اختلال عملکرد جنسی

اختلال عملکرد جنسی چیست؟ + علت

سلامت جنسی

اختلال عملکرد جنسی مشکل مداوم درگیر شدن در فعالیت های جنسی است. این ممکن است شامل یک مشکل فیزیکی باشد که در توانایی فرد برای درگیر شدن در هر مرحله از پاسخ جنسی طبیعی، از برانگیختگی تا اوج، و یا یک مسئله روانی که میل جنسی یا پاسخ فرد به محرک جنسی را کاهش می‌دهد، تداخل داشته باشد. اغلب اوقات، عوامل متعددی دخیل هستند.

اختلال عملکرد جنسی نیز با پریشانی عاطفی مشخص می شود که نه تنها فشار قابل توجهی بر روابط، بلکه بر کیفیت زندگی فرد نیز وارد می کند.

این مقاله از سلول سبز انواع مختلفی از اختلال عملکرد جنسی را که ممکن است فرد تجربه کند و علل زمینه‌ای آن را شرح می‌دهد. همچنین نحوه تشخیص و درمان اختلال عملکرد جنسی را توضیح می دهد.

انواع اختلالات جنسی

اختلال عملکرد جنسی یک اصطلاح گسترده است که قابل تفسیر است. سازمان بهداشت جهانی (WHO) آن را به عنوان «ناتوانی فرد در مشارکت در یک رابطه جنسی آنطور که می‌خواهد» تعریف می‌کند.

انجمن روانپزشکی آمریکا در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی، رویکرد دقیق تری اتخاذ می کند و بیان می کند که فرد باید حداقل به مدت شش ماه قبل از تشخیص اختلال عملکرد جنسی، پریشانی شدید و فشار بین فردی را احساس کند.

اختلال عملکرد جنسی اغلب شامل تعامل پیچیده ای از نگرانی های جسمی و روانی است و جدا کردن نگرانی ها به دسته های فردی می تواند دشوار باشد.

بنابراین، به جای طبقه‌بندی اختلال عملکرد جنسی به‌عنوان فیزیولوژیکی یا روان‌شناختی، بر اساس بخشی از پاسخ جنسی که تحت تأثیر قرار می‌گیرد، یعنی میل جنسی، برانگیختگی و ارگاسم طبقه‌بندی می‌شود.

انواع اختلالات جنسی

اختلالات میل جنسی

اختلالات میل جنسی شامل کمبود میل جنسی یا تخیلات جنسی است. این بیماری که به عنوان اختلال میل جنسی کم‌فعال (HSDD) نیز شناخته می‌شود، می‌تواند به صورت بی‌تفاوتی جنسی یا بیزاری آشکار از رابطه جنسی ظاهر شود.

دو مجموعه از ویژگی ها می توانند اختلالات میل جنسی  را مشخص کنند، به شرح زیر:

اختلالات میل جنسی عمومی (به معنی کمبود کلی میل جنسی) یا اختلالات میل جنسی  موقعیتی (به معنای عدم تمایل جنسی برای یک شریک خاص)
اختلالات میل جنسی اکتسابی (به معنای کمبود میل پس از یک دوره عملکرد طبیعی جنسی) یا اختلالات میل جنسی  مادام العمر (به این معنی که یک فرد همیشه کمبود میل جنسی داشته است)

به این ترتیب، ممکن است یک فرد مبتلا به HSDD موقعیتی، HSDD عمومی مادام العمر، یا HSDD موقعیتی مادام العمر تشخیص داده شود که هر کدام به طور متفاوتی درمان می شوند.

اختلالات میل جنسی زمانی تشخیص داده می شوند که علائم حداقل به مدت شش ماه ادامه داشته باشند و باعث ناراحتی قابل توجهی شوند.

اختلالات برانگیختگی جنسی

اختلالات برانگیختگی جنسی آنهایی هستند که بر توانایی فرد در پاسخگویی به محرک های جنسی مانند لمس یا افکار شهوانی تأثیر می گذارند. برخلاف میل جنسی، که در آن احساسات می‌توانند بر پاسخ فیزیکی تأثیر بگذارند، با برانگیختگی جنسی، علی‌رغم احساسات، یک پاسخ فیزیکی وجود ندارد. علائم ممکن است بسته به جنسیت افراد متفاوت باشد.

در مردان، این اصطلاح برای توصیف اختلال نعوظ (ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ مناسب برای رابطه جنسی) استفاده می شود.

در زنان، فقدان برانگیختگی جنسی معمولاً به عنوان یکی از جنبه های FSIAD در نظر گرفته می شود. با علائمی مانند :

عدم روانکاری واژن
عدم گشاد شدن واژن (گشاد شدن)
کاهش ورم دستگاه تناسلی
کاهش حس تناسلی یا نوک سینه

اختلالات ارگاسم

اختلالات ارگاسم آنهایی هستند که در توانایی رسیدن به ارگاسم با رضایت یا اصلاً اختلال ایجاد می کنند. این شامل توانایی انزال ( خارج کردن منی از آلت تناسلی) در مردان است.

اختلال ارگاسم ممکن است به طور مستقل یا همراه با میل جنسی یا اختلال برانگیختگی جنسی رخ دهد.

اختلالات ارگاسم عبارتند از :

آنورگاسمی (عدم ارگاسم در حداقل ۷۵ درصد از برخوردهای جنسی)

تاخیر در انزال (انزالی که نیاز به تحریک جنسی طولانی مدت دارد)

انزال زودرس (انزالی که قبل یا بلافاصله پس از تماس جنسی رخ می دهد)

انزال (ناتوانی در انزال)

دیسفوری پس از مقاربت (احساس مالیخولیا یا اضطراب شدید پس از ارگاسم، که بیشتر زنان را تحت تاثیر قرار می دهد)

سندرم بیماری پس از ارگاسم (درد ناتوان کننده، علائم شبیه آنفولانزا یا آلرژی بلافاصله پس از ارگاسم، که اغلب مردان را مبتلا می کند)

اختلالات ارگاسم

اختلالات درد جنسی

اختلالات درد جنسی معمولاً مشکلات جسمی هستند که می‌توانند رابطه جنسی را برای تحمل یا لذت بردن بیش از حد دردناک کنند. با این حال، آسیب‌های جنسی گذشته یا سوء استفاده عاطفی می‌تواند گاهی اوقات به صورت درد در حین رابطه جنسی ظاهر شود.

چندین اختلال درد جنسی شایع و غیرمعمول در مردان و زنان تجربه می شود :

دیسپارونی (مقاربت دردناک ناشی از هر گونه شرایط پزشکی گسترده، از جمله خشکی واژن در زنان و بیماری پیرونی در مردان)
واژینیسموس (بیماری با منشا ناشناخته که باعث اسپاسم غیرارادی دیواره های واژن در حین رابطه جنسی نفوذی می شود)
وستیبولودینیا (اختلال درد مزمن با منشا ناشناخته که بر باز شدن واژن و لب های داخلی فرج در حین رابطه جنسی تأثیر می گذارد)
نارسگاسمی مردانه (همچنین به عنوان انزال دردناک شناخته می شود، که می تواند به دلیل عفونت ادراری یا یک بیماری مزمن پایدار کوتاه مدت باشد)

علت اختلال عملکرد جنسی

دلایل زیادی برای اختلال عملکرد جنسی وجود دارد، از دلایل روانی مانند افسردگی و اضطراب گرفته تا عوامل فیزیکی مانند تغییرات هورمونی و بیماری های مزمن. افزایش سن همچنین می‌تواند باعث تغییراتی در بدن شود که واکنش جنسی را کاهش می‌دهد، مانند برخی داروها و الکل.

اختلال عملکرد جنسی اغلب شامل عوامل متعددی می شود که برخی از آنها برخی دیگر را تداوم می بخشد. به عنوان مثال، اختلال نعوظ می تواند باعث اضطراب، کاهش میل جنسی شود. به طور مشابه، یک اختلال اضطرابی می تواند باعث اختلال نعوظ شود، حتی اگر هیچ علت فیزیکی زمینه ای وجود نداشته باشد.

علت روانی

عوامل روانشناختی مرتبط با اختلال عملکرد جنسی عبارتند از عواملی که شما را مستعد اختلال عملکرد جنسی می‌کنند (مانند آسیب‌های جنسی گذشته یا تربیت محدودکننده) و عواملی که علائم اختلال عملکرد جنسی را تسریع می‌کنند.

مهمترین عوامل تشدید کننده افسردگی و اضطراب هستند که هر دو رابطه علت و معلولی با اختلال عملکرد جنسی دارند. افسردگی به طور مستقل با HSDD و اختلال نعوظ مرتبط است. اضطراب به عنوان یک عامل خطر برای اختلال نعوظ، انزال زودرس، واژینیسموس و وستیبولودینیا در نظر گرفته می شود.

افرادی که در گذشته خشونت یا آزار جنسی را تجربه کرده اند، مانند تجاوز جنسی یا زنای با محارم، در معرض واژینیسموس هستند.

علت فیزیکی

طیف گسترده ای از شرایط پزشکی می تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم بر عملکرد فیزیکی اندام های جنسی و یا خلق و خوی که پاسخ جن%B

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!