آنژیوم گیلاسی

علت آنژیوم گیلاسی و نحوه درمان آنها

آنژیوم گیلاسی تومور پوستی غیر سرطانی هستند که از رگ های خونی به هم چسبیده تشکیل شده اند. آنها می توانند قرمز یا بنفش، گرد یا بیضی شکل باشند و ممکن است صاف و صاف یا برجسته باشند. در حالی که آنژیوم های گیلاس اغلب به اندازه سر سوزن هستند، می توانند تا چندین میلی متر قطر رشد کنند.

آنژیوم گیلاسی در بزرگسالان بالای ۳۰ سال بسیار شایع است. معمولاً روی بدن دیده می شود، اگرچه می تواند در هر جایی از جمله بازوها، پاها، قفسه سینه و حتی پوست سر ظاهر شود.

در صورت تمایل، این بیماری پوستی را می توان به راحتی توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی برداشت، اما از نظر پزشکی ضروری نیست. هرگز نباید خودتان سعی کنید آنژیوم گیلاس را بردارید.

نحوه درمان آنژیوم گیلاس

آنژیوم گیلاس معمولاً نیازی به درمان ندارد. با این حال، اگر آنها شما را آزار می دهند، می توانید آنها را توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بردارید.

متأسفانه، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه بتوانید آنژیوم را به طور طبیعی با داروهای خانگی مانند سرکه سیب با موفقیت درمان کنید، وجود ندارد. تلاش برای بیرون آوردن آنژیوم گیلاسی یا قطع آن می تواند باعث درد، خونریزی بیش از حد، زخم یا عفونت شود.

یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی می‌تواند بیماری شما را با تکنیک‌های غیرتهاجمی درمان کند که باعث حداقل یا بدون زخم می‌شود. این درمان ها نیز نسبتاً بدون درد هستند.

روش های رایج حذف عبارتند از :

الکترودیکاسیون : این نقطه با یک سوزن الکتریکی لمس می شود که رگ های خونی را از بین می برد.

نیتروژن مایع یا کرایوتراپی : با استفاده از پروب، گاز سرد روی آنژیوم پاشیده می شود و در عرض چند ساعت باعث ریزش آن می شود.

لیزر : یک پرتو لیزر متمرکز آنژیوم را هدف قرار داده و آن را کوچک می کند و در نهایت باعث ناپدید شدن آن می شود.

برداشت : آنژیوم های بزرگ ممکن است با یک تیغ تیز در روشی که کمتر از ۱۰ دقیقه طول می کشد و شامل بی حسی موضعی است، برداشته شود.

نحوه درمان آنژیوم گیلاسی

علت آنژیوم گیلاس چیست؟

آنژیوم های گیلاسی رنگ روشن، قرمز گیلاسی یا بنفش خود را از مویرگ های گشاد شده ای که از آنها تشکیل شده است، می گیرند. آنژیوم گیلاس یکی از شایع‌ترین توده‌های پوستی است و اگرچه ممکن است کودکان به آن مبتلا شوند، اما در بزرگسالان بالای ۳۰ سال شایع‌تر است.

ژنتیک در میزان احتمال ابتلا به آنژیوم گیلاس نقش دارد. اگر پدر و مادر و پدربزرگ و مادربزرگ شما آنها را داشته باشند، شانس خوبی برای شما وجود دارد. قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و گازهای خاص در محیط نیز می تواند باعث ایجاد آنژیوم های گیلاس به صورت خوشه ای شود. آنها همچنین در آب و هوای خاص رایج تر هستند

همچنین ممکن است هورمون ها در ظاهر آنژیوم های گیلاس نقش داشته باشند، زیرا اغلب پس از زایمان کشف می شوند. اعتقاد بر این است که این امر با افزایش پرولاکتین، هورمونی که تولید شیر مادر را تحریک می کند، مرتبط است.

چه زمانی باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کرد

آنژیوم گیلاسی خطرناک نیست، اما می تواند شبیه به برخی از انواع سرطان پوست باشد. اگر ضایعه ای دارید که خونریزی بیش از حد دارد یا تغییر شکل، اندازه یا رنگ دارد، باید به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی اغلب آنژیوم را تنها با مشاهده آن تشخیص می دهند. اگر مشکوک باشند که این یک رشد پوستی بالقوه مضر است، ممکن است درخواست بیوپسی کنند.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است بخواهد نوع دیگری از رشد پوست به نام آنژیوم عنکبوتی را بررسی کند. اینها بسیار شبیه به نوع گیلاسی هستند و به صورت نقاط قرمز کوچک احاطه شده توسط مویرگ های نازک ظاهر می شوند (به آنها ظاهری شبیه عنکبوت می بخشد).

شایع‌ترین آنژیوم عنکبوتی در دوران بارداری و در کودکان، آنژیوم‌های عنکبوتی که به‌طور ناگهانی و به‌صورت گروهی ظاهر می‌شوند، ممکن است یک علامت هشداردهنده برای آسیب کبدی باشد. سلامت کبد شما

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!