی بر قند خون دارند.

عوارض جانبی خرما

در حالی که فواید سلامتی مربوط به خرما واضح است، برخی عوارض جانبی بالقوه وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

سوربیتول یک الکل قندی است که معمولاً به عنوان شیرین کننده و افزایش عمر مفید به غذا اضافه می شود. با این حال، به طور طبیعی در برخی مواد غذایی از جمله خرما نیز یافت می شود. در حالی که مصرف سوربیتول بی خطر است، اما خاصیت ملین دارد به این معنی که اگر بیش از حد غذا بخورید، ممکن است اسهال و درد شکم داشته باشید.

حساسیت فردی به سوربیتول از فردی به فرد دیگر متفاوت است. در حالی که خرما هنوز برای خوردن بی خطر است و بسیار مغذی است، هنگام افزایش مصرف خرما به این عوارض توجه کنید. اگر به طور مکرر از اسهال یا ناراحتی های گوارشی رنج می برید، به ویژه محتاط باشید.

عوارض خرما حساسیت

خرما همچنین فروکتوز بالایی دارد. این می تواند برای افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، کولیت و بیماری کرون مشکل ساز باشد، زیرا اگر از رژیم غذایی کم FODMAP پیروی می کنید، خرما غذای قابل قبولی نخواهد بود، به این معنی که رژیم غذایی حاوی الیگوساکاریدهای قابل تخمیر، دی ساکاریدها، مونوساکاریدها و … پلی ال ها تحمل فردی نسبت به غذاهایی که با رژیم کم FODMAP سازگار نیستند متفاوت است، بنابراین هنگام امتحان کردن غذای جدید محتاط باشید.

در حالی که هیچ ارتباط مستقیمی بین خوردن خرما و کاهش وزن وجود ندارد، اما می دانیم که خوردن یک رژیم غذایی سالم پر از انواع غذاها بخش ضروری کاهش یا حفظ وزن است. اگرچه این احتمال وجود دارد که خرما باعث اسهال شود، فقط باید حواستان باشد که در حد تحمل بدن و محدودیت کالری غذا بخورید. به طور خلاصه، خرما یک غذای مغذی با فواید بسیاری برای سلامتی است که مطمئناً در صورت مصرف متوسط می تواند به کاهش وزن کمک کند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!