آلرژی به گرده چیست

آلرژی به گرده چیست؟

آلرژی به گرده، ذرات ریز رها شده توسط درختان، علف‌ها و علف‌های هرز است. دانه های گرده در بهار، تابستان و پاییز یا در تمام طول سال در مناطقی با زمستان های معتدل در هوا شناور می شوند. در راه بارور کردن گیاهان و گل‌های درختان، ذرات گرده اغلب به بینی، چشم‌ها، گوش‌ها و دهان ما ختم می‌شوند و باعث علائم آلرژی می‌شوند.

فصل آلرژی به گرده درختان چه زمانی است؟

درختان اولین گیاهانی هستند که فرآیند جفت گیری خود را آغاز می کنند (که به هر حال گرده به معنای اصلی آن است)، گرده خود را در اواخر زمستان و اوایل بهار آزاد می کنند. آلرژن های رایج درخت عبارتند از :

بلوط

افرا

توس

سرو

درخت عرعر

درخت عرعر خاکستر

سرو کوهی

اکالیپتوس

برخی از درختان، مانند توس، تنها برای چند هفته در سال گرده آزاد می کنند. برخی دیگر مانند اکالیپتوس در تمام طول سال گرده افشانی می کنند.

اکالیپتوس

فصل آلرژی به گرده چمن چه زمانی است؟

در اواخر بهار و تابستان به دنبال درختان علف ها قرار می گیرند. آلرژی به علف معمولاً زمانی بدتر می شود که علف در حال گرده افشانی باشد. برای مناطق شمالی ایالات متحده، این در درجه اول در بهار و اوایل تابستان است. برای مناطق جنوبی کشور، برخی از علف ها ممکن است باعث ایجاد آلرژی در تمام طول سال شوند.

فصل آلرژی به گرده علف های هرز چه زمانی است؟

فصل آلرژی به گرده برای علف های هرز، به ویژه راگوسیا قوی، در اواخر تابستان و پاییز رخ می دهد. علف های هرز رایجی که می توانند در پاییز باعث آلرژی فصلی شوند عبارتند از:

ابروسیا
بوته سوزان
کاکلبور
ربع بره
علف خوک
مریم گلی
ماگورت
خار روسی

نکاتی که در مورد گرده باید بدانید چیست؟

گرده هایی که باعث آلرژی می شوند معمولا کوچک، سبک و خشک هستند. به راحتی توسط باد در فواصل طولانی پخش می شود. گرده ای که در سرتاسر ماشین یا اثاثیه چمن شما پخش می شود، به اندازه گرده های کوچکی که دیده نمی شوند، مشکل آلرژی ندارند.

گل های رنگ روشن در واقع گرده های کمتری را نسبت به پسرعموهای خود در هوا منتشر می کنند. در عوض آنها برای حمل گرده از یک شکوفه به شکوفه دیگر به حشرات وابسته هستند.

تعداد گرده های موجود در هوا معمولاً در اوایل روز، درست پس از خشک شدن شبنم و تا اواخر صبح به بالاترین میزان خود می رسد.

هنگامی که باد درست قبل از طوفان باران می‌آید، اغلب گرده‌ها به هوا می‌آیند. با این حال، در هنگام باران و پس از آن، گرده‌ها مرطوب و سنگین با رطوبت می‌شوند و آن را ثابت و روی زمین نگه می‌دارند.

در مورد آلرژی به گرده و مواد غذایی چه چیزهایی باید بدانم؟

سندرم آلرژی به گرده غذایی یک واکنش آلرژیک است که در صورت داشتن حساسیت به گرده غان، ابروسیا یا گرده علف، می‌توانید به برخی از میوه‌ها، سبزیجات یا آجیل‌های تازه داشته باشید. سندرم آلرژی گرده به مواد غذایی را سندرم آلرژی دهانی نیز می نامند.

آلرژی به گرده علف

علائم آلرژی به گرده چیست؟

علائم آلرژی به گرده ممکن است عبارتند از :

گرفتگی بینی

آبریزش بینی با ترشحات رقیق

عطسه کردن

سرفه کردن

چشم های آبکی، خارش دار یا تحریک شده

تورم چشم

ضعف یا خستگی

کهیر روی پوست

عطسه کردن

چگونه بفهمم که به گرده گل آلرژی دارم یا آلرژی فصلی دارم؟

تنها راه برای اطمینان از اینکه آیا آلرژی گرده دارید یا خیر این است که برای آزمایش به یک متخصص آلرژی دارای مجوز بورد مراجعه کنید. در آزمایش پوست، متخصص آلرژی مقدار کمی از آلرژن رقیق شده را روی پوست شما اعمال می کند و ۱۵ دقیقه صبر می کند تا یک برآمدگی برجسته، خارش دار و قرمز ظاهر شود. اگر اینطور باشد، شما به آن گرده خاص حساسیت دارید. آزمایش خون برای آلرژی نیز در دسترس است.

آلرژی به گرده را چگونه درمان می کنید؟

داروهای ضد آلرژی بدون نسخه و نسخه مانند آنتی هیستامین ها، ضد احتقان ها و اسپری های ضد التهابی بینی می توانند به تسکین علائم کمک کنند.

اکثر افراد باید حدود ۱-۲ هفته قبل از شروع فصل گرده افشانی خود، مصرف داروهای آلرژی خود را شروع کنند. به عنوان مثال، اگر می دانید که آلرژی به گرده شما در اوایل بهار بدتر می شود، دو هفته قبل از اینکه علائم به بدترین حالت خود برسد، مصرف اسپری بینی ضد التهابی خود را شروع کنید.

آنتی هیستامین ها دقیقاً همانطور که از نامشان پیداست عمل می کنند: هیستامین ایجاد شده در اثر قرار گرفتن در معرض دانه های گرده را کاهش می دهند. اکثر آنها بدون نسخه در دسترس هستند.

داروهای ضد احتقان بینی نیز دقیقاً همانطور که پیشنهاد می کنند انجام می دهند: کاهش احتقان در بینی. آنها فقط برای استفاده کوتاه مدت هستند. آنها نباید بیش از ۳-۵ روز استفاده شوند وگرنه ممکن است احتقان بدتر شود.

اسپری های بینی کورتیکواستروئیدی با کاهش التهاب در مجاری بینی کار می کنند. آنها باید به طور منظم در طول فصل آلرژی استفاده شوند، نه فقط در حد نیاز.

وقتی می‌دانید که برای مدت طولانی بیرون می‌مانید و در معرض گرده‌ها قرار می‌گیرید، ممکن است قبل از درمان مفید باشد. دو ساعت قبل از بیرون رفتن از اسپری بینی آنتی هیستامین یا کورتیکواستروئید استفاده کنید. برای آلرژی چشم، در صورت نیاز از قطره چشم استفاده کنید.

اگر آنتی هیستامین ها، ضداحتقان ها و اسپری های بینی موثر نیستند، با پزشک خود در مورد سایر گزینه های دارویی صحبت کنید. داروهای بیولوژیک برای برخی شرایط آلرژیک مانند رینیت آلرژیک، رینوسینوزیت مزمن همراه با پولیپ بینی و آسم شدید در دسترس هستند. این داروها به جای خود علائم، منبع علائم را درمان می کنند.

واکسن های آلرژی که به آن ایمونوتراپی آلرژن نیز گفته می شود، می تواند تسکین طولانی مدتی برای آلرژی گرده ایجاد کند. واکسن های آلرژی شامل تزریق مقادیر کمی از آلرژن ها به بدن است که به تدریج دوز را در طول زمان افزایش می دهد. هدف این است که سیستم ایمنی بدن را نسبت به آن آلرژن ها حساس کنیم. این می تواند به کاهش یا حتی از بین بردن علائم واکنش های آلرژیک کمک کند.

ایمونوتراپی آلرژن زیرزبانی نیز به عنوان جایگزینی برای واکسن های آلرژی موجود است. این شامل مصرف قرص هایی است که در زیر زبان حل می شوند. ایمونوتراپی آلرژن زیرزبانی برای آلرژی های گرده علف و ابروسیا در دسترس است.

درمان آلرژی گرده

چگونه از علائم آلرژی به گرده جلوگیری کنیم؟

مدیریت آلرژی به گرده یک فرآیند چند مرحله ای است و بیماران باید به طور فعال در مراقبت از آنها مشارکت داشته باشند. در کنار مراجعه به پزشک مراقبت های اولیه یا متخصص آلرژی و مصرف داروهای تجویز شده، یافتن راه هایی برای کاهش قرار گرفتن در معرض گرده بسیار مهم است.

از قطره های چشمی سالین استریل و یا اسپری بینی که بدون نیاز به نسخه تجویز می شوند، به طور مکرر استفاده کنید تا گرده ها را از چشم ها و مجرای بینی خود خارج کنید.

در فصل گرده افشانی، پنجره های خود را ببندید و کولر را در خانه و ماشین خود روشن کنید.

اگر به گرده درختان آلرژی دارید، باید از مناطق جنگلی خودداری کنید، به خصوص در اوایل بهار که گرده درختان بیشتر شایع است. اگر به گرده چمن حساسیت دارید، از چمن‌زارها یا مزارع اجتناب کنید، به‌ویژه در اواخر بهار که گرده‌های چمن در اوج خود هستند.

اگر برای حیاط خود درخت می‌خرید، به دنبال گونه‌هایی باشید که کمتر احتمال دارد علائم آلرژی ایجاد کنند، مانند کرپ مورت، گلابی، گلابی، آلو یا غنچه سرخ. همچنین ممکن است انواع ماده از درختان زبان گنجشک، افرا، صنوبر یا بید را در نظر بگیرید.

گرده می تواند روی شما و لباس شما وارد شود. وقتی داخل می‌شوید لباس‌هایتان را عوض کنید و قبل از رفتن به رختخواب با دوش گرفتن و شستن موهایتان، گرده‌ها را از روی بالش خود دور نگه دارید.

لباس های خود را در داخل خانه خشک کنید تا بیرون.

تعداد روزانه گرده ها را بررسی کنید، اما متوجه شوید که آنها اغلب مجموعه هایی را نشان می دهند که ۲۴ تا ۴۸ ساعت زودتر ساخته شده اند. علاوه بر این، مقدار گرده‌ای که برای رفع علائم لازم است، از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

برخی از افراد مبتلا به آلرژی شدید گرده ممکن است از ماسکی استفاده کنند که برای فیلتر کردن گرده و جلوگیری از رسیدن آن به مجرای بینی طراحی شده است. اگر آلرژی چشمی مشکل ساز است، از عینک آفتابی استفاده کنید.

آیا گرده می تواند باعث رینیت آلرژیک یا رینیت آلرژیک فصلی شود؟

بله، گرده گل می تواند باعث رینیت آلرژیک شود که به رینیت آلرژیک فصلی یا تب یونجه نیز معروف است. گرده گل یکی از شایع ترین آلرژن هایی است که می تواند باعث ایجاد حساسیت فصلی شود. هنگامی که گرده توسط یک فرد مبتلا به رینیت آلرژیک استنشاق می شود، سیستم ایمنی بدن او گرده را به عنوان یک ماده مضر اشتباه می گیرد و برای مقابله با آن پاسخ ایمنی ایجاد می کند. این پاسخ ایمنی باعث علائم آلرژی کلاسیک مانند عطسه، آبریزش بینی، خارش چشم و احتقان می شود. اگر به دلیل آلرژی به گرده مشکوک به رینیت آلرژیک هستید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا یک برنامه درمانی تهیه کنید.

آیا آلرژی به گرده با تب یونجه مرتبط است؟

بله، آلرژی به گرده ارتباط نزدیکی با تب یونجه دارد که به آن رینیت آلرژیک نیز می‌گویند. گرده گل یکی از شایع ترین محرک های علائم تب یونجه است که شامل گرفتگی بینی، آبریزش بینی، عطسه، خارش بینی و گلو و آبریزش چشم می شود. چرا به رینیت آلرژیک تب یونجه می گویند؟ تب یونجه اغلب مصادف با زمانی از سال است که یونجه برداشت می شود و کشاورزان در معرض مقادیر زیادی گرده در هوا قرار می گیرند. با این حال، این علائم می‌تواند توسط انواع دیگر گرده‌های درختان، علف‌ها و علف‌های هرز نیز ایجاد شود و بسته به فصل گرده‌ها در زمان‌های مختلف سال رخ دهد.

آیا راه طبیعی برای درمان آلرژی به گرده گل وجود دارد؟

بله، راه های طبیعی برای درمان آلرژی به گرده وجود دارد – اما ممکن است برای همه کارساز نباشد. شستشوی بینی با استفاده از محلول نمکی یا گلدان نتی می تواند به حذف گرده از مجاری بینی و رفع گرفتگی کمک کند. غذاهای غنی از ویتامین C مانند مرکبات، بروکلی و توت فرنگی می توانند به کاهش التهاب و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند. کوئرستین یک آنتی هیستامین طبیعی است که در برخی مواد غذایی مانند پیاز، سیب و انواع توت ها یافت می شود. مکمل ها نیز موجود است. پروبیوتیک های موجود در غذاهای تخمیر شده مانند ماست یا به عنوان مکمل می توانند به بهبود سلامت روده و تقویت سیستم ایمنی کمک کنند، که می تواند علائم آلرژی را کاهش دهد.

آیا اسپری بینی کورتیکواستروئیدی به کاهش علائم کمک می کند؟

بله، اسپری بینی کورتیکواستروئیدی می تواند به کاهش علائم آلرژی گرده کمک کند. اسپری های بینی کورتیکواستروئیدی با کاهش التهاب در مجاری بینی کار می کنند. این می تواند به کاهش علائم آلرژی به گرده مانند عطسه، آبریزش بینی و احتقان بینی کمک کند. اسپری‌های بینی کورتیکواستروئیدی ممکن است چندین روز طول بکشد تا کاملاً اثربخش شوند، بنابراین ممکن است بهترین کار استفاده از آنها ۱-۲ هفته قبل از شروع فصل گرده افشانی باشد. آنها باید به طور منظم در طول فصل آلرژی استفاده شوند، نه فقط در حد نیاز.

آیا ماسک گرد و غبار از من در برابر آلرژن های گرده محافظت می کند؟

ماسک‌های گرد و غبار می‌توانند در برابر گرده‌ها محافظت کنند و از رسیدن آن به مجرای بینی جلوگیری کنند. آنها ذرات بزرگ موجود در هوا مانند گرد و غبار و خاک را فیلتر می کنند. با این حال، ذرات گرده بسیار کوچکتر هستند و می توانند به راحتی از فیلتر یک ماسک گرد و غبار معمولی عبور کنند. به جای ماسک گرد و غبار، ممکن است بخواهید از یک ماسک مخصوص آلرژی یا یک ماسک تنفسی با فیلتری که به طور خاص برای فیلتر کردن ذرات گرده طراحی شده است استفاده کنید. این ماسک‌ها معمولاً به عنوان ماسک‌های تنفسی N95 یا N99 برچسب‌گذاری می‌شوند و در بسیاری از فروشگاه‌های سخت‌افزار، داروخانه‌ها و خرده‌فروشان آنلاین یافت می‌شوند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!