آنژیوگرافی کلیه چیست

آنژیوگرافی کلیه چیست و چه زمانی باید انجام داد؟

آنژیوگرافی کلیه که به آن آرتریوگرافی کلیه نیز می گویند، یک روش اشعه ایکس ویژه است که رگ های خونی کلیه را نشان می دهد. این به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تا جریان خون را از طریق کلیه مشاهده کنند.
این آزمایش به عنوان ادامه آزمایش‌های کم‌تهاجمی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند به تشخیص بیماری‌هایی مانند آنوریسم، فیستول، لخته شدن خون در کلیه‌ها و فشار خون بالا بدون دلیل کمک کند. همچنین برای بررسی کلیه های اهداکنندگان و گیرندگان قبل و بعد از پیوند کلیه استفاده می شود.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنژیوگرافی کلیه، از جمله اینکه چرا ممکن است به آن نیاز داشته باشید، چه چیزی باید انتظار داشته باشید، چگونه آماده شوید و بهبودی چگونه خواهد بود، به خواندن این مطلب از سلول سبز ادامه دهید.

هدف از آنژیوگرافی کلیه

آنژیوگرافی کلیه به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اجازه می دهد تصویری از رگ های خونی کلیه های شما را ببینند. به طور معمول، رگ های خونی در اشعه ایکس نشان داده نمی شوند. آرتریوگرافی کلیه از یک کاتتر برای ارسال رنگ به داخل رگ‌های خونی استفاده می‌کند، بنابراین هنگام عکس‌برداری با اشعه ایکس ظاهر می‌شوند.

این به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا بفهمند که آیا در جریان خون از طریق کلیه شما مشکلی وجود دارد که می تواند نشان دهنده بیماری کلیوی باشد. اگر فشار خون بالا غیر قابل توضیحی دارید که ممکن است به کلیه های شما مرتبط باشد، ممکن است این روش را تجویز کنند.

همچنین برای بیمارانی که شریان کلیه ملتهب یا بسته است استفاده می شود. گاهی اوقات، می توان از آن برای اندازه گیری جریان خون به کلیه قبل یا بعد از پیوند کلیه استفاده کرد.

چه کسی آزمایش را انجام می دهد؟

آرتریوگرافی کلیه توسط رادیولوژیست انجام می شود، پزشکی که در استفاده از تصاویر برای تشخیص بیماری آموزش دیده است. در این مورد، رادیولوژیست از اشعه ایکس گرفته شده در طی آرتریوگرافی کلیه برای شناسایی و تشخیص مشکلات مربوط به جریان خون به کلیه شما استفاده می کند. رادیولوژیست اغلب توسط پرستاران کمک می شود.

البته تا زمانی که برخی از اقدامات تشخیصی را انجام ندهید، برای آرتریوگرافی کلیه ارجاع داده نمی شوید. اینها ممکن است شامل سونوگرافی، سی تی اسکن (توموگرافی کامپیوتری) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) باشد.

قبل از آزمایش

قبل از انجام آنژیوگرافی کلیه، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد هر گونه نگرانی که دارید صحبت کنید. آنها به شما می گویند که از این روش چه انتظاری دارید و توضیح می دهند که چرا فکر می کنند این روش ضروری است. آنها همچنین باید در مورد عوارض جانبی احتمالی صحبت کنند و به شما کمک کنند تا مزایا و معایب انجام این روش را بسنجید. به طور کلی، آرتریوگرافی کلیه بسیار ایمن است.

قبل از انجام عمل نباید بعد از نیمه شب غذا بخورید یا بنوشید. اگر به طور منظم دارو مصرف می‌کنید یا مکمل‌هایی مصرف می‌کنید، با پزشک خود در مورد اینکه آیا باید از مصرف این مکمل‌ها در روز عمل خودداری کنید، صحبت کنید.

خطرات احتمالی

اگرچه آرتریوگرافی کلیه ایمن است، اما مانند هر روش پزشکی دیگر خطرات احتمالی را به همراه دارد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

واکنش آلرژیک به رنگ
آسیب به عروق
لخته شدن خون
آسیب کلیه

از آنجایی که میزان تشعشع در این روش کم است، در صورت بارداری یا شیردهی باید به پزشک خود اطلاع دهید.

مراحل آزمایش آرتریوگرافی کلیه

آرتریوگرافی کلیوی یک روش سرپایی است، اما شما حدود هشت ساعت در بیمارستان خواهید بود.  هنگامی که وارد بیمارستان می‌شوید، فرم‌های رضایت نامه را امضا می‌کنید و لباس بیمارستان می‌پوشید، درست مانند اینکه برای جراحی آماده می‌شوید.

شما برای این عمل بیدار خواهید بود اما به شما یک آرامبخش داده می شود تا بتوانید آرام شوید. قبل از جراحی، احتمالاً یک کاتتر داخل وریدی (IV) در دست یا بازوی خود قرار می‌دهید تا پرستاران بتوانند مایعات و هرگونه داروی لازم را تجویز کنند.

هنگامی که زمان انجام آنژیوگرافی کلیه برسد،چیزی که می توانید انتظار داشته باشید :

یک پرستار نقطه ای را در کشاله ران شما که در آن کاتتر در شریان شما قرار می گیرد تمیز و تراشیده می کند.
یک پرستار از کرم بی حس کننده استفاده می کند.
یک سوزن در شریان شما قرار می گیرد.
پزشک یک کاتتر (یک لوله بلند و انعطاف پذیر) را در شریان شما قرار می دهد.
پزشک با استفاده از تصاویری که روی صفحه نمایش داده می شود، کاتتر را هدایت می کند. به شریان شما در کشاله ران، از طریق قلب و به شریان کلیه می رود.
هنگامی که پزشک کاتتر را در محل صحیح قرار می دهد، رنگ را تزریق می کند که به رگ های خونی کلیه های شما می رود.
پس از آن، پزشک از زوایای مختلف تصاویر اشعه ایکس را می گیرد. در حالی که دستگاه های اشعه ایکس در اطراف شما حرکت می کنند، بی حرکت دراز خواهید کشید. شما باید دستورالعمل ها را دنبال کنید، مانند نگه داشتن نفس به مدت ۱۰ ثانیه در حین گرفتن عکس.

وقتی پزشک تمام عکس‌های مورد نیاز خود را داشت، شما را به یک منطقه بهبودی می‌برند، جایی که پزشک یا پرستار کاتتر را برداشته و برای جلوگیری از خونریزی تا ۲۰ دقیقه به کشاله ران شما فشار می‌آورد. پس از آن، باید بدون حرکت دادن پای خود به مدت حدود چهار ساعت صاف دراز بکشید. سپس، شما آماده هستید تا به خانه برگردید.

یادآوری بعد از آزمون

مهم است که دستورالعمل های مراقبتی خود را بلافاصله بعد از عمل دنبال کنید تا مطمئن شوید که از محلی که کاتتر در آن قرار داده شده است، خونریزی نمی کنید. اگر برای خوردن، نوشیدن، ادرار کردن یا هر چیز دیگری به کمک نیاز دارید، از پرستار خود کمک بخواهید.

پس از انجام آرتریوگرافی کلیوی، به خود فرصت دهید تا بهبود پیدا کنید. شما نباید به مدت ۲۴ ساعت رانندگی کنید یا حدود یک هفته شدید ورزش کنید.

نتایج آزمون

آنژیوگرافی کلیه تصویر منحصر به فردی از جریان خون در کلیه شما ارائه می دهد. می تواند شرایطی مانند شریان های ملتهب، تومورها، لخته شدن خون یا خونریزی را تشخیص دهد. اما نتایج عددی آسان خوانی نخواهید داشت. درعوض، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی با شما در مورد آنچه که در طول عمل شما پیدا کرده است، و آنچه ممکن است برای سلامتی شما معنی داشته باشد، صحبت خواهد کرد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!