آلرژی به کپک

آلرژی به کپک چیست؟

کپک ها موجودات میکروسکوپی به نام قارچ هستند که تقریباً در همه جا، داخل و خارج از خانه یافت می شوند. کپک ها از طریق هاگ های پخش شده توسط آب، حشرات یا هوا تکثیر می شوند. آنها آنقدر کوچک و سبک هستند که می توانند مانند گرده در هوا شناور شوند. آلرژی به کپک در واقع یک حساسیت به هاگ کپک است.

علائم آلرژی به کپک چیست؟

هنگام استنشاق، علائم و نشانه های حساسیت به کپک عبارتند از:

گرفتگی بینی و سینوس
گلو درد
عطسه کردن
چشم های پر آب یا سوزش
سرفه خشک
تنگی نفس
تحریک بینی، گلو یا حتی پوست

علائم آلرژی به کپک

در مورد کپک و آسم

اینکه چه چیزی اسپورهای کپک را برای افراد مبتلا به آسم مضر می کند، عمدتاً یک راز است. برخی از کارشناسان می گویند اندازه کوچک هاگ های کپک به آنها اجازه می دهد تا راحت تر به راه های هوایی تحتانی عبور کنند، جایی که می توانند باعث حمله آسم شوند. برخی دیگر معتقدند که هاگ های کپک ممکن است با سایر آلرژن ها و آلودگی هوای محیطی نیز تداخل داشته باشند، بنابراین خطر آسم ناشی از این مواد را افزایش می دهند. علاوه بر آلرژی به کپک، افراد همچنین می‌توانند به برخی از مواد شیمیایی فراری که کپک‌ها در هوا آزاد می‌کنند، واکنش تحریک‌کننده داشته باشند.

چگونه حساسیت به کپک را تشخیص دهیم؟

برای آزمایش آلرژی به کپک، پزشک یک تاریخچه پزشکی جامع می گیرد و از شما در مورد علائم و زمان بروز آنها می پرسد. تست های آلرژی کپک عبارتند از:

تست های پوستی : قطرات آلرژن های کپک با سوراخ های کوچک روی سطح پوست قرار می گیرند. برجستگی های برجسته (به اندازه یک نیش پشه) به شدت نشان دهنده حساسیت به آن ماده است.

آزمایش خون : آزمایش شیمیایی آنتی بادی های ایمونوگلوبولین E (IgE) را که در خون شما در گردش هستند و به سمت آلرژن های خاص هدایت می شوند، شناسایی می کند. نتایج آزمایشگاه ممکن است چند روز طول بکشد. نمونه خون به یک آزمایشگاه پزشکی فرستاده می شود، جایی که می توان آن را برای شواهدی از حساسیت به انواع خاصی از کپک آزمایش کرد.

پزشک همه شواهد را با هم جمع می کند نتایج آزمایش، سابقه سلامت شخصی و خانوادگی، محیط خانه و کار، فعالیت هایی که ممکن است شما را در معرض آلرژن ها قرار دهد، یک معاینه فیزیکی از چشم ها، گوش ها، بینی و ریه ها.

آزمایش خون

آیا می توانید به کپک های داخلی و خارجی حساسیت داشته باشید؟

بله، شما می توانید آلرژی به کپک داخلی یا آلرژی به کپک در فضای باز داشته باشید یا هر دو. اگر به کپک حساسیت دارید، باید بیاموزید که کجا رشد می کند و چگونه از آن اجتناب کنید.

کپک در فضای باز

کپک در فضای باز در مکان های تاریک و مرطوب رشد می کند و در زیر برگ های افتاده و در گیاهان پوسیده در باغ ها یافت می شود.

کپک داخلی

کپک های داخلی می توانند روی هر سطح ارگانیک رشد کنند و در مناطق مرطوب مانند:

زیرزمین ها
اتاق زیر شیروانی
کابینت های زیر سینک
یخچال ها
ظروف زباله
ماشین لباسشویی و خشک کن لباس
اثاثه یا لوازم داخلی و گیاهان خانگی
کتاب ها، مجلات و روزنامه های قدیمی خاک آلود و کپک زده
قالب ها و طاقچه های پنجره مرطوب
غرفه های دوش و پرده های دوش
کپک می تواند به یک مشکل مهم تبدیل شود اگر کشف نشده یا رسیدگی نشده باقی بماند. علائم آلرژی ممکن است هنگام استنشاق کپک رخ دهد.

آلرژی به کپک در خانه

چگونه می توان کپک را حذف کرد؟

حذف کپک اغلب در خانه دشوار است. حتی می تواند در داخل دیوارها کمین کند. بهتر است شخص دیگری غیر از فرد مبتلا به آلرژی به کپک برای حذف کپک کار کند.

ابتدا منبع رطوبتی که به خال اجازه رشد می دهد را شناسایی کنید و اگر می توانید منبع را برطرف کنید. هر فرش یا دیوار خشکی که روی آن کپک رشد کرده است را بردارید. اگر قالب گسترده باشد، ممکن است نیاز به استخدام یک پیمانکار اصلاح قالب داشته باشید.

اگر مواد قابل جدا شدن نیستند، می‌توانید کپک‌ها و کپک‌های قابل مشاهده را با محلول سفیدکننده خانگی یا مخلوط غیرسمی ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین، ۲ قاشق غذاخوری سرکه سفید و ۱ لیتر آب حذف کنید.

پس از تمیز کردن، رطوبت‌گیر اغلب برای جلوگیری از رشد مجدد کپک مفید است.

حذف کپک

کاهش قرار گرفتن در معرض کپک در فضای باز

در فضای باز، کپک روی برگ ها، درختان و چوب های پوسیده رشد می کند. در حالی که خلاصی از کپک در فضای باز امکان پذیر نیست، می توانید با بسته نگه داشتن پنجره ها و محدود کردن فعالیت های بیرون از خانه در زمانی که سطح کپک بالا است، قرار گرفتن در معرض خود را کاهش دهید.

بسیاری از گزارش های آب و هوای محلی تعداد کپک ها را همراه با سطوح آلودگی فهرست می کنند. کپک‌های معلق در هوا اغلب در روزهای خشک و بادی که نسیم باعث رشد هاگ‌ها در مناطق مرطوب می‌شود به اوج خود می‌رسد.

چگونه آلرژی به کپک را درمان می کنید؟

درمان های آلرژی کپک شامل آنتی هیستامین ها و ضد احتقان های بدون نسخه است. این داروهای رایج آلرژی می توانند علائم آبریزش بینی، خارش و آبریزش چشم و گرفتگی بینی را تسکین دهند.

زمانی که می دانید ممکن است در اطراف هاگ های کپک وجود داشته باشد، ممکن است بهتر باشد این داروها را از قبل مصرف کنید. قبل از شروع هر دارویی، با پزشک یا متخصص آلرژی خود صحبت کنید.

ممکن است بخواهید زمانی که می دانید در اطراف کپک هستید، ماسک بزنید. این به جلوگیری از تنفس در هاگ های کپک کمک می کند. اگر در معرض کپک هستید، می توانید با شستشوی بینی با اسپری نمکی یا دوش گرفتن، آنها را از بین ببرید.

طبق کالج آمریکایی آلرژی، آسم و ایمونولوژی (ACAAI)، ایمونوتراپی، طراحی شده برای کاهش واکنش بدن شما به یک آلرژن در طول زمان، برای انواع خاصی از کپک ها در دسترس است. برای اطلاعات بیشتر با یک متخصص آلرژی صحبت کنید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!