روتین پوست مختلط

روتین پوست مختلط + تشخیص پوست مختلط

همه افراد دارای یک نوع پوست غالب هستند. هنگامی که نحوه تعیین نوع پوست خود را یاد گرفتید، ممکن است متوجه شوید که پوست تحت تأثیر عوامل محیطی، مانند تغییرات آب و هوا و ارتفاع، یا عوامل داخلی مانند تغییرات هورمونی و پیشرفت طبیعی سن قرار دارد. چه پوست خشک، چه پوست چرب یا ترکیبی از این دو داشته باشید، اگر می‌خواهید پوستی سالم داشته باشید، یافتن ترتیب صحیح محصولات صورت که در آن می‌توانید برای نگرانی یا نوع پوست خود استفاده کنید، ضروری است. انتخاب محصول مراقبت از پوست مناسب برای نوع پوست و ایجاد یک روتین پوست مختلط برای کمک به حفظ ظاهری سالم، سفت و لطیف پوست ضروری است.

چه چیزی باعث ایجاد پوست مختلط می شود؟

عوامل زیادی بر نوع پوست تأثیر می‌گذارند، اما ژنتیک مهم‌ترین نقش را در تعیین نوع پوست شما دارد. با این حال، ژنتیک تنها عامل نیست.

سایر موارد نیز می توانند به نوع پوست شما کمک کنند، مانند سموم محیطی، استرس فیزیکی و شار هورمونی. ناگفته نماند که اگر از محصولات نامناسبی برای نوع پوست خود استفاده می کنید، ممکن است ناخواسته مشکلات خود را بدتر کنید.

به همین دلیل بسیار مهم است که محصولات مراقبت از پوست مختلف را آزمایش کنید زیرا هیچ راه حلی برای افرادی که دارای نوع پوست مختلط هستند وجود ندارد. واقعیت این است که شما دو نوع پوست در یک صورت دارید. بنابراین شما باید به درستی از هر دو نوع پوست مراقبت کنید تا پوستی سالم و متعادل و جوان داشته باشید. فرقی نمی‌کند ماسک خاک رس، شستشوی صورت یا مرطوب‌کننده رنگی بخرید، مطمئن شوید که محصولات مراقبت از پوست را انتخاب می‌کنید که برای روتین پوست مختلط هستند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  روتین پوست خشک + (صبح و شب)

علائم پوست مختلط چیست؟

پوست مختلط به این معنی است که حتی پس از شستن صورت، ممکن است متوجه مقداری چربی در ناحیه T خود شوید که در طول روز ظاهر می شود. اگر از مرطوب‌کننده استفاده می‌کنید، احتمالاً احساس می‌کنید که باید مرتباً آن نواحی را با روغن اضافی صورت پاک کنید.

همچنین ممکن است متوجه درخشش ناخواسته در امتداد ناحیه T شوید و متوجه شوید که وقتی گرم می شوید، اولین جایی است که شروع به عرق کردن می کنید. افرادی که دارای پوست مختلط هستند نیز می توانند هر دو ناحیه لکه دار از پوست خشک و جوش ها داشته باشند، به خصوص اگر از محصول مراقبت از پوست مناسب در نواحی مناسب استفاده نمی کنید.

پوست مختلط

چه محصولاتی برای پوست مختلط خوب است؟

کلید یک روتین عالی مراقبت از پوست برای پوست مختلط، یافتن تعادل بین آنهایی است که نواحی خشک را مرطوب می کنند بدون اینکه صورت شما را چرب کند در سایر نواحی که مستعد تولید سبوم و درخشندگی هستند. گاهی اوقات شما مجبور هستید از محصولاتی برای بیش از یک نوع پوست استفاده کنید تا به اندازه کافی نیازهای روتین مراقبت از پوست حساس خود را برطرف کنید، زیرا اکثر محصولات برای پوست خشک یا پوست چرب فرموله شده اند.

از محصولاتی که از عطرهای مصنوعی استفاده می کنند خودداری کنید. عطرهای تولید شده شیمیایی می توانند نواحی خشک پوست را تحریک کنند، التهاب را تحریک کرده و باعث مسدود شدن منافذ و جوش های پوستی شوند.

محصولاتی که دارای برچسب غیر کومدوژنیک هستند برای جلوگیری از مسدود شدن منافذ طراحی شده اند و ممکن است برای افرادی که پوست ترکیبی دارند بهترین باشند.

هر چیزی بیش از حد سنگین، حتی اگر به نواحی خشک شما کمک کند، با نقاطی که روی صورت شما مستعد چربی اضافی هستند، مهربان نخواهد بود.

محصولات روتین پوست مختلط

چه مرطوب کننده ای برای پوست مختلط خوب است؟

متأسفانه، ممکن است مجبور شوید بیش از یک نوع مرطوب‌کننده روزانه را امتحان کنید تا بیشترین اثربخشی را پیدا کنید. برای نواحی مانند گونه‌ها و خط فک، می‌توانید از مرطوب‌کننده‌های سنگین‌تر و خامه‌ای استفاده کنید تا به پوست خشک آبرسانی بیشتری بدهد که تشنه آن است.

با این حال، در منطقه T خود، می خواهید مرطوب کننده ای سبک و مبتنی بر آب پخش کنید، بنابراین هیچ درخشندگی اضافی اضافه نمی کنید، اما پوست سالم شما همچنان نرم و لطیف باقی می ماند.

شما همچنین می توانید یک رویکرد دو طرفه را امتحان کنید. با یک فرمول سبک وزن در کل صورت خود شروع کنید، اما سپس یک مرطوب کننده غلیظ یا سرم صورت را به نواحی از صورت خود که در برابر خشکی آسیب پذیرتر هستند اضافه کنید.

فقط کرم مرطوب کننده را به طور کلی نادیده نگیرید. هر نوع پوستی به مرطوب کننده نیاز دارد. فقط باید یک یا دو مورد مناسب را پیدا کنید که پوست شما را بدون تشدید نواحی مشکل، هیدراته نگه می دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  روتین پوست خشک + (صبح و شب)

بهترین روتین مراقبت از پوست مختلط چیست؟

هنگام تلاش برای ایجاد بهترین روتین مراقبت از پوست، هیچ راه حلی برای همه وجود ندارد. هر کس متفاوت است، با نیازهای منحصر به فرد. یافتن روتین پوست مختلط عالی نیاز به آزمون و خطا دارد، اما با تعهد، آنچه را که برای نوع پوست شما مناسب است، خواهید یافت.

مرحله ۱ : صورت خود را به آرامی تمیز کنید

هر روتین مراقبت از پوست را با پاکسازی شروع کنید. استفاده از یک پاک کننده ملایم صورت مانند تبدیل کردن صورت خود به یک بوم خالی است که آماده است تا با دنیا روبرو شود. در طول شب، صورت شما فرصت ایجاد آلودگی و تولید چربی اضافی را داشته است. روتین صبحگاهی که با یک پاک کننده ملایم شروع می شود بسیار مهم است تا بتوانید آن آلودگی ها را از بین ببرید و صورت خود را برای مرحله بعدی روتین مراقبت از پوست مختلط آماده کنید.

در شب، می‌توانید ابتدا با استفاده از یک پاک‌کننده روغن دوبرابر پاک‌سازی کنید تا کثیفی و آلودگی‌هایی که در طول روز روی پوست شما جمع شده‌اند، و همچنین آرایش و هرگونه کرم ضد آفتاب باقی‌مانده را پاک کنید.

سپس با پاک کننده معمولی صورت خود ادامه دهید. یک شوینده فوم دار انتخاب خوبی است، همانطور که پاک کننده های ژلی هستند. کرم‌های پاک‌کننده یا لوسیون‌های پاک‌کننده برای پوست‌های مختلط بسیار خوب عمل می‌کنند. برای نتایج مطلوب، یکی را امتحان کنید که محلول در آب است.

تمیز کردن پوست مختلط

مرحله ۲ : به آرامی صورت خود را لایه برداری کنید

در لایه برداری زیاده روی نکنید. یک لایه‌بردار ملایم یا تونر برای پوست‌های چرب برای باز کردن منافذ پوست و از بین بردن سلول‌های مرده پوست عالی است، اما اگر از یک لایه‌بردار خیلی خشن استفاده کنید، هرگونه اثرات مثبت را از بین خواهید برد و احتمالاً باعث ایجاد التهاب اضافی می‌شوید.

یک لایه برداری منظم همچنین به افزایش گردش سلولی کمک می کند و به صاف کردن پوست و یکنواخت شدن رنگ پوست کمک می کند. بهتر است صبح ها لایه برداری کنید و فقط ۱ تا ۳ بار در هفته به این کار بپردازید تا به طور معمول سلول های مرده پوست را که ممکن است باقی مانده اند از بین ببرید.

همچنین می‌توانید یک لایه‌بردار با BHA را به‌عنوان جایگزین ملایم‌تری برای اسکراب یا برس‌ها امتحان کنید تا چربی اضافی را کاهش دهید، منافذ را باز کنید و پوستی صاف که خشک و پوسته‌پوسته است را کاهش دهید. سعی کنید به دنبال ژل یا فرمول مبتنی بر آب باشید.

مرحله ۳ : از یک اسانس، تقویت کننده، و یا سرم استفاده کنید

تقویت‌کننده‌ها و اسانس‌های پوست به گونه‌ای طراحی شده‌اند که به پوست شما تقویت بیشتری از تغذیه و آبرسانی می‌دهند تا به تقویت و تثبیت سد پوست شما کمک کنند.

تقویت سد طبیعی پوست به تجهیز آن کمک می کند تا در برابر محرک ها و سموم محیطی محکم بایستد.

سرم ها معمولاً برای هدف قرار دادن موارد خاص مانند التهاب، رنگدانه های ناهموار و خطوط ریز طراحی می شوند. به علاوه، آنها واقعا به سفارشی کردن روال زیبایی شما کمک می کنند.

هر دوی اینها گام های عالی برای افزودن به روتین پوست مختلط شما هستند. سرم رتینول به خوبی با پوست مختلط بازی می کند و معمولاً پوست شما را خیلی خشک یا خیلی چرب نمی کند، اما به حفظ یک محیط شاد کمک می کند.

اسانس ها شبیه سرم هستند و برای متعادل کردن و آبرسانی پوست شما کار می کنند تا پوست شما آماده جذب کامل محصول بعدی مراقبت از پوستی باشد که استفاده می کنید. برخی از اسانس‌ها برای مرطوب‌کنندگی طراحی شده‌اند، اما برخی دیگر نیز برای لایه‌برداری و کمک به روشن‌تر شدن پوست شما طراحی شده‌اند.

سرم برای پوست مختلط

مرحله ۴ : از کرم دور چشم استفاده کنید

پوست اطراف چشم شما بسیار ظریف و آسیب پذیر است. استفاده از کرم دور چشم برای تغذیه و آبرسانی به پوست ضروری است. این می تواند به کاهش علائم خطوط ریز و پیری کمک کند و همچنین از کم آبی بدن و حلقه های تیره و ناخوشایند جلوگیری کند. لازم نیست زیاد از آن استفاده کنید، و هنگام استفاده از آن نباید خیلی محکم مالش دهید، اما اگر می‌خواهید ظاهری شاداب و جوان داشته باشید، قطعاً این مرحله‌ای است که در روتین پوست مختلط نمی‌خواهید از آن بگذرید.

مرحله ۵ : از مرطوب کننده استفاده کنید

مرطوب کردن پوست مختلط می تواند مشکل ساز باشد. شما نمی خواهید چیزی بیش از حد سنگین اعمال کنید، زیرا این کار فقط باعث افزایش درخشندگی در ناحیه T شما می شود. همچنین می‌خواهید مطمئن شوید که نواحی خشک‌تر پوستتان به اندازه کافی آبرسانی می‌کنند.

در طول روز یک کرم سبک را امتحان کنید و در شب از یک سرم نرم کننده یا یک مرطوب کننده ژل که مملو از آنتی اکسیدان ها و سایر مواد مفید است استفاده کنید تا پوست شما رشد کند.

روتین پوست مختلط مرطوب کننده

مرحله ۶ : ضد آفتاب را فراموش نکنید

محافظت از خود در برابر آسیب خورشید به کاهش علائم پیری کمک می کند. به آن به عنوان یک اقدام پیشگیرانه فکر کنید. در حالی که نمی‌توانید پیری را متوقف کنید، می‌توانید با زیبایی پیر شوید. برای محافظت از پوست مختلط، به دنبال فرمول هایی باشید که سبک وزن و دارای روکش مات باشند. یک مرطوب کننده رنگی با SPF حداقل SPF 30 یا بالاتر اگر می خواهید درخششی طلایی داشته باشید و در عین حال از صورت خود محافظت می کند، عالی است.

به یاد داشته باشید که پیدا کردن روتین مراقبت از پوست مختلط عالی ممکن است در ابتدا نیاز به آزمایش داشته باشد. ممکن است مجبور شوید محصولات مختلف را با هم ترکیب کنید تا ترکیبی عالی برای مدیریت موثر پوست ترکیبی خود ایجاد کنید. با این حال، مهمترین چیز این است که یک روال زیبایی منظم ایجاد کنید و به آن پایبند باشید. شما می توانید فرمول های خود را بر اساس نیازهای فعلی پوست خود تنظیم کنید.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!