آب آوردن شکم در سرطان

آب آوردن شکم در سرطان

آب آوردن شکم در سرطان به مایع اضافی در شکم اشاره دارد. این مایع در فضای داخل دیواره های شکم، بین اندام های شکمی جمع می شود. در بیماران مبتلا به بیماری کبدی و سیروز شایع است، اگرچه بیماران مبتلا به سرطان نیز ممکن است به آب آوردن شکم (آسیت) مبتلا شوند.

علت آب آوردن شکم در بیماران مبتلا به سرطان چیست؟

دو دلیل اصلی باعث ایجاد آسیت در بیماران مبتلا به سرطان می شود. اول، سرطان می تواند به پوشش اندام ها (صفاق) گسترش یابد و آن را نشت کند و باعث آسیت بدخیم شود. دوم، سرطان می تواند به کبد گسترش یابد و باعث افزایش فشار در کبد شود. برخی از سرطان ها مانند سرطان تخمدان، لوزالمعده، کبد و روده بزرگ بیشتر در معرض آسیت هستند.

فشار در کبد

علائم و عوارض آسیت چیست؟

بیماران ممکن است تورم و سفتی شکم، احساس سیری هنگام غذا خوردن، حالت تهوع یا تنگی نفس را تجربه کنند. مایع ممکن است عفونی شود که می تواند باعث تب و درد شود.

چگونه آسیت را تشخیص دهیم؟

به دلیل علائم و یافته های معاینه ممکن است به آسیت مشکوک شود. سونوگرافی اغلب اولین قدم است. توموگرافی کامپیوتری یا اسکن رزونانس مغناطیسی می تواند اطلاعات بیشتری در مورد سرطان زمینه ای ارائه دهد. ممکن است از سوزن و سرنگ برای برداشتن مقداری از مایع در روشی به نام پاراسنتز استفاده شود. بررسی این مایع برای گلبول های سفید، خون، سلول های سرطانی و باکتری ها می تواند به تعیین علت و تشخیص عفونت در صورت وجود کمک کند. یافتن سلول های سرطانی در مایع، تشخیص آسیت بدخیم را در مقایسه با آسیب کبدی یا علل دیگر تأیید می کند.

چگونه آب آوردن شکم را در بیماران مبتلا به سرطان درمان کنیم؟

درمان بستگی به علت (گسترش سرطان یا آسیب کبدی) دارد. شدت علائم؛ نوع سرطان، میزان گسترش و مناسب بودن درمان‌های ضد سرطان؛ و ترجیحات بیمار.

اگر بیماران علائم کمی داشته باشند، ممکن است به درمان خاصی نیاز نباشد. اگر آسیب کبدی علت آن باشد، ممکن است برای بیماران یک دیورتیک (قرص آب) برای افزایش آب در ادرار تجویز شود یا از آنها خواسته شود که میزان نمک موجود در غذای خود را کاهش دهند.

اگر بیماران دچار سفتی شدید در شکم یا تنگی نفس باشند، پاراسنتز می تواند چند لیتر مایع را در چند دقیقه خارج کند. یک سوزن توخالی به مایع وارد می شود و از طریق لوله به یک بطری متصل می شود. این می تواند تسکین فوری را فراهم کند، اگرچه مایعات می توانند اغلب طی چند روز تا چند هفته برگردند. در صورت نیاز می توان این روش را تکرار کرد.

اگر مایع به طور مداوم عود می کند، یک جایگزین ممکن است قرار دادن یک کاتتر انعطاف پذیر ساکن در حفره مایع باشد که می تواند از طریق پوست به بیرون باز شود و با استفاده از دریچه تخلیه شود. معمولاً می‌توان بیماران یا مراقبین را برای انجام این کار در خانه آموزش داد.

برای اکثر بیماران، ایجاد آسیت بدخیم نشانه سرطان پیشرفته و غیرقابل درمان است. اغلب، ممکن است هیچ درمان مناسبی برای سرطان زمینه ای وجود نداشته باشد. با این حال، برای برخی از سرطان ها (مانند سرطان تخمدان، لنفوم)، درمان سرطان زمینه ای با شیمی درمانی و یا جراحی ممکن است آسیت را نیز کنترل کند.

آب آوردن شکم و سرطان تخمدان

در برخی از افراد مبتلا به سرطان تخمدان، آب آوردن شکم ممکن است به دلیل گسترش تومور به پوشش یا صفاق اندام های شکمی رخ دهد. صفاق به کنترل جریان مایعات و مواد مغذی به داخل و خارج از اندام ها کمک می کند و هنگامی که توسط سلول های سرطانی در معرض خطر قرار می گیرد، ممکن است مایع از این اندام ها نشت کند.

آب آوردن شکم در سرطان پانکراس

سرطان پانکراس گاهی اوقات می تواند باعث تجمع مایع در ناحیه شکم شود و تواند باعث درد و ناراحتی شود. ممکن است در شکم خود تورم داشته باشید و هنگام غذا خوردن به سرعت احساس سیری کنید. ممکن است حرکت در اطراف برای شما سخت تر شود و ممکن است نفس بکشید.

آب آوردن شکم در سرطان معده

آسیت بدخیم ناشی از سرطان معده (GC) تجمع مایع اضافی در حفره شکمی است که با مشکلات بالینی جدی همراه است. اولاً، یکی از تظاهرات دیررس GC است، و بنابراین اغلب با اختلال شدید وضعیت بیمار همراه است به طور کلی، چنین بیمارانی در دریافت درمان استاندارد مشکل دارند و پیش آگهی بدی را نشان می دهند، با میانگین زمان بقای گزارش شده ۴.۶ ماه در صورت درمان می باشد.

۲.۹/۵ - (۳۰ امتیاز)

۱ دیدگاه. Leave new

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!