آب آوردن شکم

آب آوردن شکم (آسیت) چیست؟

آب آوردن شکم (آسیت) زمانی است که مایعات بیش از حد در شکم شما جمع می شود. این وضعیت اغلب در افرادی که سیروز کبدی دارند اتفاق می افتد.

ورقه ای از بافت به نام صفاق اندام های شکمی از جمله معده، روده ها، کبد و کلیه ها را می پوشاند. صفاق دارای دو لایه است. آب آوردن شکم زمانی اتفاق می افتد که مایع بین دو لایه جمع شود.

عوامل خطر برای آب آوردن شکم چیست؟

داشتن شرایطی که باعث سیروز می شود، شما را در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به آسیت قرار می دهد. این شرایط عبارتند از:

بیماری کبد چرب غیر الکلی.
هپاتیت B.
هپاتیت C.
مصرف الکل.
هپاتیت خود ایمنی.
بیماری های ژنتیکی کبد مانند هموکروماتوز، بیماری ویلسون و کمبود آلفا-۱-آنتی تریپسین.

سایر شرایطی که می تواند منجر به آسیت شود عبارتند از :

نارسایی احتقانی قلب.
نارسایی کلیه.
سرطان اندام های شکم و لگن.
عفونت ها.

عوامل آب آوردن شکم

علت آب آوردن شکم چیست؟

سیروز شایع ترین علت آسیت است. سایر شرایطی که می توانند باعث آن شوند عبارتند از نارسایی قلبی، نارسایی کلیه، عفونت یا سرطان برای اطلاعات بیشتر می توانید آب آوردن شکم در سرطان را نیز مطالعه کنید.

علت آب آوردن شکم بعد از جراحی

آسیت پس از عمل یکی از نادرترین عوارض است و معمولاً نتیجه عفونت ناشی از آسیب ناشناخته روده و کمتر در اثر ورود میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا به داخل حفره صفاقی از طریق لوله‌ها پس از کروموپرتورباسیون است.

سیروز چگونه باعث آسیت می شود؟

وقتی سیروز دارید، کبد شما آنطور که باید عمل نمی کند. کاهش عملکرد کبد با فشار خون پورتال ترکیب می شود و علائم آسیت را ایجاد می کند. فشار خون پورتال فشار بالا در سیاهرگ باب است که خون را به کبد شما می رساند. فشار بالا باعث می شود مایع از وریدهای شما به داخل شکم شما نشت کند و در آنجا جمع شود.

سیروز کبدی

علائم آب آوردن شکم چیست؟

علائم اصلی آسیت شکم بزرگ و افزایش وزن سریع است.

علائم دیگر عبارتند از :

تورم در مچ پا.
تنگی نفس.
بیماری های گوارشی مانند نفخ، درد شکم، بی اشتهایی، سوء هاضمه و یبوست.
کمردرد.
مشکل در نشستن.
خستگی.
علائم آب آوردن شکم

آب آوردن شکم چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک معاینه فیزیکی انجام می دهد و از شما در مورد علائم و سابقه پزشکی شما می پرسد. احتمالاً به آزمایش خون یا آزمایش تصویربرداری نیز نیاز خواهید داشت.

پس از معاینه اولیه، ارائه دهنده شما آزمایشات دیگری را برای تأیید تشخیص توصیه می کند:

سونوگرافی یا سی تی اسکن : این اسکن های تصویربرداری ناحیه شکم شما را با جزئیات بیشتری نشان می دهند.
پاراسنتز : قبل از این عمل یک بی حس کننده موضعی دریافت خواهید کرد. ارائه دهنده شما یک سوزن را به شکم شما وارد می کند تا مایع را خارج کند. این مایع برای علائم سرطان، عفونت، فشار خون پورتال و سایر شرایط مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرد.

آب آوردن شکم چگونه درمان می شود؟

محدود کردن سدیم در رژیم غذایی برای درمان آسیت بسیار مهم است. برای افراد مبتلا به آسیت، مصرف سدیم توصیه شده کمتر از ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ میلی گرم در روز است.

یک متخصص تغذیه می تواند به ایجاد یک برنامه غذایی سالم برای شما کمک کند. همچنین ممکن است نیاز به مصرف دیورتیک ها (قرص های آب) داشته باشید. این قرص های آب به خروج مایعات و سدیم از بدن شما کمک می کند.

آیا برای آب آوردن شکم نیاز به جراحی دارم؟

گاهی اوقات، دیورتیک ها و رژیم غذایی کم سدیم برای بهبود آسیت کافی نیستند. ممکن است به درمان های دیگری نیاز داشته باشید، از جمله :

پاراسنتز : پزشک یک سوزن را به شکم شما وارد می کند تا مایع را خارج کند. این روش می تواند مقدار زیادی مایع اضافی را حذف کند.
شانت پورتوسیستمیک داخل کبدی ترانس جوگولار (TIPS) : این روش برای درمان تجمع مایع در شکم انجام می شود. یک توری سیمی (استنت) در ورید کبد شما وارد می شود. هنگامی که استنت باد می شود، یک کانال (شانت) برای دور زدن کبد تشکیل می دهد. اگر آسیت شما به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد، اگر به چندین پاراسنتز در ماه نیاز دارید و کاندیدای پیوند کبد نیستید، ممکن است نکاتی مناسب باشد.
پیوند کبد : در موارد سیروز شدید، زمانی که کبد در حال نارسایی است، پیوند کبد ممکن است ضروری باشد.

پیوند کبد

چه درمان های دیگری در دسترس است؟

اگر سرطان دارید، شیمی درمانی یا هورمون درمانی می تواند به کوچک شدن تومور کمک کند. درمان ها می توانند تجمع مایع را متوقف کنند.

عوارض آب آوردن شکم چیست؟

آسیت می تواند منجر به موارد زیر شود :

مشکلات شکمی : تجمع مایع ممکن است منجر به درد، ناراحتی و مشکل در تنفس شود. این علائم می تواند در توانایی شما برای خوردن، راه رفتن و انجام فعالیت های روزانه اختلال ایجاد کند.

عفونت : مایعات می توانند عفونی شوند که پریتونیت باکتریایی خود به خود نامیده می شود. ممکن است تب و معده درد داشته باشید. اگر این علائم را دارید با پزشک خود تماس بگیرید. برای جلوگیری از عود عفونت به آنتی بیوتیک IV و درمان طولانی مدت آنتی بیوتیکی نیاز خواهید داشت.

هیدروتوراکس کبدی یا مایع در ریه ها : مایع شکمی ریه را پر می کند، معمولاً در سمت راست. ممکن است تنگی نفس، سرفه، ناراحتی قفسه سینه و هیپوکسمی (کمبود اکسیژن در خون) را تجربه کنید. ممکن است برای برداشتن مایع به توراسنتز نیاز داشته باشید.

فتق های مرتبط با آسیت : افزایش فشار شکمی می تواند منجر به فتق، به ویژه فتق ناف و مغبنی شود. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد گزینه های درمانی شما صحبت خواهد کرد.

نارسایی کلیه : اگر سیروز بدتر شود، ممکن است منجر به نارسایی کلیه (سندرم کبدی) شود.

عوارض آب آوردن شکم

اگر آسیت دارم، چگونه می توانم از خودم مراقبت کنم؟

افراد مبتلا به آسیت باید با یک متخصص تغذیه برای برنامه ریزی یک رژیم غذایی با محدودیت سدیم همکاری کنند. برچسب مواد غذایی را بررسی کنید و از مصرف غذاهای پر سدیم خودداری کنید.

می توانید از چندین جایگزین نمک استفاده کنید. با این حال، از جایگزینی با پتاسیم خودداری کنید، زیرا دارویی که ممکن است برای آسیت مصرف کنید نیز می تواند پتاسیم را افزایش دهد. یک متخصص تغذیه می تواند به شما در برنامه ریزی یک رژیم غذایی سالم و ارائه توصیه هایی برای جایگزین های نمک کمک کند.

علاوه بر این، شما باید :

داروهای ادرارآور خود را طبق دستور مصرف کنید.
وزن خود را هر روز ثبت کنید.
نوشیدن الکل را متوقف کنید، که می تواند باعث آسیب بیشتر کبد شود.
در صورت لزوم هپاتیت B یا C را درمان کنید.

سوالات متداول

چگونه می توانم از آب آوردن شکم جلوگیری کنم؟

بهترین راه برای پیشگیری از آسیت، داشتن یک سبک زندگی سالم است. الکل و نمک را محدود کنید، سیگار نکشید و به طور منظم ورزش کنید.

چگونه بفهمم که در معرض خطر آب آوردن شکم هستم؟

اگر سیروز، بیماری کبد چرب، هپاتیت B یا هپاتیت C دارید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای آسیت باشید. مصرف زیاد الکل همچنین می تواند شما را در معرض خطر بیماری هایی مانند آسیت قرار دهد.

آیا آب آوردن شکم قابل درمان است؟

درمان آسیت می تواند به بهبود علائم و کاهش عوارض کمک کند. در برخی از بیماران، آسیت ممکن است با درمان دیورتیک یا با TIPS یا پیوند کبد برطرف شود. در مورد هپاتیت مرتبط با الکل، آسیت ممکن است با بهبود عملکرد کبد برطرف شود. توصیه های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را دنبال کنید تا تا حد امکان سالم بمانید.

چشم انداز افراد مبتلا به آسیت چیست؟

آسیت نشانه آن است که کبد شما آنطور که باید کار نمی کند. میزان بقای پنج سال پس از تشخیص آسیت حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است شما را به یک متخصص کبد ارجاع دهد تا در مورد پیوند احتمالی کبد صحبت کند.

آیا آب آوردن شکم کشنده است؟

آب آوردن شکم نشانه آسیب کبدی است. اگر درمان نشود، می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود. اما با درمان مناسب و تغییر رژیم غذایی می توانید آسیت را مدیریت کنید. اگر آسیب شدید باشد، ممکن است پزشک شما در مورد پیوند کبد با شما صحبت کند.

آیا آسیت می تواند عود کند؟

مایع می تواند به جمع شدن ادامه دهد. ممکن است لازم باشد دوباره آن را تخلیه کنید. اگر مایع به سرعت جمع شود، پزشک شما ممکن است درمان با دیورتیک ها، شانت پورتوسیستمیک داخل کبدی ترانس جوگولار (TIPS) یا پیوند کبد را پیشنهاد کند.

 

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!