آسم چیست

آسم چیست؟

آسم یک بیماری مزمن (طولانی مدت) است که راه های هوایی در ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. راه های هوایی لوله هایی هستند که هوا را به داخل و خارج از ریه های شما منتقل می کنند. اگر بیماری آسم دارید، راه های هوایی ممکن است ملتهب شده و گاهی اوقات باریک شوند.

آسم افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار می دهد و اغلب در دوران کودکی شروع می شود. ممکن است خس خس سینه، سرفه یا احساس سفتی در قفسه سینه خود داشته باشید. این علائم می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و هر روز یا هر چند وقت یکبار اتفاق بیفتد. برخی چیزها می توانند علائم آسم را تشدید یا تشدید کنند، مانند هوای سرد. به این عوامل محرک آسم می گویند. هنگامی که علائم بدتر می شوند، به آن حمله آسم می گویند.

یک برنامه اقدام برای آسم می تواند به شما در مدیریت آسم کمک کند. این طرح ممکن است شامل نظارت، اجتناب از محرک‌ها و استفاده از دارو باشد.

علت آسم چیست؟

علت دقیق آسم ناشناخته است و علل آن ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. با این حال، آسم اغلب نتیجه پاسخ قوی سیستم ایمنی بدن به ماده ای در ریه ها است. برای درک بیماری آسم، به درک نحوه عملکرد ریه ها کمک می کند.

به طور معمول، سیستم ایمنی بدن به مبارزه با عفونت ها کمک می کند. گاهی اوقات سیستم ایمنی فرد به ماده ای در محیط به نام آلرژن واکنش نشان می دهد. هنگامی که فردی در یک ماده حساسیت زا تنفس می کند، مانند ابروسیا، سیستم ایمنی در مجاری تنفسی ممکن است به شدت واکنش نشان دهد. سایر افرادی که در معرض همان ماده قرار می گیرند ممکن است اصلاً واکنش نشان ندهند.

سیستم ایمنی با ایجاد التهاب به یک آلرژن واکنش نشان می دهد. التهاب باعث می شود راه های هوایی متورم و باریک شود و احتمالاً مخاط بیشتری تولید کند. این می تواند تنفس را سخت تر کند. ماهیچه های اطراف راه های هوایی نیز ممکن است سفت شوند که به آن برونکواسپاسم می گویند. این می تواند حتی نفس کشیدن را سخت تر کند.

با گذشت زمان، دیواره های راه هوایی ضخیم تر می شوند. تصویر زیر نشان می دهد که چگونه راه های هوایی در طول آسم باریک می شوند.

آسم شما ممکن است تا حدودی ناشی از عفونت ویروسی یا آلرژن های موجود در هوا در دوران نوزادی یا کودکی شما بوده باشد. در این مرحله از زندگی، سیستم ایمنی شما هنوز در حال توسعه است.

مشخص نیست که چرا یک نفر به یک قرار گرفتن در معرض واکنش نشان می دهد در حالی که دیگران این کار را نمی کنند. به نظر می‌رسد که ژن‌ها در مستعد شدن بیشتر افراد به بیماری آسم نقش دارند.

علت آسم

بیماری آسم چه علائمی دارد؟

علائم و نشانه های آسم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تنگی قفسه سینه
سرفه، به خصوص در شب یا صبح زود
تنگی نفس
خس خس سینه که هنگام بازدم صدای سوت می دهد

در حالی که سایر بیماری ها می توانند علائمی مشابه بیماری آسم ایجاد کنند، الگوی علائم در افرادی که آسم دارند معمولاً دارای برخی از ویژگی های زیر است.

آنها به مرور زمان یا در همان روز می آیند و می روند.
آنها با عفونت های ویروسی مانند سرماخوردگی شروع یا بدتر می شوند.
آنها توسط ورزش، آلرژی، هوای سرد یا تهویه بیش از حد ناشی از خندیدن یا گریه ایجاد می شوند.
آنها در شب یا صبح بدتر هستند

علائم آسم

آسم چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر شما یا فرزندتان علائم آسم دارید با پزشک خود صحبت کنید. اگر چیزی می دانید که شما را در معرض خطر ابتلا به آسم قرار می دهد، به آنها اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد به تیمی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، از جمله پزشک، متخصص آسم، یا متخصص آلرژی مراجعه کنید.

ممکن است به آزمایش‌های زیر نیاز داشته باشید تا بفهمید که آیا علائم شما ناشی از آسم است یا خیر.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان ریه چیست؟

اسپیرومتری

اسپیرومتری نوعی تست عملکرد ریه است که میزان هوای بازدمی را اندازه گیری می کند. همچنین سرعت دمیدن هوا را اندازه گیری می کند.

در طول آزمایش، یک تکنسین از شما می‌خواهد که یک نفس عمیق بکشید. سپس، تا جایی که می‌توانید در لوله‌ای که به یک دستگاه کوچک متصل است، دمیده می‌شوید. دستگاه اسپیرومتر نامیده می شود. تیم مراقبت های بهداشتی شما ممکن است از شما بخواهد دارو را استنشاق کنید یا نفس بکشید که به باز شدن مجاری تنفسی و سپس دمیدن دوباره به لوله کمک می کند. سپس می توانند نتایج آزمایش شما را قبل و بعد از مصرف دارو مقایسه کنند. برخی از افراد از تلاش تنفسی مورد نیاز احساس سبکی سر یا خستگی می کنند.

اسپیرومتری

اسپیرومتری با تست های گشاد کننده برونش

این آزمایش‌ها میزان و سرعت حرکت هوا را قبل و بعد از تنفس در دارو برای شل شدن ماهیچه‌های راه هوایی اندازه‌گیری می‌کنند.

تست های تحریک برونش

این آزمایش‌ها نحوه واکنش راه‌های هوایی را هنگام تنفس مواد خاصی در هوا اندازه‌گیری می‌کنند. در طول این آزمایش، شما مواد حساسیت‌زا یا داروهایی را تنفس می‌کنید که ممکن است ماهیچه‌های راه‌های هوایی شما را سفت کنند. سرعت حرکت هوا هنگام دم و بازدم قبل و بعد از آزمایش اندازه گیری می شود.

آزمایش جریان بازدمی اوج (PEF).

تست‌های PEF اندازه‌گیری می‌کنند که با حداکثر تلاش چقدر می‌توانید هوا را خارج کنید. این آزمایش را می توان در حین اسپیرومتری یا با یک دستگاه کوچک دستی انجام داد.

آزمایش اکسید نیتریک بازدم کسری (FeNO).

تست‌های اکسید نیتریک بازدم کسری (FeNO) میزان نیتریک اکسید را در نفس شما اندازه‌گیری می‌کنند. سطوح بالای اکسید نیتریک ممکن است به این معنی باشد که راه‌های هوایی در ریه‌ها ملتهب شده‌اند، که می‌تواند تنفس را سخت کند.
برای این آزمایش، شما در لوله ای که به دستگاه قابل حمل متصل است، نفس خود را بیرون می دهید. نیاز به تنفس ثابت اما نه سنگین دارد و خطرات کمی دارد یا هیچ خطری ندارد. در بزرگسالان و کودکان ۵ سال به بالا انجام می شود.

آزمایش اکسید نیتریک بازدم کسری

بیماری آسم چگونه درمان می شود؟

اگر تشخیص داده شود که مبتلا به آسم هستید، پزشک با شما همکاری خواهد کرد تا یک برنامه درمانی برای مدیریت علائم آسم و جلوگیری از حملات آسم ایجاد کند. درمان معمولاً به سن، شدت آسم و پاسخ به یک گزینه درمانی مشخص بستگی دارد. پزشک ممکن است درمان شما را تا زمانی که علائم آسم کنترل شود تنظیم کند.

اکثر افراد در صورت بروز علائم یا پیشگیری از علائم، به مدت طولانی با کنترلر(های) روزانه همراه با یک استنشاقی دیگر برای تسکین کوتاه مدت درمان می شوند. یک استنشاقی به دارو اجازه می دهد تا وارد دهان و پیوند خارجی راه های هوایی شود.

داروهای تسکین دهنده کوتاه مدت

داروهای تسکین دهنده کوتاه مدت که داروهای تسکین دهنده سریع نیز نامیده می شوند، به پیشگیری از علائم یا تسکین علائم در طول حمله آسم کمک می کنند. آنها ممکن است تنها داروهای مورد نیاز برای آسم خفیف یا آسمی باشند که فقط با فعالیت بدنی اتفاق می افتد.

پزشک یک استنشاق سریع تسکین دهنده را برای شما تجویز می کند که همیشه همراه داشته باشید. به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) مراجعه کنید تا نحوه استفاده صحیح از دستگاه تنفسی آسم را بیاموزید.

درمان آسم

انواع داروهای تسکین دهنده کوتاه مدت عبارتند از :

آگونیست های بتا کوتاه اثر استنشاقی (SABAs) برای شل کردن سریع عضلات سفت اطراف راه های هوایی. این اجازه می دهد تا راه های هوایی باز شوند تا هوا بتواند در آنها جریان یابد. عوارض جانبی می تواند شامل لرزش و ضربان قلب سریع باشد. اگر علائم و سابقه پزشکی حاکی از آسم باشد، پزشکان ممکن است آن را با کورتیکواستروئیدهای استنشاقی برای یک دوره آزمایشی درمان کنند تا ببینند آیا کمک می‌کنند یا خیر. در صورت عدم بهبود علائم، کورتیکواستروئیدها برای جلوگیری از عوارض جانبی قطع می شوند.
کورتیکواستروئیدهای خوراکی و داخل وریدی (IV) برای کاهش التهاب ناشی از علائم شدید بیماری آسم.
آنتی کولینرژیک های کوتاه اثر برای کمک به باز شدن سریع راه های هوایی. این دارو ممکن است کمتر از SABA ها موثر باشد، اما گزینه ای برای افرادی است که ممکن است عوارض جانبی SABA داشته باشند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  انواع آسم؛ کدام یک را دارید؟

کنترل آسم با دارو

پزشک شما ممکن است داروهای کنترلی طولانی مدت را برای مصرف روزانه تجویز کند تا با کاهش التهاب راه هوایی و جلوگیری از تنگ شدن راه های هوایی، از علائم پیشگیری شود. درمان با داروهای کنترلی خاص ممکن است بسته به سن متفاوت باشد، مانند بزرگسال یا کودک بودن فرد. برای بررسی علل ایجاد علائم آسم، به علل برگردید.

داروهای کنترلی شامل موارد زیر است :

کورتیکواستروئیدها برای کاهش پاسخ التهابی بدن. پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدهای استنشاقی یا خوراکی (به عنوان قرص) را تجویز کند. عوارض جانبی رایج کورتیکواستروئیدهای استنشاقی شامل صدای خشن یا عفونتی به نام برفک دهان است. فاصله یا محفظه نگهدارنده روی دستگاه تنفسی شما می تواند به جلوگیری از این عوارض جانبی کمک کند. کورتیکواستروئیدهای خوراکی می توانند عوارض جانبی بیشتری نسبت به کورتیکواستروئیدهای استنشاقی داشته باشند، زیرا دارو به خارج از ریه ها می رود. درباره کورتیکواستروئیدهای استنشاقی برای مدیریت آسم بیشتر بخوانید.
داروهای بیولوژیک، مانند اومالیزوماب، مپولیزوماب، رزلیزوماب و بنرالیزوماب، برای هدف قرار دادن بخش‌های خاصی از پاسخ بدن به آلرژن‌ها. داروهای بیولوژیک آنتی بادی هایی هستند که در افرادی که آسم شدید دارند استفاده می شود. Benralizumab به داخل ورید تزریق می شود، در حالی که سایر داروها در زیر پوست یا ورید تزریق می شوند. آنها هر چند هفته یک بار داده می شوند.
اصلاح کننده های لوکوترین برای کاهش التهاب و باز نگه داشتن راه های هوایی شما. بسته به تجویز پزشک، این قرص ها را به صورت خوراکی، به تنهایی یا همراه با کورتیکواستروئیدها مصرف می کنید.
تثبیت کننده های ماست سل، مانند کرومولین، برای کمک به جلوگیری از التهاب راه های هوایی هنگامی که در معرض آلرژن ها یا سایر محرک ها قرار می گیرید. این داروها سلول های ایمنی خاصی را از انتشار سیگنال هایی که باعث التهاب می شوند متوقف می کنند.
برونکودیلاتورهای طولانی اثر استنشاقی، مانند بتا۲ آگونیست های طولانی اثر (LABAs)، برای باز نگه داشتن راه های هوایی با جلوگیری از باریک شدن راه های هوایی. LABA ها ممکن است به کورتیکواستروئیدهای استنشاقی شما اضافه شوند تا باریک شدن و التهاب را کاهش دهند. داروی مشابهی به نام آنتاگونیست های موسکارینی طولانی اثر استنشاقی (LAMAs) نیز گاهی استفاده می شود. در برگه اطلاعات ما درباره LAMA ها بیشتر بخوانید.
ایمونوتراپی برای کاهش پاسخ بدن به آلرژن ها. می توان آن را به صورت تزریقی، که به عنوان واکسن آلرژی شناخته می شود، یا از طریق دهان به صورت مایع یا قرص تزریق کرد. اطلاعات بیشتر در مورد ایمونوتراپی را در برگه اطلاعات ما بخوانید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  آمبولی ریه چیست و چگونه درمان می شود

مراقبت های اورژانسی

اگر دچار حمله بیماری آسم شدید و نیاز به مراقبت های اورژانسی دارید، ممکن است با داروهایی مانند موارد ذکر شده در بالا که با نبولایزر یا IV تجویز می شود، درمان شوید. همچنین ممکن است اکسیژن درمانی یا کمک تنفسی دریافت کنید. این ممکن است شامل پشتیبانی هواکش یا از طریق ماسک با هوای اجباری باشد.

آیا آسم باعث مرگ می شود؟

بله. مرگ ناشی از آسم بسیار غم انگیز است زیرا با درمان و آموزش مناسب می توان از آنها پیشگیری کرد. فرد هرگز نباید شدت حمله آسم را دست کم بگیرد. حتی افراد مبتلا به آسم خفیف در معرض خطر حملات شدید و حتی کشنده هستند.

بیماری آسم ارثی است؟

آسم به شدت در خانواده ها دیده می شود و حدود نیمی از آن به دلیل استعداد ژنتیکی و حدود نیمی به دلیل عوامل محیطی است.

منبع : nhlbi.nih

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!